Rójka L. niger

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

mariusz_s
Posty: 104
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Gdynia/Wejherowo
Kontakt:

pn 10 lip, 2006

Dziś w Gdyni rozpoczeła się rójka L. niger. Na razie królowe znalazłem przy ul. Polskiej i ul. Hutniczej.

Dziwne bo rójka rozpoczeła się rano.

A więc probówki w dłoń.
Ostatnio zmieniony czw 30 lis, 2006 przez mariusz_s, łącznie zmieniany 1 raz.
"Doświadczenie przychodzi z wiekiem, szkoda tylko, że czasami jest to wieko od trumny..."
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

pn 10 lip, 2006

Hehe, no to wracając z pracy będę się pilnie rozglądał :D
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
Bartosz
Posty: 92
Rejestracja: wt 12 kwie, 2005
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

wt 11 lip, 2006

witam,

wczoraj (10.07) w Kaliszu tez pelno krolowych walesalo sie po chodniku ;)

w Charzykowych (Kaszuby) rojka byla w niedziele (09.07) znajdowalem, a raczej one mnie jeszcze kopulujace mrowki, a wieczorkiem walesajace sie krolowe
[b]Pozdrawiam Bartosz :D[/b]
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

wt 11 lip, 2006

Wczoraj na nic się nie natknąłem (nie szukałem specjalnie), ale dziś po drodze jedną królową złapałem.
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
Awatar użytkownika
Cole
Posty: 27
Rejestracja: ndz 11 cze, 2006

wt 11 lip, 2006

Ja jestem z Żor na Śląsku 40 km od Katowic. Rok temu gdy sie szło trzeba_było uważać, aby ich nie rozdeptać, a teraz było bardzo mało L. n. nie wspominając o innych gatunkach. Ale na_szczęscie co nie co złapałem. Good hunting.

Post poprawił Devil_
Zapraszam na pogawędki o mrowcach i nie tylko :) ----> 5597536
Awatar użytkownika
Mr.Q
Posty: 200
Rejestracja: pt 26 maja, 2006
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

wt 11 lip, 2006

moj wynik - 13 krolowych w 40 minut
POZDRAWIAM! Mr.Q Chamaeleonid

http://picasaweb.google.pl/MrQ1987

http://www.mynight.pl/
Awatar użytkownika
sphodromantis
Posty: 21
Rejestracja: ndz 15 sty, 2006
Lokalizacja: Rzeszów

śr 12 lip, 2006

A czy ja mam szanse jeszcze zlapac krolowa L. niger?
Jestem z Rzeszowa na Podkarpaciu.
Wczoraj szukalem okolo godziny 11, później miedzy godzina 15-16. Szukalem jeszcze wieczorem na wsi na dzialce ale takze nic nie znalazlem.
Dlaczego?

Post poprawił Devil_
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

śr 12 lip, 2006

Może w ostatnich czasach szalały burze co nie sprzyja lotom godowym.

Pozdrawiam!

Post poprawił Devil_
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

pn 17 lip, 2006

W Gdyni ponownie roi się L. niger.

EDIT: Przy okazji zbierania, znalazłem robotnicę C. fallax parę minut od domu :D.
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
mariusz_s
Posty: 104
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Gdynia/Wejherowo
Kontakt:

pn 17 lip, 2006

Dominik pisze:Przy okazji zbierania, znalazłem robotnicę C. fallax parę minut od domu .
Gdzie znalazłeś tą robotnicę C. fallax ?
"Doświadczenie przychodzi z wiekiem, szkoda tylko, że czasami jest to wieko od trumny..."
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

wt 18 lip, 2006

Przy żwirowej ścieżce prowadzącej wzdłuż torów, pomiędzy przejściem podziemnym łączącym Władysława IV i Śląską, a Dworcem Głównym.
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

wt 18 lip, 2006

W Radomiu rójka nigerków w toku. W przeciagu 5 min złapałem 13 królowych nigerka i jedna fusce :D Nigerki same "właziły" do probówki.
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
Mr.Q
Posty: 200
Rejestracja: pt 26 maja, 2006
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

wt 18 lip, 2006

krakow, mega rojka. tlumy ;] jak sie dolicze trofeow to sie pochwale ;]
POZDRAWIAM! Mr.Q Chamaeleonid

http://picasaweb.google.pl/MrQ1987

http://www.mynight.pl/
Tommygun
Posty: 235
Rejestracja: ndz 05 mar, 2006
Lokalizacja: Krosno

śr 19 lip, 2006

Mega rójka w Krośnie dokładnie dziś :)
Semper Fi!
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

śr 19 lip, 2006

Dokładnie wczoraj o godz 16 miała ,iejsce mega butwa powietrzna: jaskółki kontra nigerki. To że królowe i królowie szukaja najwyższych miejsc do startu to prawda: byłem ich pasem startowym :D

Ps: Jak rozpoznac rójke? Jaskółki zasuwaja jak wariatki a kruki i kawki wyjadaja coś ( w tym wypadku królowe) z trawy i chodników.
rzepa żepa ziepa ziepa
zibi entomo
Posty: 27
Rejestracja: czw 22 cze, 2006
Lokalizacja: Mikołów, Borowa Wieś
Kontakt:

śr 19 lip, 2006

Witam
To u mnie fulginosus ma znowu rójkę :shock: jakiś czas temu pisałem o rójce czarnych błyszczących mrówek potem było przynajmniej 5 dni nic a teraz znowu pełno samców... czy mrówki mają taką rójkę że na parę dni przerywają imprezę a potem odnowa??


poza tym wczoraj wkręciłem kolegę w mrówki:) i chyba siebie też poszliśmy zobaczy sobie znane mi gniazda poopowiadałem kumplowi tyle co wiedziałem i nagle jak wracaliśmy po placu zaczęły łazić królowe:) złapaliśmy 2 na 100 % królowe jedną mrówkę skrzydlatą i jedną troszkę brązowawą zastanawiam się czy to królowa trudno jej zdjęcie zrobić bo ciągle łazi...

Obrazek
Obrazek
Obrazek

a tą mrówkę znalazłem w terenie kilka dni wcześniej chwilę potem znalazłem gniazdo przy pniaku brzozy

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 206ca.html
www.zibi.entomo.pl
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

śr 19 lip, 2006

Spójrz na odwłok jak jest tki rozbudowany w kształcie łezki to na 95% królowa. Te dwa pierwsze zdjecia to lasius niger.
rzepa żepa ziepa ziepa
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

śr 19 lip, 2006

Witam :)
Dwie pierwsze fotki, przedstawiają Lasiuska - najprawdopodobniej L.niger ;)
Trzecia to na 99,999% Lasius (Chtonolasius) umbratus - nie zakłada gniazda klasztornie - poczytaj o niej w artykułach na stronie ;)
Czwartej nie podejmuję się oznaczać - to robotnica którejś z Formic - niestety ta fotka, nie pozwala na dokładne oznaczenie.
Dodam jedynie, że w pudełkach, powinno być również miejsce suche, w przeciwnym wypadku mrówy "nie dadzą rady"...
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
zibi entomo
Posty: 27
Rejestracja: czw 22 cze, 2006
Lokalizacja: Mikołów, Borowa Wieś
Kontakt:

śr 19 lip, 2006

Serdecznie dziękuję:)

to ja wypuszczę tą biedaczkę:) przeczytałem artykuł...wyższa szkoła jazdy...

a tą mrówę która siedzi na krwawniku ciężko było obfocić :) wygląda jak ródnica w pomniejszeniu spróbuję dziś zrobić nowe foty

nie mam probówek:/ ale spróbuję w tych pódełkach coś zmienić żeby miały suche miejsce...
www.zibi.entomo.pl
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

śr 19 lip, 2006

Wypuścisz - zginie na 100% - lepiej jednak pokombinuj z kilkoma robotnicami nigerka - jeżeli się dogadają, wtedy jest szansa na założenie gniazda ;)
Jeżeli mówisz, że ta robotnica wyglądem przypomina pomniejszoną rudnicę - Formica(Servifomica) rufibarbis toto będzie najprawdopodobniej :)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

śr 19 lip, 2006

AAAA... jak nie chcesz jej to możesz mi dać(zamienic sie) :twisted: !!! Mam bezkrólewskie nigerki i umbratusek mi sie u nich widzi :P
rzepa żepa ziepa ziepa
r___l
Posty: 7
Rejestracja: czw 03 lis, 2005

śr 19 lip, 2006

Królowe umbratuska szybko umierają, jeżeli nie dostarczy im się robotnic nigra. Przynajmniej u mnie wszystkie 3 królowe zginęły zaledwie po jednym, dwóch dniach.
zibi entomo
Posty: 27
Rejestracja: czw 22 cze, 2006
Lokalizacja: Mikołów, Borowa Wieś
Kontakt:

śr 19 lip, 2006

hmm... szczerze mówiąc...chciałbym spróbować pohodować... a nóż widelec się uda...

i jak bym mógł prosić o dokładniejsze wyjaśnienie dlaczego zginie jak ją wypuszczę...

to jak teraz trzeba z nią??

mam ją już karmić jajomiodem??

jak jej podrzucę nigerki to mogą ale nie muszą sie dogadać??

czy można próbować wielokrotnie z nowymi nigerkami(podrzucać jej nowe)??

czy nigerki mam wrzucić odrazu po złapaniu do niej czy jest jakiś knif z zapachem??
www.zibi.entomo.pl
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

śr 19 lip, 2006

1. jak wypuścisz - zginie, gdyż juz zbyt długi okres minął od wylotu z gniazda i nie będzie miała siły na prawdziwą inwazję - królowe umbratusa nie mają zapasów pokarmowych...
2. teraz, to do "kroku pierwszego", całość na arenę i wpuszczasz po jednej co kilkanaście minut, powiedzmy 10 robotnic
3. - dokładnie - nie muszą się dogadać - wiele zależy od samych możliwości tej konkretnej królowej
4. - robotnice, które będą ją atakowały, są najprawdopodobniej z dużej, starej kolonii i nie ma szans na akceptację, przed wyziębieniem
5. - Ja bym je przynajmniej schłodził do momentu, gdy przestaną być aktywne i wpuszczał, zanim zaczną "szaleć" ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
zibi entomo
Posty: 27
Rejestracja: czw 22 cze, 2006
Lokalizacja: Mikołów, Borowa Wieś
Kontakt:

śr 19 lip, 2006

oki coś wyrzeźbię :) mam nadzieję że sie uda

niewiem czy dobrze zrozumiałem mam ją karmić?? może z nigerkami pogodzi się przy jedzeniu;)

i mam jeszcze jeden problem... nie mam na razie formikarium ani żadnej areny:/ uda się z niegerami w pojemniku tzw "moczówce" czy to za mało miejsca będzie??

jeśli za mało to jeszcze dziś muszę coś wymyśleć...

przełożyłem je do tych moczówek i włożyłem pokrywkę od pudełka po kliszy żeby miały jakieś suchy ląd:)

wygląda to tak:

Obrazek
www.zibi.entomo.pl
ODPOWIEDZ