Jak wydostać królową?

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
maciek_kor
Posty: 9
Rejestracja: czw 04 maja, 2006
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

czw 04 maja, 2006

Witam! Jestem tu nowy i mam pytanie na które nigdzie nie mogę znaleść odpowiedzi. Mianowicie chodzi mi o to czy są jakieś sposoby aby wydostać królową z mrowiska? Przeszukałem wiele różnych stron ale tej odpowiedzi nie znalazłem. Jeśli znacie jakieś sposoby to proszę podzielcie się nimi :).

Pozdrawiam!!! 8)
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

czw 04 maja, 2006

Witam :)
Nigdzie nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi poza jedną - należy szukać ;)
Ze swojej strony, mogę tu jedynie powiedzieć, że wiele zależy od poszukiwanego gatunku, jeżeli gniazduje on płytko, zawsze jest szansa na to, iż odkrywszy kamień, natrafisz akurat na wygrzewającą się królową z robotnicami (dotyczy to prawie wyłącznie młodych kolonii), czasami można trafić na rójkę i po prostu nazbierać królowych, zanim te zakopią się w ziemi celem założenia gniazda. Grzebanie zaś w dużych gniazdach, jest z jednej strony bezcelowe a z drugiej nieopłacalne. Po pierwsze - zanim udałoby Ci się namierzyć w kopcu królową, zwykle spoczywającą pod grubą warstwą ziemi, zostanie ona ewakułowana przez robotnice jeszcze głębiej albo po prostu przeoczona w masie robotnic, bądź przygnieciona materiałem mrowiska. Po drugie - uszkodzenie dużego gniazda, może spowodować jego niemożność wychowania płciowego potomstwa, wynikiem czego, będzie uszczuplenie roju danego gatunku na Twoim terenie a co za tym idzie zmniejszenie szans na znalezienie młodej matki.
Jednym słowem - poczekaj do rójek, poproś o królową na forum, kup (cóż - czasami i tak można) ale najpierw tak czy tak poczytaj o chowie mrówek i określ się co do preferowanych gatunków ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

czw 04 maja, 2006

A co najważniejsze - dłubiąc w starym mrowisku złapiemy starą królową. Nie masz pewności, że dana królowa nie wykorkuje Ci ze starości (nie mam na myśli koloni polikalicznych).
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

sob 13 maja, 2006

Witaj!
Ja wykopałem królową całkiem przypadkiem, kiedy to na podwórku przyszło mi zlikwidować niewielka górke z piasku, ziemi, lisci i Bóg wie czego jeszcze. Otóz rozkopując ów wzniesienie natknałem sie na żółte mrówki, a że od kumpla słyszałem że prawdopodobnie są to młode robotnice, zacząłem rozkopywac szybciej. Za kazdym wykopaniem w górce dolka moim oczom ukazywały się żółte mrowki az natknałem sie na królowa w ich towarzystwie. Dodam że po zauwzeniu mrówek kopałem łopatka do piasku. :D
ODPOWIEDZ