Rójka 2010

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

ndz 23 maja, 2010

driver33 pisze: A możecie mi nie przypominać i nie w... denerwować ? Najbliższe znane mi gniazdo Campo l. to 60km ode mnie. A nie mam czasu tam pojechać :(
Najbliższe znane mi gniazdo Campo nie istnieje.
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 23 maja, 2010

Wczoraj złapałem uskrzydloną kartonówkę, jednak bez jednego skrzydełka. Postanowiłem ją zostawić u siebie i dziś już tych skrzydełek nie ma :)

PS: jest może ktoś z Łodzi, kto chciałby za symboliczną cenę odsprzedać mi trochę L. umbratus, lub wskazać miejscówkę?
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

ndz 23 maja, 2010

i mam królową Manica rubida niestety póki co ma skrzydła ale złapana dość daleko od mrowiska więc mam nadzieje że je odrzuci. I co ciekawe królowa Formica fusca (najprawdopodobniej) mi się trafiła...
Ostatnio zmieniony ndz 23 maja, 2010 przez Drwal, łącznie zmieniany 1 raz.
główny maruda
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 23 maja, 2010

Przed chwilą znalazłem królową czterokropka. :wtf: coś mi się nie podoba, ponieważ one roją się w czasie wakacji. Prawdopodobnie zeszłoroczna, po za tym furażerowała pomiędzy robotnicami, czyżby w gnieździe było za dużo matek?
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

ndz 23 maja, 2010

kamiklo, ty to masz z tymi czterokropkami :lol:
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 23 maja, 2010

Po prostu jest ich u mnie zatrzęsienie na jakie drzewo nie spojrzeć to biegają xD
Właśnie próbuje adoptować znalezioną kartonówkę prawdopodobnie na umbratus [dlaczego sądzę że umbra? bo robotnice mają gniazdo pod płytami chodnika przy ścianie domu po za tym robotnice mają ok 5mm ] , królowa walczy z jedną nie pokorną robotnicą, pozostałe nie wykazują żadnej agresji
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 23 maja, 2010

kamiklo pisze:królowa walczy z jedną nie pokorną robotnicą, pozostałe nie wykazują żadnej agresji
Skoro tak to odseparuj tą jedną i po kłopocie. Dołóż później poczwarek umbratusa jeżeli masz możliwość i przy dobrym karmieniu powinny się nieźle rozwijać.

Ja adoptowałem nigery do umbratusa w ten sposób, że wrzuciłem jedną robotnicę i sporo poczwarek. Niestety robotnica nie akceptowała królowej pasożyta. Kiedy mała pracowniczka otworzyła pierwsze kokony i wyszły jeszcze niewybarwione nigerki odłowiłem jedną upartą robotnicę i było po kłopocie. Oczywiście po kilku godzinach nowe robotnice przejęły wszystkie zadania i pokochały swoją "mamuśkę". :wink:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 23 maja, 2010

Odseparowanie robotnicy nie jest takie proste, gdyż robotnica uczepiła się odnóża pierwszej pary i ani myśli puścić. Co do poczwarek to nie wiem czy w ogóle dostał bym się do nich ponieważ płyta jest dość pokaźnych rozmiarów.
Edit: udało mi się odczepić tą złośnice mam nadzieje że królowej nic nie zrobiłem :roll:
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 23 maja, 2010

Jeśli sytuacja nie jest naprawdę kryzysowa, to lepiej się nie wtrącać, bo można tylko zaszkodzić.
Można całkiem przypadkiem uszkodzić królową niestety :?
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 23 maja, 2010

Póki co jest w miarę ok królowa się myje czasem któraś robotnica się po szczerzy, ale nie ma czegoś takiego jak pisaliście że robotnice oblepiają królową może to flavus :roll:
Edit:I królowa ma skróconego czułka
Ostatnio zmieniony ndz 23 maja, 2010 przez kamiklo, łącznie zmieniany 3 razy.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

pn 24 maja, 2010

ja zdobyłem 4 królowe kartonówki na działeczce nad Liwcem, jedna nie miała czułka i nóżki więc zwróciłem jej wolność :twisted:
Pozostałym trzem dodałem umbratusy(po 10) . Może jakoś tak super ekstra nie oblepiły jej natychmiast, ale po godzinie, dwóch wszystkie były blisko królowej i ją karmiły, zero agresji.
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pn 24 maja, 2010

To ja nie wiem co wrzuciłem królowej, dopiero po nocy w lodówce przestały się szczerzyć, ale nie oblepiły jej w cale, co prawda dziś po południu karmiły i myły królową. Choć wcześniej królowa sama obsłużyła się i pochłonęła małą kroplę miodu. :D
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

czw 27 maja, 2010

Jeeeeeeeeaaaaaaaaahh :sun: :plaza: :naglowie:

Mam królową Manica rubida! Mój tata ją znalazł jak był w pracy :mrgreen:
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

czw 27 maja, 2010

Podaj swoją cene :D
driver33
Posty: 55
Rejestracja: sob 15 sie, 2009
Lokalizacja: Warszawa

czw 27 maja, 2010

Jak patrzę na pogodę (tę 16dniową) to mnie skręca jak kota po tabletkach ...
Ja rozumiem że temperatury na poziomie 15 -18 stopni w czerwcu w Polsce to kolejny dowód ocieplania się klimatu wg eko-terrorystów.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pt 28 maja, 2010

zielczi, kupiłbyś? :D Bo może będę ją sprzedawał :D
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pt 28 maja, 2010

Wczoraj znalazłem Myrmice jest dość duża ok 8-9 mm, a dziś ma jajo raczej nie wydaje mi się żeby była zeszłoroczna, bo chyba tak szybko by jaj nie zniosła :o
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pt 28 maja, 2010

kamiklo pisze:Wczoraj znalazłem Myrmice jest dość duża ok 8-9 mm, a dziś ma jajo raczej nie wydaje mi się żeby była zeszłoroczna, bo chyba tak szybko by jaj nie zniosła :o
Myrmica, taka duża?
Sprawdź dokładnie ten rozmiar...
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 28 maja, 2010

kamiklo pisze:Wczoraj znalazłem Myrmice jest dość duża ok 8-9 mm,
No to bigaśna ta Myrmica ;p A na serio jak tyle mm ma to może być jakaś uboga Manica ;) Weź sprawdź.
kamiklo pisze:a dziś ma jajo raczej nie wydaje mi się żeby była zeszłoroczna, bo chyba tak szybko by jaj nie zniosła :o
Jak by chciała złożyć jajka to nie patrzyłaby na to czy odprawiła stosunek w tamtym roku czy w tym ;)
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pt 28 maja, 2010

Obrazek
sprawdzone 7mm. nie ma to jak "dobre oko" nawiasem fota na aparacie wyglądała znośnie natomiast teraz wygląda tragicznie :stun: jedynie na czym złapało ostrość to 2 nogi :lol:
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 28 maja, 2010

Myrmica sp. (fajny ma stylik)
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pt 28 maja, 2010

Może jakiś południowy gatunek :lol: po za tym ma strasznie krótkie kolce poza tułowia, ale najprawdopodobniej będzie to rubra :)
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

sob 29 maja, 2010

Mam królową Lasius fuliginosus :lol: Tym razem złapał ją brat :D
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
kamil199
Posty: 81
Rejestracja: śr 15 lip, 2009
Lokalizacja: prubówka

sob 29 maja, 2010

ja widziałem niezapłodnioną F.polycytena
L.niger
Camponus vagus zaczynam
http://mrowkoyad.pl/ -najlepszy sklep
ODPOWIEDZ