Ant pricelist

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 12 sty, 2011

Ant pricelist

Królowe (brak lub kilka robotnic) [pasożyty zaadoptowane na ...]
cena w nawiasie, to dopłata za własne robotnice - w ilości 20-30

Lasius cf. niger 1-5zł (5-10zł)
Lasius flavus 5-10zł (10-15zł)
Lasius cf. umbratus 25-30zł (15-20zł) [Lasius niger]
Lasius brunneus 20-25zł (5-10zł)
Lasius emarginatus 25-30zł (5-10zł)
Lasius fuliginosus 25-35zł (20-25zł) [Lasius niger]
Lasius fuliginosus 40-50zł (20-25zł) [Lasius umbratus]
Formica fusca 10-20zł (5-10zł)
Formica lemani 20-25zł (5-10zł)
Formica cinerea 15-25zł (5-10zł)
Formica cunicularia 20-25zł (10-15zł)
Formica rufibarbis 20-25zł (10-15zł)
Formica sanguinea 40-55zł (5-10zł) [Serviformica sp.]
Tetramorium caespitum 8-15zł (5-10zł)
Myrmica sp. (rubra, ruginodis, scabrinodis etc.) 1-8zł (5-10zł)
Manica rubida 30-50zł (20-25zł)
Solenopsis fugax 20-30zł (10-15zł)
Temnothorax sp. 10-20zł (10-15zł)
Leptothorax sp. 10-20zł (10-15zł)
Camponotus ligniperdus 35-45zł (10-15zł)
Camponotus herculeanus 30-40zł (10-15zł)


Gatunki bardzo rzadkie - 'perełki'
Ceny każdego z gatunków oscylują w granicach 100zł za królową, często zaadoptowaną (w nawiasie okrągłym dopłata za robotnice)[w nawiasie kwadratowym gatunek do niezbędnej adopcji robotnic]:

Formica exsecta (30-40zł) [Serviformica sp.]
Formica pressilabris (30-40zł) [Serviformica sp.]
Polyergus rufescens (45-55zł) [Serviformica sp.]
Strongylognathus testaceus (20-30zł) [Tetramorium caespitum]
Camponotus fallax* (30-40zł)
Camponotus truncatus (30-40zł)
Dolichoderus quadripunctatus (40-50zł)
Ponera coarctata (40-50zł)
* - cena królowej może być niższa

Poczwarki (cena za kilkadziesiąt/kilka)

Lasius cf. niger ciastko?/dopłata?
Lasius flavus 10/5zł
Lasius cf. umbratus 30/20zł
Lasius brunneus 20/10zł
Lasius emarginatus 20/10zł
Lasius fuliginosus 25/10zł
Formica fusca 15/5zł
Formica lemani 20/10zł
Formica cinerea 15/5zł
Formica cunicularia 20/10zł
Formica rufibarbis 20/10zł
Formica sanguinea 20/10zł
Tetramorium caespitum 15/5zł
Myrmica sp. (rubra, ruginodis, scabrinodis etc.) ciastko?/dopłata?
Manica rubida 30/15zł
Solenopsis fugax 25/15zł
Temnothorax sp. 20/10zł
Leptothorax sp. 20/10zł
Camponotus ligniperdus 20/10zł
Camponotus herculeanus 15/10zł
Formica exsecta 30/15zł
Formica pressilabris 30/15zł
Polyergus rufescens 30/15zł
Strongylognathus testaceus 35/20zł
Camponotus fallax 30/15zł
Camponotus truncatus 35/20zł
Dolichoderus quadripunctatus 30/15zł
Ponera coarctata 35/20zł


To są ceny zasugerowane przeze mnie. Według mnie są adekwatne do prestiżu gatunku, rzadkości królowych, trudności z dostępem do gniazd etc.

Liczę na Wasze sugestie, a jeśli temat się przyjmie, to o przyklejenie.

FAQ:

Gdzie są ceny za niezaadoptowane królowe pasożytów?
Niezaadoptowane królowe pasożytnicze są praktycznie bezwartościowe - niektóre nie wytrzymają nawet doby od rójki.

Dlaczego poczwarki niektórych częstych gatunków są tak drogie?
Ponieważ bardzo ciężko jest dostać się do nich w naturze (głębokie gniazda, lub gniazda w drzewach) a odsprzedaż z hodowli również zajmuje dużo czasu i pracy.

Jaka jest cena bardzo rozrośniętej kolonii moich mrówek?
Sprzedaż dużej kolonii trzeba niestety ustalać samemu - bardzo trudno ocenić, ile potencjalny nabywca jest w stanie dopłacić za taki luksus.

Co to jest Serviformica sp.?
To gatunki zwane pierwomrówkami - ich królowe potrafią same wychować robotnice:
Formica (Serviformica) fusca
Formica (Serviformica) lemani
Formica (Serviformica) cinerea
Formica (Serviformica) cunicularia
Formica (Serviformica) rufibarbis

Jak najlepiej adoptować pasożyty?
Najpewniejszą metodą jest dodanie kilku młodziutkich (jeszcze białych) robotnic, a następnie dołożenie kilkudziesięciu poczwarek tego gatunku. W przypadku królowych Formica (Raptiformica) sanguinea można dodawać same poczwarki (królowa potrafi otwierać kokony i zająć się młodymi, natomiast wyrzyna wszystkie żywe robotnice.)

Jak mam sprawdzić, który gatunek złapałem(am)?
Najlepiej skorzystać z mojego atlasu:
Atlas
lub wrzucić zdjęcie identyfikacyjne na forum.

Pozdrawiam, Formik :)
Ostatnio zmieniony ndz 30 sty, 2011 przez Formik, łącznie zmieniany 3 razy.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

czw 13 sty, 2011

Wysyłanie nie zaadoptowanej królowej Lasius fuliginosus to mrzonka (zdechnie ) to samo L. umbratus.
główny maruda
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

czw 13 sty, 2011

Dokładnie, trzeba uwzględnić gatunki wymagające adopcji np.
Formica polyctena - 5zł (zaadoptowana - 20zł)

I ustalić dopłaty za większą liczbę robotnic - >20, >50 >100 >200

Jestem za tym, żeby cennik był oficjalnym cennikiem na naszym forum, zapobiegnie to ciągłemu obniżaniu ceny, by wygrać z konkurencją i zdobyć kupca. Mrówek się nie kupuje z fabryki - ktoś musiał je znaleźć i złapać, a skoro cena za królową oscyluje w granicach 10zł i ciągle spada, to obawiam się, że wielu osobom się odechce babrać z probówkami i miodem za kilka groszy.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 13 sty, 2011

Ciocia Lilith pisze: Jestem za tym, żeby cennik był oficjalnym cennikiem na naszym forum, zapobiegnie to ciągłemu obniżaniu ceny, by wygrać z konkurencją i zdobyć kupca. Mrówek się nie kupuje z fabryki - ktoś musiał je znaleźć i złapać, a skoro cena za królową oscyluje w granicach 10zł i ciągle spada, to obawiam się, że wielu osobom się odechce babrać z probówkami i miodem za kilka groszy.
Taki też był mój zamysł - trzeba się cenić.

Te pasożyty uwzględnię gwiazdeczką.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 13 sty, 2011

Dobre, myślę że się przyda ;)
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

czw 13 sty, 2011

A mnie się nie podoba, bo mrówka jest warta tyle, ile ktoś chce za nią zapłacić. W różnych sytuacjach mrówka ma różną cenę ;) Ale np. jako obowiązujący cennik to się nie nadaje ;)
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 13 sty, 2011

patry090 pisze:A mnie się nie podoba, bo mrówka jest warta tyle, ile ktoś chce za nią zapłacić. W różnych sytuacjach mrówka ma różną cenę ;) Ale np. jako obowiązujący cennik to się nie nadaje ;)
Dlatego podałem ceny dla tych "różnych sytuacji".

Chodzi o to, żeby nie było ludzi, którzy nie znają cen i wystawiają ligniperdusy za 10zł.

Przy tak małym rynku jak nasz, nie ma mowy o poprawnie działających zasadach wolnego rynku - łatwo o monopol, a tego chcielibyśmy uniknąć.
Po części wytłumaczyła to Lilith.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
bartel441
Posty: 216
Rejestracja: śr 27 sty, 2010
Lokalizacja: WARSZAWA/LEGIONOWO

czw 13 sty, 2011

trochę zmienić ceny i piękna rzecz ;]
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pt 14 sty, 2011

bartel441 pisze:trochę zmienić ceny
Proszę o konkrety ; )
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 14 sty, 2011

Jestem neutralnie nastawiony do projektu. To że ktoś nowy sprzedaje drogocenne mrówki za niską cenę raczej wynika z tego, że nie chce mu się poszukać podobnych ofert i sprawdzić cenę. Tym bardziej nie będzie mu się chciało przeglądać forum w celu znalezienia cennika. A do tego, żeby sprzedawcy nie sprzedawali mrówek poniżej jakiejś kwoty raczej nikogo nie nakłonisz. Może u kogoś zbójnica jest tak popularna jak hurtnica i woli sprzedać więcej mrówek za niższą cenę. Jeżeli ktoś chce na tym hobby zarabiać to śmiało może założyć sklep a nie wykorzystywać do tego celu forum w dodatku na jakichś dziwnych zasadach. :roll:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pt 14 sty, 2011

Harnaś pisze:Jestem neutralnie nastawiony do projektu. To że ktoś nowy sprzedaje drogocenne mrówki za niską cenę raczej wynika z tego, że nie chce mu się poszukać podobnych ofert i sprawdzić cenę. Tym bardziej nie będzie mu się chciało przeglądać forum w celu znalezienia cennika. A do tego, żeby sprzedawcy nie sprzedawali mrówek poniżej jakiejś kwoty raczej nikogo nie nakłonisz. Może u kogoś zbójnica jest tak popularna jak hurtnica i woli sprzedać więcej mrówek za niższą cenę. Jeżeli ktoś chce na tym hobby zarabiać to śmiało może założyć sklep a nie wykorzystywać do tego celu forum w dodatku na jakichś dziwnych zasadach. :roll:
Wiem, że nie nakłonię do tego wszystkich, ale mniej doświadczeni będą mieli na czym bazować i nie będzie bezsensownego zaniżania, czy też zawyżania cen.

Jeśli można w prosty sposób wyeliminować chociaż część problemu, to dlaczego tego nie zrobić?
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 15 sty, 2011

Cennik fajna rzecz, tylko jak z identyfikacją :?: Jeśli ktoś dopadnie np łakówkę i oznaczy ją jako rudnice,albo ćmawke, a one są nie umieszczone w cenniku ;p Po za tym są chronione w mniejszym lub większym stopniu. Co do kartonówki to chyba cena powinna być odrobinę większa, gdyż ciężko odchować ją. Sam wiem po sobie od lipca do teraz leżą 2 larwy może to wina tego, że adoptowana na nigerach?
Ostatnio zmieniony sob 15 sty, 2011 przez kamiklo, łącznie zmieniany 1 raz.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 15 sty, 2011

kamiklo pisze:Cennik fajna rzecz, tylko jak z identyfikacją :?: Jeśli ktoś dopadnie np łakówkę i oznaczy ją jako rudnice,albo ćmawke, a one są nie umieszczone w cenniku ;p Po za tym są chronione w mniejszym lub większym stopniu. Co do kartonówki to chyba cena powinna być odrobinę większa, gdyż ciężko odchorować ją. Sam wiem po sobie od lipca do teraz leżą 2 larwy może to wina tego, że adoptowana na nigerach?
Chronionych (ćmawa, rudnica, pniakówka) nie wpisywałem, bo sprzedaż jest zabroniona.
Ozdobnice wyglądają zupełnie inaczej - mają wciętą głowę i są mniejsze. Jak ktoś oznaczy źle gatunek, to kupujący go poprawi. Nie kupujemy w końcu kota w worku, prawda?
Ozdobnice i amazonka nie są już pod ochroną.

Kartonówkę umieściłem w dwóch wersjach cenowych - na nigerkach i umbratkach. Przyjrzyj się dokładnie.
Odchorować? :lol: Chyba miałeś na myśli odchować :mrgreen:

Adoptowałem kiedyś kartonówki na nigerkach i królowa przez dwa lata składała jajka, a małe larwy wysychały, bo nigerki nie chciały ich karmić. Jak w drugim roku zaczęły troszkę rosnąć (może milimetr na pół roku) to połowę moich kolonii szlag trafił z powodu wirusa. Tak, była wśród nich kartonówka.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 15 sty, 2011

Tak odchować :evil: ach te literówki xd :lol:

Co do kartonówki to na nigerach jest nikła szansa, że się uda. Widziałem , że są 2 wersje :) Moja Kartonówa obecnie nie czerwi, nawet nie wiem czy jest w tej probówce, bo takie kłębowisko tam jest. I te 2 larwy może milimetr mają ale w uk. pokarmowym coś mają bo widać czarne punkty.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Thug
Posty: 43
Rejestracja: ndz 16 maja, 2010

sob 15 sty, 2011

IMO rynek sam się wyreguluje.

Powiedzmy, że tendencja zniżania cen się utrzyma. Dojdziemy do czasu kiedy za 10zł kupimy małą kolonie gmachówki. hodowcy którzy dotychczas sprzedawali mrówki powiedzą ''"gadam bzdury", za 10zł nie będę pieprzył się z próbówkami i czekał pół roku na pierwsze pokolenie''. Forumowe targowiska opustoszeją. Ale mimo, że nikt już nie będzie sprzedawał za grosze mrówek, chętni będą. I napisze taki chętny na gmachówkę do forumowicza, bo chcę kupić mrówki. Forumowicz powie ''Za dychę nie opłaca mi się sprzedawać. 50zł poproszę :mack: '' chętny kupi, bo nie ma specjalnego wyjścia. Forumowicze zaczną sprzedawać gmachówki za 50 zł i sytuacja powróci do normy. Następnie ceny będą obniżane, forumowicze powiedzą ''pier... I tak w kółko :mrgreen:
Trzeba być twardym. Życie to nie mama Madzi - ciepłym kocykiem cię nie otuli....
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 15 sty, 2011

Thug pisze:IMO rynek sam się wyreguluje.

Powiedzmy, że tendencja zniżania cen się utrzyma. Dojdziemy do czasu kiedy za 10zł kupimy małą kolonie gmachówki. hodowcy którzy dotychczas sprzedawali mrówki powiedzą ''"gadam bzdury", za 10zł nie będę pieprzył się z próbówkami i czekał pół roku na pierwsze pokolenie''. Forumowe targowiska opustoszeją. Ale mimo, że nikt już nie będzie sprzedawał za grosze mrówek, chętni będą. I napisze taki chętny na gmachówkę do forumowicza, bo chcę kupić mrówki. Forumowicz powie ''Za dychę nie opłaca mi się sprzedawać. 50zł poproszę :mack: '' chętny kupi, bo nie ma specjalnego wyjścia. Forumowicze zaczną sprzedawać gmachówki za 50 zł i sytuacja powróci do normy. Następnie ceny będą obniżane, forumowicze powiedzą ''pier... I tak w kółko :mrgreen:
Tak, a trafią się dwie osoby, które mieszkają koło lasu pełnego gmachówek, będą łapać je wiadrami i sprzedawać co rok po dyszce.

Za mały rynek na takie wygibasy... Poza tym nie o tym mieliśmy tu dyskutować. Nie mamy zamiaru zabraniać innym tanio sprzedawać mrówek, bo tego po prostu nie da się zrobić.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

czw 03 lut, 2011

Ja np mieszkam kolo lasu gdzie o gmachowkę łatwiej niz o murawkę :) A skoro wszyscy by sprzedawali np Camponotus ligniperda za 30 zl to od kogo zainteresowany kupi? Jasne ze od tego bardziej doświadczonego, mającego większy staż i wiecej postow bo słusznie wydaje sie pewniejszy. No i jak tu temu zapobiec? :?: :lol:
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 03 lut, 2011

Wystarczy polecić takiego arniego ;)
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

czw 03 lut, 2011

Mozna i tak :lol:
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

ndz 06 lut, 2011

Proponuję aby wszystkie ceny mrówek dać razy 10. Jak "Zmowa cenowa" to na całego. :-)

Do tego zawiązać stowarzyszenie myrmekologów.
Rasowe mrówki z certyfikatem związku myrmekologów w cenie razy 100.
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
Sott23
Posty: 220
Rejestracja: pt 16 maja, 2008
Lokalizacja: Kielce

ndz 06 lut, 2011

:galopem:
Dla tych nie rozumiejących do końca kunia, on mrówek nie kupuje i taka opcja mu nie przechodzi przez głowe raczej :P
patataj patataj!
Obrazek
Zapraszam na blog o yerba mate: http://www.swiatyerby.pl
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

ndz 06 lut, 2011

Otóż to, ja właściwie to zastanawiam się czy qń to posiada jakieś żywe mrówki nie-roboty :wink:
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

ndz 06 lut, 2011

cóż, ja tez mrówek nie kupuję. Wyjątkiem była jedyna w swoim rodzaju S.fugax którą w życiu raz widziałem i strasznie mnie zaintrygowała. Dobra mrówka wg mnie to mrówka złapana przez siebie samego
rynek jest WOLNY i narzucanie cen trochę nie ma sensu, ale swoją drogą zwierzęta powinny kosztować, żeby można się było zastanowić przed kupieniem czy zapewni się zwierzakowi odpowiednie warunki do życia
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 06 lut, 2011

M@teusz pisze:narzucanie cen trochę nie ma sensu
Po raz tysięczny tłumaczę, że jest to awykonalne i nikt do tego nie dąży. To są tylko sugestie.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
bartel441
Posty: 216
Rejestracja: śr 27 sty, 2010
Lokalizacja: WARSZAWA/LEGIONOWO

pn 07 lut, 2011

to jest dobre może z królowymi powinny być większe rozbieżności ale z poczwarami jest ok
ODPOWIEDZ