Sezon 2012 uważam za otwarty!!

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

arturro
Posty: 34
Rejestracja: pt 11 lut, 2011
Lokalizacja: Wrocław/Długołęka
Kontakt:

wt 20 mar, 2012

Dokładnie 17 marca 2012r, około godziny 11, w Krakowie, razem z Lilith (No dobra, ona wypatrzyła - ja stałem obok :D ) złapaliśmy pierwszą w sezonie 2012 królową mrówek - Formica fuscocinerea. Królowa biegała sobie po chodniku na przystanku autobusowym. Lilitka zmusiła mnie, żebym ją wziął, i mimo tego, że spędziła w podróży prawie 36godzin, zamknięta w nakrętce z coca-coli i owinięta w wilgotny kawałek papieru toaletowego, to przeżyła i ma się świetnie! Wczoraj złożyła pierwsze jajeczka.
Tyle zachodu o byle szmatę.
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

śr 21 mar, 2012

:P <osiem znaków>
Ostatnio zmieniony śr 20 lut, 2013 przez Ciocia Lilith, łącznie zmieniany 1 raz.
arturro
Posty: 34
Rejestracja: pt 11 lut, 2011
Lokalizacja: Wrocław/Długołęka
Kontakt:

śr 21 mar, 2012

No fakt, inne jej przygody także pominąłem :)
Tyle zachodu o byle szmatę.
Awatar użytkownika
Bednar
Posty: 64
Rejestracja: czw 23 cze, 2011

śr 21 mar, 2012

Zazdroszczę wam u mnie nawet mrówki się nie obudziły :wtf:
Sprzedam zwierzęta karmowe. Różne wielkości. (bez zamówień hurtowych) Jakby co to PW
świerszcze, mączniki, niedługo będą dostępne karaczany tureckie
arturro
Posty: 34
Rejestracja: pt 11 lut, 2011
Lokalizacja: Wrocław/Długołęka
Kontakt:

śr 21 mar, 2012

arturro pisze:No fakt, inne jej przygody także pominąłem :)
Skąd jesteś?? na pewno się obudziły, tylko jeszcze siedzą pod kamieniami. Dziś pójdę sprawdzić "moją" kolonię kartonówki, zamieszkującej Wierzbę.
Tyle zachodu o byle szmatę.
Awatar użytkownika
Bednar
Posty: 64
Rejestracja: czw 23 cze, 2011

śr 21 mar, 2012

Jestem z okolic Kętrzyna (woj. Warmińsko-mazurskie)
Szukałem pod kamieniami na stanowiskach zeszłorocznych koloni na razie nie ma pewnie pod ziemią siedzą.
Sprzedam zwierzęta karmowe. Różne wielkości. (bez zamówień hurtowych) Jakby co to PW
świerszcze, mączniki, niedługo będą dostępne karaczany tureckie
arturro
Posty: 34
Rejestracja: pt 11 lut, 2011
Lokalizacja: Wrocław/Długołęka
Kontakt:

śr 21 mar, 2012

To faktycznie, w tamtych okolicach może być wszystko opóźnione. Ja we Wrocławiu pierwsze Nigerki widziałem 2 tygodnie, może 3 temu.
Tyle zachodu o byle szmatę.
antwito
Posty: 248
Rejestracja: ndz 09 paź, 2011

śr 21 mar, 2012

A ja kartonówek jeszcze nie widzę :placze: Rudnice za to pierwsze się obudziły :mrgreen:
Dziennik moich gmachówek: viewtopic.php?f=38&t=5376
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pt 23 mar, 2012

arturro pisze:Formica fuscocinerea.
Nie ma takiego gatunku :)

Jest Formica cinerea odmiana jasna/górska. Poprzednia nazwa "Formica cinerea fuscocinerea" już nie funkcjonuje.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

sob 24 mar, 2012

Formik, source plz :)

Znalazłam taki fragment:
The use of colour pattern as a taxonomic character of the F. cinerea group has a long tradition that is unfortunately maintained (last use e.g. in PETROV & COLLINGWOOD 1993 or CZECHOWSKI et al. 2002). There is no indication that proportions of reddish and dark pigmentation have any taxonomic value. Concolourous blackish colour morphs and such with increased portion of reddish-brown pigmentation in particular on mesosoma and genae may occur within the same local population of the same species as it was observed in F. cinerea, F. fuscocinerea, F. selysi, and F. georgica. The syntopic occurrence of colour polymorphism suggests it more likely to have a simple genetic basis rather than representing an environmentally induced modification. Geographic zonality in colour morph frequency (e.g. dark morphs dominating in the northern and reddish morphs in the southern and south-eastern parts of the geographic range of F cinerea) is much better explained by differential selection of genotypes instead of indicating different taxa.
który może potwierdzać, że istnieją 2 formy barwne bez podziału na podgatunki, ale u mnie na osiedlu występują oba typy F.cinerea (mrowiska są oddalone o kilkaset metrów) i różnią się zachowaniem, godziną furażerowania etc. Poza tym, "fuscocinerea" to nie jest gatunek, ale podgatunek - jeden z kilkunastu różnych z całej gromady mrówek w typie cinerea (Coś jak cf. niger) Poza tym, zobacz na zdjęcia - te są aż rude. Na poczatku byłam pewna, że to cunicularia.

Obrazek
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 24 mar, 2012

też mnie to zaintrygowało, bo nigdy nie słyszałam o F.fufscocinerei. Mimo to, da się coś znaleźć w necie. W ciągu kilku ostatnich dni widziałam jeszcze coś takiego jak " F cinerea fusca" i F. cinerea - odmiana borealno-górska ( Radchenko, Cechowska, Czechowski 2004, s.88). Tak czy siak, nigdy nie widziałam, i pewnie widzieć nie będę. Nie przeszkadzam już ;)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 24 mar, 2012

Sauce? Here you go:
http://www.antmania.pl/forum/1/viewtopi ... 884#p59884
Ciocia Lilith pisze:istnieją 2 formy barwne bez podziału na podgatunki, ale u mnie na osiedlu występują oba typy F.cinerea (mrowiska są oddalone o kilkaset metrów) i różnią się zachowaniem, godziną furażerowania etc.
(...) Poza tym, zobacz na zdjęcia - te są aż rude. Na poczatku byłam pewna, że to cunicularia.
Dokładnie tak jest i jestem tego jak najbardziej świadom :)
Ciocia Lilith pisze:Poza tym, "fuscocinerea" to nie jest gatunek, ale podgatunek - jeden z kilkunastu różnych z całej gromady mrówek w typie cinerea (Coś jak cf. niger)
Widzę tu jakąś niekonsekwencję - 'cf. niger', nie oznacza w żadnym wypadku podgatunków w obrębie gatunku niger. Lasius cf. niger, oznacza 'podobna do Lasius niger', a nie podgatunek Lasius niger.
Jeśli chcesz napisać o podgatunku, to musisz napisać to w formie Formica cinerea fuscocinerea, a nie Formica fuscocinerea, bo taki takson jest zupełnie innym gatunkiem (tu akurat zagranicznym).

Co do mylenia z F. cunicularia, to jest to dosyć częste, bo jasna odmiana żwirówki jest do niej bardzo podobna, tylko mocno włochata :]
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

czw 29 mar, 2012

Formik, wykopałam naszą debatę na temat moich mrówek z osiedla. gdzie oboje doszliśmy do tego, że to F.cinerea fuscocinerea.

zapodam link na FB: https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 18 kwie, 2012

Muszę się pochwalić, chociaż to nie rójkowa królowa a całe mrowisko.. Ktoś pytał ostatnio, czy znalazł ktokolwiek kolonię w orzechu. Znaleźć tematu nie mogę, więc piszę tu. Otóż znalazłam dziś właśnie sporą kolonijkę Temnothorax spp. Z tego co delikatnie obejrzałam jest masa jajec, robotnic i co najmniej 1 królowa. Żółte z paseczkiem na tyłku- coś a la albipennis/tuberum i im podobne. Ciężko będzie zaklasyfikować, ale nie ma tego złego ^^
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 18 kwie, 2012

geb88 pisze:sporą kolonijkę Temnothorax spp.
Temnothorax sp. ;)

Jedne z najczęstszych w Polsce - Temnothorax unifasciatus, też dobrze pasują do Twojego opisu (mają ten pojedynczy pasek na odwłoku).
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 18 kwie, 2012

spp. znaczy kilka gatunków, a sp ogółem, czy jakoś tak? Może się mylę, bo po angielsku wyjaśniali :P
Myślę nad T. crassispinus, nylanderi lub właśnie unifasciatus. Same paski i jaśniejsze królowe. Ale to się z mikroskopem skonsultować muszę :D
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

ndz 22 kwie, 2012

F.pratensis ok 13,30, jeszcze ze skrzydłami.

zdjecie z telefonu, ale jakość okroił host.

Obrazek
Awatar użytkownika
Szacho
Posty: 122
Rejestracja: czw 26 sty, 2012

ndz 22 kwie, 2012

a ja ni ogarniam - ta mamuśka cinerki, którą znalazła Lilith to rójkowa, czy wywalona z gniazda po zimowaniu, czy też może nie doczekała się nantic w 2011 i wyszła ze swojej komory by coś zjeść???

Pozdrawiam :D
Obrazek

"To za mało, jeśli na to ciebie stać
Trzeba znacznie więcej, więcej z siebie dać"
Leon
Posty: 10
Rejestracja: pn 09 kwie, 2012

śr 25 kwie, 2012

A ja chodzę po Krakowie i nic nie umiem najść. Apokalipsa.

Polowanie trwa.
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

pt 27 kwie, 2012

cześć wam!
ja się pochwalę swoim dzisiejszym znaleziskiem:
przy pracach ogrodzenio-twórczych, znalazłem popylającą po murowanym słupku ogrodzeniowym królową C.fallax!
Co ona o tej porze roku tam robiła- nie wiem, ale siedzi już u mnie :crazy:
Pewnie z zeszłego roku, w że niedaleko jest gdzieś gniazdo C.fallax, to może ją robotnice znalazły i uciekała w popłochu.

pozdrowionka
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pt 27 kwie, 2012

Nie wiem czy się nadaje, ale dziś znalazłem dziewicę C. fallax na rodzinnym drzewie. :D Więc wydaje mi się , że już po całym przedstawieniu i tylko tyle będę miał z rójki tego gatunku...
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Szacho
Posty: 122
Rejestracja: czw 26 sty, 2012

pt 27 kwie, 2012

a ja dzisiaj znalazłem królowe Dolichoderus q., Leptothorx sp. i L. fulginosus :) już mrówkowanie idzie pełną parą :mrgreen:

Pozdrawiam :D
Obrazek

"To za mało, jeśli na to ciebie stać
Trzeba znacznie więcej, więcej z siebie dać"
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 28 kwie, 2012

To teraz oficjalnie :) Sezon uważam za otwarty i to z wielkiego O śliczna rójka C. fallax Krasne dziewice w liczbie kilkudziesięciu + 2 kawalerów z innej kolonii. Jak do tej pory nie znalazłem żadnej zaplemnionej. Nawiasem nie wiem w jakich miejscach takowej szukać. No nic może się kiedyś uda.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

śr 02 maja, 2012

Wczoraj w Krakowie roiły się M.rubida. Niestety nie miałam czasu szukać :)
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

czw 03 maja, 2012

No świetnie, a mnie nie ma. :zenada:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
ODPOWIEDZ