Kiedy są rójki nigerek???

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

mat17a
Posty: 48
Rejestracja: czw 16 kwie, 2009
Lokalizacja: Tarnów

ndz 09 sie, 2009

jesli juz nigerki przeszły, to czekam na myrmice, pojawią się pewnie na dniach ;P
driver33
Posty: 55
Rejestracja: sob 15 sie, 2009
Lokalizacja: Warszawa

ndz 16 sie, 2009

Czesc,

Dziś był wysyp nigerek u mnie w Warszawie - Wesołej ... można było łopatką zbierać.
Ponieważ pogoda sprzyjała to wybrałem się na spacer do lasu , ze sprzętem pod pachą.
Wyniki :
Rójka hmm.. no właśnie nie udało mis się określić gatunku - samice podobne do nigerki ale dużo jaśniejsze .. może to odmiana. Z gniazda pobrałem robo do porównania z kluczem ale nie udało mi się ustalić gatunku (lupa za słaba) robo ma może 3mm.

Potem zobaczyłem kotłowaninę na środku ścieżki pod słupem elektrycznym ... na słupie było aż czarno (wieczór już ) złapałem kilka kopulujących par siedzą w pudełku - prośba o podpowiedź coś z tego będzie czy wypuścić ?? - po powrocie do domu i pracy przy kluczu wyszło mi ze to Myrmica rubinogis ...

No i na deser na oknie dachowym u mnie w domu Myrmica rubra.

P.S. Jako nowy w tym miłym hobby mogę się mylić co do precyzyjnego określenia gatunku
Ostatnio zmieniony ndz 16 sie, 2009 przez driver33, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 16 sie, 2009

Zwykle królowa "zalicza" kilka samców... Ale myślę, że nie powinno być kłopotów. Jeśli to faktycznie Myrmice, to można je połączyć i stworzyć gniazdo z kilkoma królowymi.

Wrzucisz jakieś fotki?
driver33
Posty: 55
Rejestracja: sob 15 sie, 2009
Lokalizacja: Warszawa

pn 17 sie, 2009

Formik pisze:Zwykle królowa "zalicza" kilka samców... Ale myślę, że nie powinno być kłopotów. Jeśli to faktycznie Myrmice, to można je połączyć i stworzyć gniazdo z kilkoma królowymi.

Wrzucisz jakieś fotki?
Na 99% Myrmice.
Postaram się dziś jakieś fotki zrobić chociaż mój aparat pozostawia wiele do życzenia.
Awatar użytkownika
Cuful
Posty: 93
Rejestracja: sob 13 cze, 2009
Lokalizacja: Siemiatycze

pn 17 sie, 2009

Ma podwójny stylik? To połączenie tułowia z odwłokiem?
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 17 sie, 2009

Wystarczy tylko zapytać czy są czarne czy czerwone :lol: Wrzuć fotki najlepiej :wink:
driver33
Posty: 55
Rejestracja: sob 15 sie, 2009
Lokalizacja: Warszawa

pn 17 sie, 2009

Samce czarne, samice czerwono-czarne, stylik podwójny :)

Samica na fotce martwa .. wyrwana ze szponów zbójnicy :)
Panowe off-top na sie zrobił straszny i admini zaraz nam głowy zmyją .

Obrazek

P.S. może to nie żadne odkrycie ale fotki robiłem telefonem komórkowym z wykorzystaniem lupy !!
Ostatnio zmieniony pn 17 sie, 2009 przez driver33, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 17 sie, 2009

Myrmica jakieś :wink:
Awatar użytkownika
Cuful
Posty: 93
Rejestracja: sob 13 cze, 2009
Lokalizacja: Siemiatycze

pn 17 sie, 2009

Myrmica sp. Do wychowu pierwszych robotnic (nie w jej przypadku) nie rozpoznasz za bardzo jaka to królowa.
ODPOWIEDZ