jakie to mrówy?

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

sznikers
Posty: 3
Rejestracja: ndz 22 maja, 2005

ndz 22 maja, 2005

A wiec tak byłem na ekspedycji do lasu i zauwarzyłem dosc duzo smukłych skrzydlatych mrówek (samce?) na jednym drzewie kolega zauwarzył zasuwająco po drzewie mrówkĘ wieksza od innych wiec capnołem ja do pudełeczka. Jest dosc duza na oko to ponad 1cm i wprzeciwieństwie do innych mrówek które sie plątały w okolicy ma duzy błyszczacy czarny odwłok czy to królowa? I jaki gatunek? Głowa jest czarna, tółw w połowie czarny w połowie czerwony, odwłok jak wyzej duzy czarny błyszczacy, nogi czerwone. W tej chwili grzebie w fiolce i prubuje wszystko przestawiać. Mam szanse ze bedzie z niej jakies małe mrowisko?. Potem zainteresowany podpruchniałym pieńkiem odkryłem całe mrowisko. Mrowisko było w pniu brzozy i podobne mrowiska z identycznymi mrówkami znalezlismy jeszcze kilku krotnie. Mrówy sa dosc małe wiec szczegułów nie powiem ale mam wrazenie ze kolorystyka sa podobne do tej duzej. Wyrwalismy pieniek i wziołem go ze soba. Mrówek nie jest za wiele może kilkadziesiat mieszcza sie w niewielkim kawałku pieńka to chyba całe mrowisko bo głebiej nie widziałem juz zadnych mrówek. Jaki to gatunek? Prosze Was o pomoc bo dla mnie to one wszystkie wygladaja jednakowo ( rozruzniam tylko czarne czerwone, czarnoczerwone i czarnoczerwone budujace kopce)
:oops: . Bede wdizeczny za odpowiedź.
Pozdr.
madka
Posty: 10
Rejestracja: ndz 15 maja, 2005
Lokalizacja: 100lica

ndz 22 maja, 2005

Jestem laik kompletny, ale chyba to samo widziałem dzisiaj w lesie, i to chyba będzie Formica rufa http://www.tetramorium.republika.pl/For ... a_opis.htm, a na dodatek z tego opisu wynikałoby, że szanse marne na utrzymanie tego w domu. Obejrzyj to zdjęcie, czy Ci pasuje. Ja oprócz klasycznych kopców widziałem je, że mają mrowiska w ziemi.[/i]
If everything seems to be going well, you have obviously overlooked something ;)
sznikers
Posty: 3
Rejestracja: ndz 22 maja, 2005

ndz 22 maja, 2005

Ja też jestem laik. Przed chwila chyba wpadłem coto wyglada jak ta: http://formicarium.pl/galeria/displayim ... m=15&pos=5 . Hmmm na tej samej scieżce znaleźlismy kopiec wiec może. A codo tego mrowiska w pniaku to mam wrazenie ze robotnice maja tułw cały czerwony królowej nie widziałem mam nadziej ze siedzi gdzies tam w srodku.
madka
Posty: 10
Rejestracja: ndz 15 maja, 2005
Lokalizacja: 100lica

ndz 22 maja, 2005

No to zgadzamy się, że to jakaś formica tylko jaka :?: :roll:
If everything seems to be going well, you have obviously overlooked something ;)
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

ndz 22 maja, 2005

Witam :)
Jeżeli wygląda tak jak królowa z pokazanej fotki (zakładam brak weryfikacji drobnych różnic anatomicznych), będzie to najprawdopodobniej jedna z dwu Formic "kopcowych" - polyctena bądź rufa (kolonia satelicka w pieńku obok kopca głównego, raczej wyklucza F.pratensis). Obie niestety słabo się nadają do chowu domowego - wymagają olbrzymich powierzchni na gniazdo i nie lubią siedzieć w jednym miejscu. Na dodatek zaniepokojone, zaczynają pryskać kwasem mrówkowym co zwykle kończy się ich śmiercią, jeżeli są zamknięte w ciasnej przestrzeni.
Możesz oczywiście spróbować z chowem w akwarium o dużej powierzchni... ułóż ten pieniek na 15-20cm warstwie przesianej(drobnoziarnistej a co za tym idzie dobrze ubijającej się) ziemi z piaskiem i połącz robotnice z królową. W razie przyjęcia jej przez robotnice, trzeba będzie jeszcze dostarczyć im materiału do zabudowania pieńka w kopczyk.
Osobiście jednak proponowałbym jeżeli już chcesz mieć ten gatunek blisko siebie w celu obserwacji - zabawić się w "mrowisko podwórkowe" ;) - ale to juz temat na inny dział ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Bartosz
Posty: 92
Rejestracja: wt 12 kwie, 2005
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

ndz 22 maja, 2005

[b]Pozdrawiam Bartosz :D[/b]
madka
Posty: 10
Rejestracja: ndz 15 maja, 2005
Lokalizacja: 100lica

ndz 22 maja, 2005

fajne Bartosz :D
If everything seems to be going well, you have obviously overlooked something ;)
sznikers
Posty: 3
Rejestracja: ndz 22 maja, 2005

ndz 22 maja, 2005

No nic w najbliższym czasie zwórce je naturze. Kopiec na podwórku raczej by długo nie przeżył bo mam dwa dosc duże psy które dbaja oto aby terenpodwórka był równy i zasiany qpą :? .To niedługo znów wyruszam na ekspedycje jakies wskazówki? Chciałbym dorwac jakiegos Camponotusa dlatego szukałem po drzewach. Do wypraw słuzy nam mały lasek w połowie głównie lisciasty a w połowie głównie iglasty.
Dzieki za pomoc. Pozdr.




zwróć uwage na błędy :D
ODPOWIEDZ