rójka '10 - już są?

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

snover
Posty: 69
Rejestracja: pt 26 mar, 2010
Lokalizacja: Lubuskie

pt 26 mar, 2010

Witam jestem początkujący, dopiero się tym zainteresowałem, przeczytałem faq i jak zrobić pierwsze formi, mam probówkę itp. ale problem z mrówkami. widzę już chodzące robotnice, no ale królowych nie. liczylem na L.niger ew. flavusa a potem te duże czerwone (sanguinea?) bo są podobno trudne w hodowli (tzn. bardzo wymagające)
I najbliższy termin w pedii to koniec kwietnia... nie mam co liczyć teraz, pod koniec marca na jakąś rójkę?
Ostatnio zmieniony pt 26 mar, 2010 przez snover, łącznie zmieniany 1 raz.
ReYc
Posty: 198
Rejestracja: pn 10 kwie, 2006
Lokalizacja: Opole

pt 26 mar, 2010

Przy super wielkim szczęściu:)
Ale z doświadczenia mogę przypuszczać że przed 15 kwietnia nie ma co liczyć na rudnice itp.
[b][i]När Vindarna Viskar Mitt Namn[/i][/b]
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pt 26 mar, 2010

snover pisze:duże czerwone
Jeśli są pospolite to nie sanguinea ale jakieś Myrmice.

Edit:
w tym roku zostały już znalezione dwie królowe jadną znalazł kko a drugą Umbramen
Ostatnio zmieniony pt 26 mar, 2010 przez dexter688, łącznie zmieniany 2 razy.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
ReYc
Posty: 198
Rejestracja: pn 10 kwie, 2006
Lokalizacja: Opole

pt 26 mar, 2010

dexter688 pisze:w tym roku zostały już znalezione dwie królowe jadną znalazł kko a drugą Umbramen
Ale 2 królowe rójki nie czynią, ja w styczniu też znalazłem na chodniku kilka królowych, Lasius i Formica, a wczoraj Myrmice nawet.
Aczkolwiek wiem że to nie są rójkowe królowe, tylko takie które po zimie szukają miejsca na założenie koloni albo polujące.

To piszę tak żeby nie robić nadziei na rójkę, ale nie mówię że nie można znaleźć królowej, czy nawet młodej koloni.
[b][i]När Vindarna Viskar Mitt Namn[/i][/b]
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pt 26 mar, 2010

Dwie królowe rójki nie czynią - to prawda. Całkowicie się z tobą zgadzam. :wink:

A dla kolegi który założył temat taki link:
http://ameisenforum.de/schwarmflug.php
tabela z miesiącami rójek każdego gatunku. Na pewno się przyda :)
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

pt 26 mar, 2010

wszyscy podają zawsze ten link z tej niemieckiej strony :) Owszem jest spoko ale mi się podoba to: http://antmania.pl/faq/index.php/R%C3%B3jki
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
kristofel
Posty: 86
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Poznań / Zielona Góra

śr 07 kwie, 2010

Wczoraj przekopywałem babci ogródek. Przerzucam ziemię łopatą, patrzę - a tam królowa Myrmica rubra! Pewnie zimowała w grudzie ziemi. Oczywiście ją złapałem :D
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

śr 07 kwie, 2010

To jest temat z rójkami a twoja królowa na pewno nie jest z tegorocznej rójki. :p
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
dexter
Posty: 25
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010
Lokalizacja: Tarnawa Górna

ndz 11 kwie, 2010

na L.nieger będziesz musiał poczekać do lipca, wtedy będziesz mógł mówić o "pechu" gdy nic nie znajdziesz dosłownie wchodzą pod nogi :wink:
wronek
Posty: 11
Rejestracja: czw 15 kwie, 2010
Lokalizacja: Morawica

pn 19 kwie, 2010

Dzisiaj udało mi się znaleźć na podwórku uskrzydloną królową najprawdopodobniej F.rufa.
ufbufkruf
Posty: 39
Rejestracja: pn 27 kwie, 2009
Lokalizacja: Siedlce

pn 19 kwie, 2010

W mazowieckim L.flavus(bądź inne "żółtki") już się gotują do lotu. B.dużo form płciowych zaczyna wylegać z gniazd.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pn 19 kwie, 2010

ufbufkruf pisze:W mazowieckim L.flavus(bądź inne "żółtki") już się gotują do lotu.
Wątpię żeby to były L. flavus. :wtf:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 20 kwie, 2010

W mazowieckim L.flavus(bądź inne "żółtki") już się gotują do lotu.
to na pewno mrówki? :P
teraz powinno łazić sporo zeszłorocznych Myrmic (jak pamiętam to parę lat temu w ciepłym marcu już chodziły), a Formicowate w zasadzie już mogą wychodzić w cieplejsze dni. Jak dobrze pamiętam za niedługo pokażą się gatunki chronione, F polyctena i pratensis. Pamiętam też, że jakoś 2 lata temu pod koniec kwietnia wyszły mi pod nogi na, o dziwo, betonowym nabrzeżu Wisły w Toruniu (warunki na ich występowanie jedynie po drugiej stronie Wisły były :P )
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ufbufkruf
Posty: 39
Rejestracja: pn 27 kwie, 2009
Lokalizacja: Siedlce

wt 20 kwie, 2010

Tak, jestem w stu procentach pewien, że to mrówki. Nie jestem tylko pewien czy to L.flavus bo "żółtków" nigdy rozróżnić nie mogłem.
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

wt 20 kwie, 2010

Może to któryś rzadszy gatunek Chthonolasius? Bo L. umbratus Też ma rójki około sierpnia, podobnie jak L. flavus. Możesz powiedzieć, gdzie mają gniazda? Najlepiej zrób zdjęcie (przynajmniej gniazda, jeśli mrówki nie zdołasz)
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 20 kwie, 2010

ufbufkruf,
ufbufkruf pisze:B.dużo form płciowych zaczyna wylegać z gniazd.
tego raczej nie jest trudno odróżnić od reszty gatunków, nawet na oko. Królowa jest lekko żółtawa na odwłoku od spodu, porównaj z viewtopic.php?t=3020&highlight=flavus to druga przedstawiana na zdj mrówka
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Artur Wrzos
Posty: 193
Rejestracja: śr 09 sty, 2008
Lokalizacja: Lubelskie

wt 20 kwie, 2010

Napotkałem uskrzydloną F.rufa.... wypuściłem ją.
M. rubra - L. niger - T. caespitum
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

czw 29 kwie, 2010

Czego nikt nie pisze ze się rudnice roją ?! Od poniedziałku przede wszystkim F.pratensis i F. polyctena dzisiaj tez widziałem kilka sztuk. A rufa u mnie nie występuje :? ale pewno też już coś wylazło z kopców.
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

czw 29 kwie, 2010

Załóż wątek rójka 2010 a ci napiszę kiedy tylko spotkam rojące się mrówki :P
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

czw 29 kwie, 2010

Dzisiaj właśnie złapałem kilka królowych Formica polyctena (nie jestem na 100% pewien czy to ten gatunek, ale najprawdopodobniej)
p.vintage
Posty: 36
Rejestracja: pn 29 cze, 2009
Lokalizacja: Lublin

czw 29 kwie, 2010

Dziś na własnym podwórku, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, znalazłem trupka jednej z trzech możliwych podobnych. Trupka, bo najpewniej nigery ją dopadły, zaś zdziwienie stąd, że mieszkam z dala od granic miasta w 'bezlesistym' osiedlu domków.
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

pt 30 kwie, 2010

F.pratensis'a w szczerym polu znajdziesz
ODPOWIEDZ