Rójka 2010

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 15 lip, 2010

Raczej kartonówka.
Nawet jakbyś ją złapał, to z królową niewiele zrobisz.

Zainteresuj się innymi hurtnicami oraz Serviformica spp. - one są wygodniejsze w zakładaniu kolonii.
Chodź wieczorami na spacery i patrz pod nogi - na pewno coś znajdziesz.
Miej przy sobie pojemnik na królową, jakbyś w razie czego ją znalazł. Jak znajdziesz, to do identyfikacji.

Ja łażę głównie po chodnikach i drogach - w trawie to za przeproszeniem gówno widać, dosłownie i w przenośni.
Natomiast jak taka królowa zasuwa po chodniku, czy ulicy, to ciężko jej nie zauważyć. Jak dojdziesz do wprawy, to po kształcie nawet gatunek bez schylania się rozpoznasz.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

czw 15 lip, 2010

A jesli te mrówki wczoraj kolo 18 jeszcze chodziły po drzewie i nie widziałem zeby odlatywaly to jest szansa ze je teraz jeszcze znajde no królowa? Nie ważne jaki gatunek nie bede wcale przebierał byle cokolwiek bylo to ja sie ta królowa z wasza pomocą (tego forum) zaopiekuje odpowiednio. Pojemniki zawsze noszę. Mieszkam na wsi dwa kroki mam na łąkę a do lasu trzy i chodzę co ok godzinę lub pol na spaceręk i nic.Jakies szczególne rady? Czy po prostu pech...
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
snover
Posty: 69
Rejestracja: pt 26 mar, 2010
Lokalizacja: Lubuskie

czw 15 lip, 2010

Może jest za gorąco, wiem że jak ostatnio było blisko 50 stopni w słońcu to NIC nie mogłem znaleść, a dzisiaj pogoda jest świetna i o 9 rano juz widzialem 3 nigerki na chodniku :p
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

czw 15 lip, 2010

No tez tak myślałem ale dzis u mnie słońce tak nie grzeje a chmurek pare na niebie wiec myślałem ze cos znajde a tu kicha.Właśnie jestem na spacerku-pisze z telefonu bo neta na kompie narazie nie mam-no i wiedzę pełno mrówek-wścieklica lazi wszędzie nigerki(chyba) tez nawet formice co chwile sie włocza wliczajac zbojnice a królowych brak. No dobra ide na większą wyprawę musze cos złapać bo oni trafi... :) wróciłem i nic. Chyba zacznę walić głową w mrowisko moze królowa wyjdzie sprawdzic kto sie dobija :'( desperat ze mnie. Dwa pytanka : wy jak polujecie specjalnie a nie z przypadku to o jakich godzinach i ile chodzicie po świecie? A drugie to moze ktos wie co teraz lata najobficiej w okolicach nowego sącza w małopolsce? To niby nic ale dla mnie ważne... Musze przerwać zła passę.
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Thug
Posty: 43
Rejestracja: ndz 16 maja, 2010

czw 15 lip, 2010

Arni trzeba być cierpliwym. U mnie nie było żadnych rójek poza rójkami rudnic, dziś wychodzę na dwór spoglądam na mrowisko nigera,a tam tłoczyły się uskrzydlone osobniki :D . Kiedy trochę się ochłodziło zaczęła się rójka :D Szukaj mrówek po deszczu, albo po nagłym ochłodzeniu... Dużo cierpliwości + trochę farta = złapane królowe :mrgreen
Trzeba być twardym. Życie to nie mama Madzi - ciepłym kocykiem cię nie otuli....
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

czw 15 lip, 2010

No widzę ze u mnie cos sie szykuje dzis w lesie w paru mrowiskach po lekkim odkryciu ziemi widac skrzydełka ;) u nigerek oczywiście i na nie liczę.Jak u niektórych juz sa to moze i u mnie niedługo bo powoli sie ochladza :) :mrgreen:
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
ArkadiuszA
Posty: 129
Rejestracja: śr 25 kwie, 2007
Lokalizacja: Katowice

czw 15 lip, 2010

Katowice - wysyp nigerka
Pozdrawiam
AREK
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

czw 15 lip, 2010

No, wkońcu ruszyły moje tereny: Krosno - nigerka.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

czw 15 lip, 2010

ArkadiuszA potwierdzam
główny maruda
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 15 lip, 2010

U mnie niger już od kilku dni się roi.

@arni - uwierz mi, naprawdę kartonówka nie jest dla Ciebie. Tylko byś się umęczył i zraził do mrówek... Lasius fuliginosus to mrówka na którą doświadczeni hodowcy nie chcą spojrzeć, jeśli kolonia ma zostać zapoczątkowana przez nich...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

czw 15 lip, 2010

Wierzę Ci ;) przynajmniej wiem co żyje mi w lesie :) a te mrówki z drzewa jaj by nie zniosły no te królowe-za wcześnie co nie?
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 15 lip, 2010

arni pisze:Wierzę Ci ;) przynajmniej wiem co żyje mi w lesie :) a te mrówki z drzewa jaj by nie zniosły no te królowe-za wcześnie co nie?
Jeśli miały skrzydła, to na 99% jaj by nie zniosły.

Ja mam kartonówkę od roku, adoptowana na zwyczajnych, podziemnicach, kartonówkach, razem i oddzielnie i jaja to ona sobie co najwyżej robi. Zniosła pakiet u nigerek, ale nie umiały wychować to zjadły. Tyle je widziałem...

Faktycznie jest to piękna mrówka, ale w hodowli...
Jeśli masz kopalnię poczwarek umbratusów, to możesz spróbować.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
fabian
Posty: 47
Rejestracja: czw 08 lip, 2010

czw 15 lip, 2010

W okolicy Gdyni i Rumii również obfity wysyp Nigerek :)
bartel441
Posty: 216
Rejestracja: śr 27 sty, 2010
Lokalizacja: WARSZAWA/LEGIONOWO

czw 15 lip, 2010

arni pisze:Nie chce sie kłócić bo mimo ze dużo o mrówkach czytałem to wiem ze naprawde mało wiem-tyle zeby zacząć. A ta Formica to raczej kopce robi a to bylo pod drzewem gniazdo a czytałem ze gmachowki tak robia i tak spacerują szlakami. A jak wy szukacie? Na kolanach czy po prostu idąc? Na ślepy traf czy blisko mrowisk?

może te czarne mrówki które widziałeś to kartonówka ?? ja szukam idąc po drodze w lesie,mieście a nawet w domu, nie wiem kogo ale czyjaś siostra znalazła królową w łazience

PS. dziś w lesie znalazłem dwie królowe Fuscy i masową rójkę umbratus jak nigerek a przy okazji nigerek tez była :D
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

pt 16 lip, 2010

W Gliwicach dzisiaj L. niger, a wieczorem także sporo L. umbratus spacerowało
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pt 16 lip, 2010

Ludzie jakąś królowa wlazlami pod nogi. Jest spora ma czerwone nogi i reszta jest czarna a na odwloku widac białe paski tylko ze ma skrzydła! Mysle ze to formica a najbliższe gniazdo jest spory kawałek dalej. Poczekam moze skrzydełka odpadna :):):)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pt 16 lip, 2010

Możliwe, że to cunicularia :wink:
Looknij na tą fotkę :arrow: http://antmania.pl/galeria/albums/userp ... 2a%7E0.jpg
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pt 16 lip, 2010

Chyba to ta co na zdjęciu bo podobna jak cholera no i tez ma 2 kolorowe czułki i za głową jak sie tułów zaczyna kawałek czerwonego. Tylko czy skrzydełka jej odpadna? Jak tak to za ile? Ps. Złapałem cos co wygląda jak królowa ale malutka. Wielkością to tak jak by nigerke na długość troszke rozciągnąć i skrzydełka dodać. Ale to tak jak osa wygląda-atakowało mnie szczękami jak mrówki mają i zadło tez ma. Raczej ciemna czarna taka. Co to?
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 16 lip, 2010

Co do królowej to bardzo prawdopodobne, że to F.cunicularia. Skrzydełka albo odpadną albo nie. Jak nie zrzuci za 2 dni to ją wypuść.
Co do "mrówki" numer 2. Chodzi Ci o wielkość królowej L.niger czy robotnicy? Czarne i ma żądło? To raczej nie mrówka, przynajmniej nie znam polskich mrówek, które byłyby czarne i miały żądło. Zdjęcie - nawet słabe rozwiązałoby sprawę.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pt 16 lip, 2010

Ze zdjęciem problem bo przez telefon go nie wrzuce a neta takiego mam:( a to drugie to wielkość robo a to na mrożkę bo ma skrzydła jak wiosla takie jak mrówki i budowa ciała tez pasuje tylko ze malutka-sa w polsce takie male? Acha i jakie sa szansę z tymi skrzydełkami? Obie dostały tic tak a jako dom mają wode krople miodu i malutka muche.zła passę przerwałem-czas na ostre łowy ps. Dzieki za odpowiedź bo mi od pytań łeb pęka:)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
zulek
Posty: 59
Rejestracja: śr 07 kwie, 2010
Lokalizacja: Kraków

pt 16 lip, 2010

dexter688 pisze:Możliwe, że to cunicularia :wink:
Looknij na tą fotkę :arrow: http://antmania.pl/galeria/albums/userp ... 2a%7E0.jpg
Czy możliwe żeby cunicularia była troszkę mniejsza od królowej nigerki? Widziałem wczoraj królową o takiej barwie ale nie była zbyt duża i budowa ciała jakby też trochę inna niż na tej fotce.
Najbardziej wkurzyło mnie to że nosząc od paru dni ze sobą pudełko po tik takach na boisko wczoraj tego nie zrobiłem i właśnie wczoraj znalazłem tą mrówkę wracając z piłki. Kolega użyczył mi co prawda paczki po chusteczkach higienicznych więc zadowolony wsadziłem tam mrówkę, zawinąłem... a ta gdzieś nagle zniknęła :o okazało się że opakowanie było dziurawe :|
Lasius niger/umbratus
Lasius flavus x3
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pt 16 lip, 2010

zulek pisze:Czy możliwe żeby cunicularia była troszkę mniejsza od królowej nigerki?
Jeśli chodzi Ci o królową cunicularii to jest to niemożliwe.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pt 16 lip, 2010

Nie nie nie! Ta mrówka na c jakoś tam to ona jest wielka wielkościowo to jak żołnierz zbojnicy a dziwolag(tak nawzajem tego kurdupla) to on jest mały i śmieszny w wyglądzie- ale miód pije jak głupia a ta formica to ani troche tylko siedzi w jednym miejscu. Jak w poniedzialek rano dalej beda miały skrzydła ta wypuszcze'ale to dla mnie sukces!;)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pt 16 lip, 2010

Królowa bez skrzydeł weszła mi pod nogi jak po arbuza szedlem. Jest to chyba nigerka jest czarna i na jasne paski przez odwlok ktory jest dziwnie gruby. Super no nie? A moze to byc stara królowa bo podobno sa takie co wyjdą po pokarm? Moja jest świeża? Rójki jeszcze nie widziałem u siebie
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
bartel441
Posty: 216
Rejestracja: śr 27 sty, 2010
Lokalizacja: WARSZAWA/LEGIONOWO

pt 16 lip, 2010

może to nigerka może nie daj jakieś zdjęcie
ODPOWIEDZ