Sztuczna rójka

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Mr.Q
Posty: 200
Rejestracja: pt 26 maja, 2006
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

sob 01 lip, 2006

No właśnie... Jak tego dokonać? Ja myślałem o jakimś akwarium zamykanym od góru bardzo drobną siateczką. W środku jakiś kijaszek itp... Ma ktoś jakieś inne pomysły? Albo może ktoś słyszał o tym, jak to robić?
POZDRAWIAM! Mr.Q Chamaeleonid

http://picasaweb.google.pl/MrQ1987

http://www.mynight.pl/
Awatar użytkownika
Cole
Posty: 27
Rejestracja: ndz 11 cze, 2006

sob 01 lip, 2006

Wydaje mi sie, że to nie możliwe. Jestem pewien, że duża większosc gatunków mrowców potrzebuje pewnej przestrzeni. W akwarystycznych warunkach to nie możliwe. Ale co na to eksperci?
Zapraszam na pogawędki o mrowcach i nie tylko :) ----> 5597536
Awatar użytkownika
Johnbol
Posty: 138
Rejestracja: śr 19 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

ndz 02 lip, 2006

Witam!

Sztuczna rójka jest możliwa, jednak nie w warunkach chowu typowo domowego (jedno - dwa formicaria w pokoju). Z tego co wiem, to do rójek (zakończonych zapłodnieniem) doprowadzał w swoich hodowlach Curtus - Piotr. Z tym że u niego jest to możliwe, ze względu na warunki w jakich trzyma formicaria - w hali. Aby rójka była w miarę "kontrolowana", na jej czas umieszczał formicaria, zdaje się, pod przystosowaną do tego celu wolierą. Miało to ułatwić późniejsze odnalezienie zapłodnionych osobniczek. Potwierdzenie (bądź korektę) tego opisu zostawiam samemu "wykonawcy", czyli Piotrowi.

Oczywiście do powodzenia operacji konieczny jest lot godowy z co najmniej dwóch różnych gniazd (jednego gat.) w tym samym czasie - nie dochodzi do zapołodnienia między osobnikami pochodzącymi od tej samej królowej (z wyłączeniem kilku gatunków).

Swoją drogą (rozwinę trochę temat) ciekawi mnie, czy może dojść do zapłodnienia osobników pochodzących, co prawda, z jednego gniazda, lecz od różnych królowych? Mowa oczywiście o koloniach poliginicznych. Do tej pory nie natrafiłem na wzmianki o tego typu zajściach w literaturze fachowej (bądź też umknęły one mojej uwadze).

Pozdrawiam!
FABRICATI DIEM, PVNC!
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

ndz 02 lip, 2006

Witam :)
Cóż mogę powiedzieć - sztuczne roje u siebie, uzyskałem głównie dzięki dużej przestrzeni na jakiej utrzymuję prywatne gniazda - 120m2 i 3,5m wysokości pomieszczenia ze zróżnicowaną ale wysoką temperaturą i wilgotnością o sporych amplitudach dobowych :)
Wiele pewnie zawdzięczam szczęściu, jednak podstawą tak czy tak, jest posiadanie conajmniej 2 dojrzałych gniazd jednego gatunku.
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

pn 03 lip, 2006

Dopiszę jeszcze, że w miarę łatwo doprowadzić do kopulacji Formica sp., gdyż one zazwyczaj się bzykają na powierzchni kopca.

Podobnież ma się sprawa z Myrmica sp.

Natomiast gatunki jak: L. niger (i wszystkie pochodne), L. fuliginosus, C. ligniperdus (i pochodne), T. caespitum do roju w warunkach sztucznych można zmusić wyłącznie w sposób, jaki podał Curtus. Czyli: o pokojowych rójkach zapomnijcie.
ODPOWIEDZ