Rójka 2013 !

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Teague CC
Posty: 16
Rejestracja: wt 21 maja, 2013

wt 30 lip, 2013

Obecny zestaw:
5 nigerek* złapanych 25 lipca na podwórku
1 nigerka złapana 26 lipca w pracy
biegało ich trochę przez te dwa dni, później już cisza
+ 1 królowa NN, podobna do M.Barbarus :wtf: niestety jak ją złapałem to pomyliłem pojemniczki i wrzuciłem do nigerki, w domu spojrzałem- ledwo żywa, rusza jedną nogą- no to wrzuciłem do kwiatka doniczkowego. Następnego dnia już jej nie było ojaglupek:

* jedna z nigerek złożyła ok 20-30 jajek, da radę sama wykarmić czy miód jej podawać? Wydaje mi się że to chyba trochę za dużo jak na "pakiet startowy". A może parę poczwarek od dzikich nigerek podrzucić?

Formy skrzydlaste:
L.Niger (widziałem dzisiaj ok 20 samic i 50 samców w gnieździe gdzie była już rójka), M.Rubra, L.Umbratus (lub Flavus, nie przyjrzałem się dokładnie), F.Rufa (w zeszłym roku przywlokłem przypadkiem ją na składowisko drewna na zimę)
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

wt 30 lip, 2013

Miód możesz podać każdej nie zaszkodzi, ale nie musisz. Z tych 30 jajek które złożyła, najpewniej większość zje, i wychowa kilka robotnic.
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

wt 30 lip, 2013

Wczoraj ( 29 lipca 2013 rok ) - królowa Formica cinerea.
GG: 51713465
rojek999
Posty: 46
Rejestracja: pn 22 lip, 2013
Lokalizacja: Wodzisław śl.

czw 01 sie, 2013

Znalazłem królową lasius niger!!! I jestem happy :)
Ostatnio zmieniony czw 01 sie, 2013 przez rojek999, łącznie zmieniany 1 raz.
Mam lasius niger
Thom-Ash
Posty: 129
Rejestracja: pt 28 lis, 2008

czw 01 sie, 2013

Dziś we Wrocławiu też mrówcze szaleństwo... o 17 po wyjsciu z pracy cieżko było nie nadepnąć L. niger. Przypadek chciał że i tak miałem coś do załatwienia i czekał mnie spacer... a coś mnie tkneło rano żeby wziąć pojemnik. I tak o 18 pojawiły się formy skrzydlate L. flavus, a po 19 cf. umbratus. Koniec końców wrócilem z zapasem tych ostatnich. Ponadto natrafiłem jeszcze na skrzydlatą T. caespitum - niestety juz mnie hurtnice ubiegły - więc spore szanse że też się roił rano. Na koniec pod domem jeszcze trafiłem samotną L. fuliginosus ale do nich już nie mam siły... Ponadto kilka dni temu pare L. emarginatus ale do tej pory nie udało mi się wyczaić w jakich godzinach dokładnie się roją. I tradycyjnie jak co roku już trafiłem na pasożytnicze czerwie i nicienie które z nich wylazły ;)

Pozdrawiam po przerwie ;)

Żeby nie nabijać następnego posta to napiszę jeszcze w tym że dziś tj 02.08 rójka D. quadripunctatus o godzinie 18.
Przewiduje kilka nadprogramowych, ale najpierw muszę przeprowadzić adopcje.
http://www.youtube.com/watch?v=Cv3dnwp6tZw&feature=player_embedded#!
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pt 11 paź, 2013

Rzeszów latające w powietrzu księżniczki S. fugax pierwszy raz miałem ten gatunek w łapach.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 12 paź, 2013

hyy.. zapomniałam i tutaj napisać. Kilka dni temu miała miejsce rójka jakiegoś gatunku Myrmica. Warunki to dość mokro-wilgotne opadłe liście w ciemnym parku, dzień średnio-ciepły i pogodny. Rójka trwała już kiedy się pojawiłam (między 15 a 17). Zapewne coś a la' rubra lub jej bardziej wilgociolubna odpowiedniczka.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ