Rójka 2010

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

pt 21 maja, 2010

Ja na swoim podwórku 2 królowe fuli znalazłem wczoraj, ach wykorzystały okazję :D . Rufa też chodziła mi po tarasie, ale samej jako takiej rójki nie widziałem
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 21 maja, 2010

Drwal pisze:Dziś rano koło 11.00 złapałem F. rufa
Widziałem też sporo padłych samców Manica rubida koło jednej z 4 koloni które odwiedziłem ale ani jednej królowej niestety.
Oo lecem, pendzem... jak wrócę to napiszę czy u mnie coś się ruszyło. Jedno na pewno chmury... i nawet słońce widać. :lol:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pt 21 maja, 2010

U mnie pierwszy słoneczny dzień. Liczyłem, że coś znajdę, ale oprócz zeszłorocznej myrmicy nie widziałem nic. :(
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pt 21 maja, 2010

ponowny zwiad wokół M. rubida i znów bez skutku. Po odwiedzeniu dwóch koloni deszcz wygonił mnie do domu.
główny maruda
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

pt 21 maja, 2010

Manica się dzisiaj znowu roiła, do strefy zero dotarłem jednak już po igrzyskach (zajęcia na uczelni :/ )
sytuacja taka jak poprzednio, mimo rójki - ani jednej królowej na ziemi...

szczęście się jednak uśmiechnęło, bo znalazłem jedną księżniczkę pod jakąś starą szmatą na drodze :) (jeszcze w środę droga była zalana, więc jest to najpewniej dzisiejsza królowa)

jutro zapraszam ponownie w teren, bo w kościach czuję kolejną rójkę
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pt 21 maja, 2010

@zlyZwierz - gdzie mieszkasz?
Nie widziałem jeszcze F. pratensis w Łodzi.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 21 maja, 2010

Scytal, gratki ;) Chyba pierwsza MAnica w tym roku ;)
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 21 maja, 2010

A u mnie wielka lipa. Koło gniazd Manica nic nie było widać prócz robotnic. U kartonówek tak samo i nawet u rudnic nie było widać samców ani samic. Wszystko co dzisiaj znalazłem to samiec rufy z dala od gniazda. Jeszcze w czasie przejażdżki pokropił mnie deszcz ale bylem wtedy w lesie więc udało mi się bardzo nie zmoknąć... przynajmniej do momentu zjazdu. :lol:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

pt 21 maja, 2010

U mnie pod blokiem, wylazło sporo robotnic nigera i samce, jednak chyba się schowają.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pt 21 maja, 2010

Jednak coś dzisiaj złapałem. Siedzę sobie na ławeczce u wujaszka, a tu polyctenka sobie biega. No to myślę "grzech nie wziąść" :wink:
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
zlyZwierz
Posty: 35
Rejestracja: ndz 07 wrz, 2008

sob 22 maja, 2010

Formik pisze:@zlyZwierz - gdzie mieszkasz?
Nie widziałem jeszcze F. pratensis w Łodzi.
No.. kawałek od Łodzi - Pajęczno (okolice).
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 22 maja, 2010

Ktoś (nie chce mi się szukać) znalazł fallaxa (królową) to powiedzcie mi czy znajdywaliście je na ziemi czy na drzewie?
driver33
Posty: 55
Rejestracja: sob 15 sie, 2009
Lokalizacja: Warszawa

sob 22 maja, 2010

Tak jak napisałem na drugim forum Pawle, mojego fallaxa znalazłem (najprawdopodobniej z 1h po rójce nie dłużej) łażącego po suchym piaszczystym pagórku z kępkami trawy i zaroślami. Łaził po ziemi.
Rojo
Posty: 12
Rejestracja: śr 07 maja, 2008
Lokalizacja: Lubartów

sob 22 maja, 2010

Moją pierwszą "znalazł" mój brat podczas przedzierania się przez jakieś krzaczory(to było na strzelance asg i zauważyłem ją jak mu po arafatce łaziła), ostatnią znalazłem spacerującą po kostce brukowej, a mój znajomy swoją chapnął również z ziemi na działce. Tak więc można szukać na drzewach i na ziemi, choć według mnie trzeba by mieć wielkie szczęście żeby trafić na królową przechadzającą się po pniu. Takie sytuacje zdarzały mi się tylko w przypadku małych mrówek jak czterokropoek, Leptothorax i małe Myrmice(oczywiście mowa o zapłodnionych królowych a nie dziewiczych, których u nadrzewnych gatunków przed rójką na pniach pełno).

Ostatnio mało sypiam, a noc to pora wzmożonej aktywności fallaxa, czasem coś ciekawego uda się pstryknąć:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d07 ... ae504.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/de3 ... 68f39.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f84 ... 9662f.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b85 ... d03d6.html
Ostatnio zmieniony sob 22 maja, 2010 przez Rojo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 22 maja, 2010

Ale duże te jajeczka :o
zlyZwierz
Posty: 35
Rejestracja: ndz 07 wrz, 2008

sob 22 maja, 2010

Ja dzisiaj natrafiłem na rójkę kartonówki, albo na próbę generalną, bo po ziemi nic nie łaziło.. ale za to u mnie na podwórku łaziła... ;)

http://wstaw.org/w/5BL/linki/
http://wstaw.org/w/5BM/linki/
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

sob 22 maja, 2010

A u mnie rutynowo: zeszłoroczne Myrmice i ćmawka. O ile Myrmice zostawiłem w spokoju to ćmawce się nie oparłem.
Ostatnio zmieniony sob 22 maja, 2010 przez dexter688, łącznie zmieniany 1 raz.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

sob 22 maja, 2010

Dzisiaj wszędzie uskrzydlony karton latał, nic bezskrzydłego nie chapnąłem ... ;/
Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

ndz 23 maja, 2010

Pierwszy dzień, kiedy nie padał deszcz u mnie - w końcu mogłem się wybrać w las. Target oczywiście Camponotus ligniperda. Widziałem tylko jedną jedyną robotnicę tego gatunku, rozmiary zdecydowanie wskazywały na robo nanitic. Zapewne jakaś młoda kolonia, w okolicy nie znalazłem żadnego gniazda, a tym bardziej samotnej królowej. Poza tym standard - trochę rudnic, co ciekawe, jedyny zamieszkany mały pieniek jaki znalazłem był siedzibą Myrmic. Zaraz wrzucę jakieś foty, coby dodać łyżkę dziegciu do midou, jakim były powyższe wspaniałe zdjęcia ;P
Campo nie udało mi się ładnie sfotografować - skubana za szybko się ruszała, i na wszystkich zdjęciach jest tylko czarno-czerwona plama.

http://img19.imageshack.us/img19/3815/20100522067.jpg
chrząszcz podkamiennik ;P

http://img193.imageshack.us/img193/5422/20100522068.jpg
Myrmicowy pieniek ;p
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 23 maja, 2010

Faktycznie za Camponotus pasuje się już rozglądać ;)
driver33
Posty: 55
Rejestracja: sob 15 sie, 2009
Lokalizacja: Warszawa

ndz 23 maja, 2010

pawelllQwE pisze:Faktycznie za Camponotus pasuje się już rozglądać ;)
A możecie mi nie przypominać i nie w... denerwować ? Najbliższe znane mi gniazdo Campo l. to 60km ode mnie. A nie mam czasu tam pojechać :(
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

ndz 23 maja, 2010

Hehehe - złapałem królową brunneusa (chyba) :D
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

ndz 23 maja, 2010

Niestety nie mam jeszcze raynoxa, a bez makrokonwertera niewiele zobaczycie, a aparat którym robiłem wcześniej zdjęcia (Lumix) jest na Węgrzech z ciotką :mrgreen:
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
ODPOWIEDZ