Rójka C. hercuelanus 18.02.2013r godzina 8:00

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Noldorek
Posty: 53
Rejestracja: ndz 12 lut, 2012

pn 18 lut, 2013

Pewnie parę osób myśli że to jakiś żart...ja dziś sam nie mogłem uwierzyć w to co zobaczyłem...
Dobra, ale od początku. Pracuje na stolarni w Ustroniu, dziś poszedłem z kolega wymienić drewno w suszarni. Otwieram drzwi jak zawsze, wyciągamy pierwszy sztapel drewna, odwracam się i aż mnie zamurowało...w suszarni właśnie odbywała się rojka. Z tego co zdążyłem sprawdzić, mamy pod suszarnią gniazdo, jest ono pod betonowa wylewka, a w okolicy nie ma ani jednego drzewa. Wiem że jest zima, ale ostatnio cały czas grzejemy, kolonia jest tam od ok 6 lat (tak twierdzi szef). Jest to dzika kolonia, która nigdy nie miała prawdziwej zimy, bo temp tam dochodząc do 60 stopni. w nocy temperatura musiała spaść, wilgotność pewnie tez...i mrówki uznały że czas się roić. Mam ok 10 królowych z skrzydłami jak by ktoś chciał jako eksponat (jeszcze żywe). Mam tylko jedna fotkę ale jakość bardzo słaba.
Wychodzi na to...że zupełnie przypadkiem udało nam się w pracy dokonać niemożliwego...ale z drugiej strony, dla tej koloni zima nigdy nie trwała nawet tydzień.
dudek909
Posty: 159
Rejestracja: pn 20 cze, 2011

pn 18 lut, 2013

Mrówki musza się czuć oszukane xD. troche szkoda, bo nie będziesz miał szans w lato zebrać rójkowych królowych. chyba , że mrówki znowu wychoduja królowe, ale ne znam się i nie wiem czy możliwe jest ponowne ich wychodowanie w tym samym roku :D
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

pn 18 lut, 2013

dudek909 pisze:Mrówki musza się czuć oszukane xD. troche szkoda, bo nie będziesz miał szans w lato zebrać rójkowych królowych. chyba , że mrówki znowu wychoduja królowe, ale ne znam się i nie wiem czy możliwe jest ponowne ich wychodowanie w tym samym roku :D
Nie znam się - nie wypowiadam się :mrgreen:

Co do mrówek, jeśli mają iść na straty to chętnie przygarnę, odwdzięczę się czymś w miarę możliwości - jakieś poczwarki w sezonie itp.
Noldorek
Posty: 53
Rejestracja: ndz 12 lut, 2012

wt 19 lut, 2013

Spoko, poslij mi PW dane, wyśle w przyszłym tyg parę sztuk, jedzą chętnie miód, wiec powinny jeszcze żyć :)
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

śr 20 lut, 2013

Warto zauważyć, że u Camponotus, formy płciowe przychodzą na świat jesienią i zimują. Być może wylazły, bo przygrzało im w pampers.


<Zimujący BarTP dodaje:>
A jeszcze bardziej możliwe, że robole wywaliły je z gniazda. Uskrzydlone formy mogą być w gnieździe tylko określony czas. Ponieważ kolonia była dogrzewana - robole pewnie uznały, że skrzydlaki za długo coś siedzą w gnieździe (może przegapiły rój albo coś) - i wypierniczyły. Normalnie by spały - ale dogrzewanie dodało im "lat".

Możliwe tez, że robotnice wypampersiły je, bo kolonia głoduje. W gnieździe mają ciepło, ale co z tego, skoro nie ma żarcia? Najpierw zeżarły jaja, potem larwy - a teraz ******** darmozjady. I to jest jeszcze bardziej prawdopodobne. Proste, eleganckie wytłumaczenie. :)
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 20 lut, 2013

ja bym je na ich miejscu zjadła.. muhahahah :P Co za marnotrawstwo by to było
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Noldorek
Posty: 53
Rejestracja: ndz 12 lut, 2012

czw 21 lut, 2013

hmmmm...no BarTP chyba ma racje, dziś im dałem miodu do suszarni...bo jeśli już robimy im taki pogodowy mix, to przynajmniej do lata pociągną :D
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

pn 25 lut, 2013

To teraz masz jeszcze mrowisko do karmienia w pracy :D
ODPOWIEDZ