Rójka 2011

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pn 04 kwie, 2011

Witam.
Pozwolę sobie stworzyć temat, w którym będziemy na bieżąco opisywać długo wyczekiwane zjawisko jakim jest rójka. W tym roku, dosyć wcześnie, gdyż mamy dopiero początek kwietnia, została znaleziona pierwsza rójkowa królowa ( użytkownik kuza z Antmanii spotkał królowa mrówki łąkowej-posiadała skrzydełka, lecz zgodnie z jego relacją, próbowała je zerwać).

Tak wiec, nie przedłużając...

Uroczyście oznajmiam, iż sezon rójkowy 2011 uważam za

OTWARTY ! ! !
Ostatnio zmieniony pn 04 kwie, 2011 przez Sott23, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Supcio
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Oczko
Posty: 12
Rejestracja: ndz 27 mar, 2011
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza.

pn 04 kwie, 2011

Witam

Jestem tu nowy i chciałbym się tu pochwalić,że znalazłem ku memu zdumieniu królową F.cinerea która chodziła sobie spokojnie po torach (ja bym się bał tak po torach ). Nie miałem ją w co złapać to postanowiłem,że wyjmę baterię z komórki i wsadze tam królową xD
Podrzuciłem jej 3 robo i jak na razie wszystko idzie po mojej myśli ;P
Niestety nie mam w posiadaniu aparatu więc nie będzie zdjęć.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 04 kwie, 2011

Oczko, tak się składa że 2 lata temu, również 4 kwietnia znalazłem królową F.cinerea o czym pisałem tutaj ;) viewtopic.php?f=26&t=2569
a dalej tutaj viewtopic.php?f=18&t=2574

Z pewnością nie jest to rójkowa królowa, ale i tak cieszy ;)
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

wt 05 kwie, 2011

:wtf: nie za wcześnie na rójki?
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

wt 05 kwie, 2011

Cinerea prawie napewno nie jest rójkowa, ale łąkowa już wystartowała :) niestety u mnie jeszcze cisza, ale mam nadzieję że niedługo ruszą :D
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

wt 05 kwie, 2011

Łąkowa pod ochroną :p nie wolno łapać królowych. Choć wg mnie ochrona powinna być czynna tzn odławianie królowych i wypuszczanie odchowanych już kolonii.... Za niedługo wystartują wścieklice dorodne. Arku pilnuj sobie gniazda bo ja Manicy w Rz jeszcze nie znalazłem -.-
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

wt 05 kwie, 2011

Jedyne znane gniazdo Manicy mam koło szkoły :p
Oczko podobno już królowe widział u wylotu gniazda...
Odnośnie łąkowej to ,, potajemnie,, możesz adoptować królowej troche robo, dorzucic potem w sezonie z 200 poczwarek Serviformica i wypuścić :lol:
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Oczko
Posty: 12
Rejestracja: ndz 27 mar, 2011
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza.

wt 05 kwie, 2011

Znalazłem kolejną królową,jest to Myrmica rubra choć nie jestem pewien,ale napewno Myrmica i chyba też nie jest tegoroczna :wtf:

Arni. Na sto procent to była królowa, bo póżniej widziałem ją jak była zawieszona na nici pająka, niestety nie udoło mi się jej uratować :(
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

wt 05 kwie, 2011

Czyli wyleciała z gniazda :D
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

sob 09 kwie, 2011

We czwartek, w Tychach roiły się kartonówki ;) Ponad to, złapałam wtedy królową Formica fusca (albo F.lemani) z jednym skrzydełkiem - liczy się?
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

ndz 10 kwie, 2011

a ja w tym roku jeszcze nie widziałem kartonówki dalej jak metr od gniazda...
główny maruda
Awatar użytkownika
zulek
Posty: 59
Rejestracja: śr 07 kwie, 2010
Lokalizacja: Kraków

pn 11 kwie, 2011

Ja oczekuje z niecierpliwością na jakieś doniesienia o rójkach Manicy :D Lilith, znasz może jakieś tereny z większą ilością gniazd Manicy w Krakowie ?
Lasius niger/umbratus
Lasius flavus x3
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

wt 12 kwie, 2011

W Krakowie jeszcze ich nie widziałam, za to niedaleko stacji Tychy Miasto jest chodnik, który zasiedlają na długości kilkuset metrów. Wejścia są co metr.
Awatar użytkownika
zulek
Posty: 59
Rejestracja: śr 07 kwie, 2010
Lokalizacja: Kraków

wt 12 kwie, 2011

Do Tych / Tychów ? się na razie nie wybieram, ale dzięki za info :D W Krakowie kilka lat temu było dość sporo Manicy na Bieżanowie, teraz nie wiem właśnie jak tam sprawa wygląda. Rok temu udało mi się zlokalizować tylko jedno gniazdo w pobliskiej mi okolicy.
Lasius niger/umbratus
Lasius flavus x3
Mike
Posty: 95
Rejestracja: śr 15 wrz, 2010
Lokalizacja: Iwonicz

wt 19 kwie, 2011

Dzisiaj na przerwie w szkole znalazłem królową Myrmica rubra(prawdopodobnie). Podnoszę kamyk, a tu na kamyku kroczy sobie Myrmica :) (zakładam, że to królowa zeszłoroczna). Wróciłem do domu, bach do próbówki, przed chwilą dałem jej miodku, ładnie wcina sobie :) Zastanawiam się czy nie dać jej kilka robotnic...
slow
Posty: 51
Rejestracja: czw 10 mar, 2011
Lokalizacja: Gdynia

wt 19 kwie, 2011

Jeśli to rubra, nie zastanawiaj się. Oczywiście, jeśli to rubra :mack:
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

czw 21 kwie, 2011

Gorlice ok godz 16. 20 cmentarz parafialny znalazłem skrzydlatą królową F. rufa/polyctena. Było strasznie parno i duszno prawie jak przed burzą.
Mam nadzieje że zwali skrzydła będę w tedy będę próbował adoptować na F.rufibarbis nic innego nie mam -.-
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 62
Rejestracja: ndz 21 lis, 2010
Lokalizacja: Gliwice

sob 23 kwie, 2011

Witam. Dziś 23.04.2011 Czyli Wesołego jajka ! :D Dzisiaj znalazłem dwie królowe Manicy . Jedna bez skrzydeł z Robotnicami :wtf: a druga ze skrzydełkami . Jak na razie złapałem tylko to. Jutro wyruszam na dalsze łowy ;)
Szymonos
Posty: 11
Rejestracja: sob 09 kwie, 2011

ndz 24 kwie, 2011

22.04 znalazłem pierwszą w moim życiu królową, a na moje nieszczęście jest to Formica pratensis.
selectt
Posty: 37
Rejestracja: śr 05 maja, 2010
Lokalizacja: Jasło

ndz 24 kwie, 2011

22.04 Widziałem około 10 królowych F. rufa/polyctena.
Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 62
Rejestracja: ndz 21 lis, 2010
Lokalizacja: Gliwice

wt 26 kwie, 2011

25.04.2011
Byłem na działce (działka jest nowa ) Zbierałem części starego płotu z pod trawy. Podnoszę deske a tu nagle dość liczna kolonia wybiega z jej środka... Wszystkie te stare "części" płotu szły do ogniska ,szkoda mi było tej koloni więc capłem ją do butelki Teraz żyje w moim formi.


(Wiem wiem nie powinno się zaliczać do rójki)

Pozdro Krecik 8)
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

śr 27 kwie, 2011

Dziś widziałem rójkę kartonówki, niestety odwiedziłem tylko jedno gniazdo gdzie widziałem dziesiątki samców i ANI JEDNEJ samicy i boję się że w tym gnieździe królowa padła...
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

śr 27 kwie, 2011

to nie była rójka
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

śr 27 kwie, 2011

Czemu tak twierdzisz? Samce nie chodziły po drzewie tylko odlatywały więc to nie było przygotowanie. No chyba że to się do rojek nie zalicza tylko do wypuszczania samców. No chyba że chodzi Ci o to że królowych nie było, ale sądzę, że królowa padla bo ani jednej krolowej nie było...
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 62
Rejestracja: ndz 21 lis, 2010
Lokalizacja: Gliwice

czw 28 kwie, 2011

PS kolonia którą złapałem na działce to Myrmica rubra :mrug:
ODPOWIEDZ