Rojka Camponotus ligniperda

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Kertrak
Posty: 51
Rejestracja: czw 07 cze, 2012
Lokalizacja: Wrocław

pn 11 mar, 2013

Siema ;)
W tym roku planuje złapać rójkową królową Camponotus ligniperda oraz ewentualnie kilka robotnic do adopcji. Moje pytania są następujące:
1. Czy ktoś zna miejsce blisko Wrocławia gdzie można takie mrówki spotkać?
2. Jakie są szanse szanse na złapanie królowej podczas rojki ?
Z góry dzięki za odpowiedź :)
Pozdrawiam Kertrak ;)
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

pn 11 mar, 2013

Nie jestem z Wrocławia,ale jeżeli mieszkasz w mieście to zapakuj się do plecak,wyjedz na wies z młotkiem i we wszystkie po kolei spróchniałe drzewa wal młotkiem(lekko aby nie uszkodzić gniazda tylko sprawdzic czy sa)Jeżeli ich tam nie znajedziesz to można jeszcze próbować w lasach i krzaczastych miejscach.
Awatar użytkownika
Kertrak
Posty: 51
Rejestracja: czw 07 cze, 2012
Lokalizacja: Wrocław

pn 11 mar, 2013

Wieś... to pojecie wzgledne . Moge podczas rojki jechac do lasow ktorych mam pod dostatkiem troche oddalonych od Wroclawia ale nigdy nie widzialem w nich tych mrówek. Czytalem ze sa na poludniu polski wiec niewiem czy we Wroclawiu sa..
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

pn 11 mar, 2013

Są tam również,może i trochę rzadziej,ale są.Jeżeli nie ma w lasach to spróbuj w jakiś chaszczach.Pamiętaj o gumiakach :)
Awatar użytkownika
Kertrak
Posty: 51
Rejestracja: czw 07 cze, 2012
Lokalizacja: Wrocław

pn 11 mar, 2013

No a zakladajac ze snajde gniazdo ? Mam cale rozwalic i krolowa i robotnice wziacwziac ? :D
jaro
Posty: 47
Rejestracja: sob 10 lis, 2012

pn 11 mar, 2013

Ja Ci dam gniazdo rozwalać!
:evil:
Awatar użytkownika
Kertrak
Posty: 51
Rejestracja: czw 07 cze, 2012
Lokalizacja: Wrocław

pn 11 mar, 2013

No wlasnie dlatego mowie :) W tyej wypowiedzi byla nuta ironii :)
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

pn 11 mar, 2013

Kertrak jedz na cały dzień w terminie rójki to przecież ci w końcu wyjdzie xD
Jak w każdym poście rada co ze sobą wziąść:namiot i dużżo picia :D
Awatar użytkownika
Kertrak
Posty: 51
Rejestracja: czw 07 cze, 2012
Lokalizacja: Wrocław

wt 12 mar, 2013

Yyy namiotu raczej nie wezme bo nie mam ;p polecono mi zebym jevhal do Borowy Olesnickiej...zobaczymy, podobno tam sa. Wie ktos moze co sie jeszcze roi w pierwszej polowie maja ?
Awatar użytkownika
Kertrak
Posty: 51
Rejestracja: czw 07 cze, 2012
Lokalizacja: Wrocław

wt 12 mar, 2013

W ktorej czesci maja one sie roja ? Tutaj jest ze w drugiej polowie maja a, na terrariim.com.pl jest napisane ze roja sie w pierwszej polowie :o
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

wt 12 mar, 2013

W tamtym roku drzewotoczna wyroiła się u mnie 17 czerwca.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 12 mar, 2013

http://www.antcat.org/references?utf8=% ... &commit=Go
tum turu du dum dum
masz zasięg, opis i kiedy wyczekiwać rójki. na termin wpływ ma wiele czynników, m.in temperatura, opady, czy chociażby to jak przebiegała zima (ciepła, mroźna). Np. w zeszłym roku zima była cieplejsza (Z krótkim okresem mroźnym), szybko się ociepliło, przez co -mi się tak wydaje- gatunki rojące się na początku sezonu miały przesunięcie 2 tyg w stosunku do podanych książkowych, czy wcześniejszego sezonu. Wiosna jakoś nie urzekła ciepłem i jakoś to się potem chyba wyrównało. W czerwcu często padało przez dłuższy czas, co skutkowało tym, że mrówki które miały "termin" roiły się gdy tylko robiło się gorąco (np. 29 czerwca - 3 gatunki na raz po tygodniu opadów i ochłodzenia).
Nie da się określić jednoznacznie kiedy na 100% będą się roić mrówki. Trzeba przewidywać zachowania na podstawie informacji o gatunku i pogody. itd itd..
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
zielonek1238
Posty: 11
Rejestracja: pn 02 kwie, 2012

pt 19 kwie, 2013

U mnie się link nie otwiera. A czy są one w okolicach Zakopanego.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 19 kwie, 2013

http://www.antcat.org/references w wyszukiwarkę (po prawej u góry) wpisz "poland 2002", no i musisz mieć jakiś plugin do pdf
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ