Sezon 2012 uważam za otwarty!!

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

pn 18 cze, 2012

Witam w dość niespodziewanym powrocie ;)
Nieoczekiwanym, ponieważ podczas pobytu na cmentarzu natrafiłem na rójkę, jak mi się wydaje, Camponotus herculeanus (zdjęcie poniżej, proszę o korektę, trochę chyba wypadłem z wprawy ;p)

https://dl.dropbox.com/u/29632648/camp.png

Pudło po tictacach prowizoryczne, w przypadku zrzucenia skrzydeł miałem przenieść ją do lepszego lokum.
Rójka dosyć masywna, w szczytowym momencie łatwo można było zauważyć 3 sztuki naraz fruwające/biegające po ziemi. I, niestety, wszystkie księżniczki :( W całej tej ich masie nie udało mi się znaleźć ani jednej bez skrzydełek, wobec czego porwałem jedną ze skrzydełkami, z nadzieją, że je zrzuci - niestety nie sprawdziło się :(
Cmentarz generalnie otoczony jest polem, co trochę średnio pasuje do obszarów występowania tego gatunku, jednakże obok znajduje się też stary cmentarz - posiada on stary drzewostan i to raczej w nim upatruję źródła rojki.
Było to w sobotę - najpierw skwar cały dzień, rójka miała miejsce koło 17, gdy na horyzoncie było już widać chmury burzowe - koło 18;30 burza i ulewa.
Gdy tylko potwierdzicie gatunek to wbiję zjawisko do systemu :)

Pozdrawiam wszystkich :)
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pn 18 cze, 2012

Słabo widać kolory, ale to raczej ona.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Zygi
Posty: 86
Rejestracja: śr 23 lis, 2011

pn 18 cze, 2012

Ciężko osądzić. Jak możesz to zmierz ją dokładnie ;)
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pn 18 cze, 2012

Obrazek
Obrazek
Zdjęcia z wczoraj ;) Sory za jakość, ale nie ja robiłem.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Zygi
Posty: 86
Rejestracja: śr 23 lis, 2011

wt 19 cze, 2012

Dzisiaj znalazłem samotną F.cunicularia spacerującą po chodniku :)
karol223
Posty: 98
Rejestracja: sob 04 kwie, 2009
Lokalizacja: Siedlce / Ujrzanów

pn 25 cze, 2012

Formica rufibarbis na schodach przed domem :D
Awatar użytkownika
komandi22
Posty: 22
Rejestracja: czw 09 cze, 2011
Lokalizacja: okolice Gorlic

sob 30 cze, 2012

Heh F. sanguinea ;)
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

sob 30 cze, 2012

Również sanguinea, piękny rubinek, tetramorium i cinerea

Edit: kolejna zdobycz, F. truncorum (upewniłem się że znajdzie gospodarza)
Moskuito
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

czw 19 lip, 2012

W końcu porządna rójka L.niger 107 królowych naliczyłem.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

wt 24 lip, 2012

Rójka wścieklic :ojezu: znalazłem 3 królowe ewidentnie chcące polatać. Mnie się wydaje znacząco za wcześnie, ale one wiedza najlepiej ....
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

wt 24 lip, 2012

kamiklo pisze:Rójka wścieklic :ojezu: znalazłem 3 królowe ewidentnie chcące polatać. Mnie się wydaje znacząco za wcześnie, ale one wiedza najlepiej ....
Są różne wścieklice :)
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

wt 24 lip, 2012

Według doiczlandzkiej dokładności z http://ameisenforum.de/schwarmflug.php tej strony ro mogą latać :
M. lonae, M.lobicornis, M.microrubra, M.ruginodis, M. sabuleti M.scabrinodis, M.schencki, M.specioides, M.sulcinodis, M.vandeli. :o Zawsze myślałem, że domeną wścieklic jest druga połowa sierpnia i wrzesień ...
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 25 lip, 2012

W zeszłym roku w trakcie wykopalisk, w których brałam udział od połowy lipca po połowę sierpnia, Myrmice rozszalały się z początkiem sierpnia. Jednego dnia siedząc 5 min w jednym miejscu szło złapać kilkanaście-20 królowych.

Tego roku zima była raczej ciepła. Wszystko zdaje się być przesunięte o jakieś 2 tygodnie. A przynajmniej takie mam wrażenie ;)

Dla Torunia (trochę wsteczne info) 29. czerwca przypadła masowa rójka T. caespitum (ze 40 w jednym miejscu. Próbowały kopać miejscami norki po kilka na raz :D Ok. godziny 15.00). Roiły się tego dnia również F. rufibarbis i F. cinerea (świeżo po locie); ok. godz. 15-16.00.
Był to pierwszy dzień masakrycznych upałów po długim tygodniu deszczów i chłodnej pogody. W takich samych okolicznościach roiły się ostatnio u mnie L. nigerrr.
Tak więc tylko czekać kiedy po kolejnym ochłodzeniu nadejdzie gorąc ;p
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

czw 16 sie, 2012

Gorlice rójka chthonolasius 4 królowe łącznie w tym 1 chyba innego gatunku bo mniejsza i bardzo ciemna. Wiem jak wygląda królowa kartonówki i nią nie była :p
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
adrianix
Posty: 15
Rejestracja: pn 14 maja, 2012

sob 18 sie, 2012

Dzisiaj w Chełmku rójka Myrmica microrubra jedna królowe ze skrzydełkami , dwie bez i jeden samiec.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 19 sie, 2012

Wczoraj jakieś wścieklice. Trochę małe były. :D
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
ODPOWIEDZ