Mrówki w doniczce - jak pozyskać?

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Bushman
Posty: 17
Rejestracja: śr 25 sie, 2010

wt 21 cze, 2011

Cześć. Kupiłem parę dni temu małego świerka w szkółce. Okazało się że w doniczce jest kolonia mrówek. Nie mam pojęcia czy jest tam królowa czy też nie ale chciał bym pozyskać te mrówki nie robiąc im krzywdy a jednocześnie nie niszcząc rośliny.

Ma ktoś jakieś pomysły?

Pozdrawiam,
Bushman
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 21 cze, 2011

Wyciągnąć roślinę z donicy i oddzielić ziarno od plew... znaczy mrówki od reszty.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Bushman
Posty: 17
Rejestracja: śr 25 sie, 2010

wt 21 cze, 2011

W jaki sposób ma to niby "nie zniszczyć" rośliny? Przecież jak zacznę mechanicznie oddzielać mrówki od ziemi to zniszczę korzenie.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

wt 21 cze, 2011

Harnaś pisze:Wyciągnąć roślinę z donicy i oddzielić ziarno od plew... znaczy mrówki od reszty.
Nazywasz roślinę plewami O_O Bój się Boga ja bym taką roślinę podlał atletikiem, gdyż bardziej zależało by mi na niej niż na Lasius neglectus, albo na czymś podobnym.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

wt 21 cze, 2011

Ustaw doniczkę na dni 3 tak by jedna jej stronie ogrzewało słońce. Mrówki zgromadzą się tam (po wewnętrznej. ) tuż przy ścianie pojemnika. Odczytasz z Księgi powtórzonego prawa wersety 20 10-20. Wyciągniesz drzewo z doniczki i odsypiesz mrówki do przygotowanego pojemnika.
główny maruda
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

wt 21 cze, 2011

kamiklo pisze:bardziej zależało by mi na niej niż na Lasius neglectus, albo na czymś podobnym.
Na Lasius neglectus to by mi zależało bardziej, bo to egzotyka jakby nie patrzeć :lol:
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

wt 21 cze, 2011

Jak dla mnie gatunek inwazyjny i co by zrobić z dorosłą kolonią mróz nie zadziała, a wypuścić hmmm....
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Bushman
Posty: 17
Rejestracja: śr 25 sie, 2010

wt 21 cze, 2011

Pozamiatane... na darmo rozprułem bryłę korzeniową. Mrówek było sporo ale ani jednej poczwarki a królowej też ani widu ani słychu.
Szkoda :(
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

wt 21 cze, 2011

A zrobiłeś z tym nagrzewaniem tak jak mówiłem?
główny maruda
ODPOWIEDZ