Moje pierwsze łowy - kiedy po rójce znajdę królowe?

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

wikter
Posty: 2
Rejestracja: śr 01 lip, 2009
Lokalizacja: wrocław

śr 01 lip, 2009

Witam
Mrówkami interesuje się już kilka tygodni. Hoduje gatunek Myrmica scabrinodis ale chcę złapać jakąś 1 królową. Dzisiaj chodziłem po Wrocławiu z 1,5h w poszukiwaniu królowych. Dopiero o 17:30 zobaczyłem jak z mrowisk wylatują królowe i "królowce". Pochodziłem trochę ale na chodniku nie było żadnych królowych. Więc mam pytanie. Po jakim czasie mrówki będą chodzić w poszukiwaniu kryjówki? Zaraz zamierzam wyjść poszukać, czy nie przegapię tego?
Pozdrawiam wikter
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 przez wikter, łącznie zmieniany 1 raz.
JakubN
Posty: 192
Rejestracja: czw 10 lip, 2008
Lokalizacja: Szczekociny

śr 01 lip, 2009

Trudno powiedzieć, to zależy od warunków atmosferycznych i od gatunku.
Na pewno królowe które jako pierwsze będą zapłodnione, jako pierwsze będą szukać kryjówki.
Czasami po 10min., lub po 2h.
Thom-Ash
Posty: 129
Rejestracja: pt 28 lis, 2008

śr 01 lip, 2009

Znajdziesz na bank... dziś co mrowisko L. niger to się roiły - własnie wróciłem ze spaceru...

Daj im troche czasu, niech się nacieszą skrzydełkami raz w życiu... no i nie tylko skrzydełkami :mrgreen: ;) Potem będą się pałętać po chodnikach, a jeżeli nic nie znajdziesz to moge złapać jednego nigera wiecej dla Ciebie ;) Czy czego-tam-będzie dużo...

Ponadto zwróć uwagę na Tetramorium caespitum - Dziś widziałem 6 martwych sztuk na chodnikach Wrocławia... musi być zatem sporo żywych - ale rano. Są trudniejsze do znalezienia ale to głównie z uwagi na to że są niepozorne... Rok temu też zaczynałem i wtedy mógłbym je rozdeptać.
http://www.youtube.com/watch?v=Cv3dnwp6tZw&feature=player_embedded#!
wikter
Posty: 2
Rejestracja: śr 01 lip, 2009
Lokalizacja: wrocław

śr 01 lip, 2009

Dzięki za rade :D znalazłem 4 królowe w 15min i na razie tyle mi starczy. 2 to na 90% T. caespitum, pasuje mi wymiar 8mm, połączenie odwłoka z ciałem, i lekko brązowe paski otaczające odwłok(widziałem na zdjęciach) Mam jeszcze L. niger ale ze skrzydełkami i taką smuklejsza od nigera i lekko brązowa (może L.brunneus). Poszukam jeszcze trochę bo w sierpniu robię formii i 1 gatunek sobie muszę wybrać^
ODPOWIEDZ