Rójka 2013 !

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 62
Rejestracja: ndz 21 lis, 2010
Lokalizacja: Gliwice

pn 22 kwie, 2013

Może i jest trochę za wcześnie ale postanowiłem założyć już ten temat :) Dnia 21.04.2013 stałem się posiadaczem królowej Manica rubida która spokojnie maszerowała sobie chodnikiem. Opisujcie dokładnie każdą znaleziona królowa :)
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

pn 22 kwie, 2013

Znalazłem ok 15 królowych Lasius mixtus, 1 królową Lasius niger, 3 kolonie Myrmic, jedną kolonię Temnothorax sp. i jedną kolonie Leptothorax cf. acervorum :) .
EDIT: Rójkę mają Lasius mixtus ze względu na to iż widzę każdego dnia nawet kilkanaście królowych, rójkę powinny mieś też Lasius niger, bo znalazłem pod kamieniem królową, która nie była zeszłoroczna, a z tego roku.
Lasius mixtus: 1 królową znalazłem gdzieś chyba marcu lub kwietniu na przystanku w Łosiu, pozostałe kilkanaście-kilkadzieśiąt ( te co złapałem to pewnie 1/10000000 ze wszystkich ;) ) w Kunkowej.
Ostatnio zmieniony pn 22 kwie, 2013 przez barciu, łącznie zmieniany 1 raz.
GG: 51713465
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 22 kwie, 2013

Barciu - rójka, nie powsinogi ;) Dziś to nawet i ja znalazłam 4nogą królową Temnothorax :D

18.04 - Formica cf. pratensis - uskrzydlona królowa pasożyt. Mocny wiatr turlał ją po całym chodniku :wtf: Teoretycznie na nią za wcześnie, praktycznie wychodzi jak zawsze ;) Drugi cieplejszy dzień od tygodnia (i ogólnie w roku), wietrzny. Piaseczno, ul. Puławska na wysokości Decathlonu, niedaleko ogromne połacie bezdrzewne z zielskiem.

Może lepiej nazwać wątek Sezon 2013, to i barciu, i my wszyscy swoje powsinogi moglibyśmy dodawać, gdyby była jakaś "sensacja" ;p
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

pn 22 kwie, 2013

Temat dotyczy rójek i taki powinien zostać, bo to źródło wiedzy o tym co, gdzie i kiedy się roiło. Proponuję usuwać posty "nierójkowe"
Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 62
Rejestracja: ndz 21 lis, 2010
Lokalizacja: Gliwice

wt 23 kwie, 2013

23.04.2013 godzina ok 16, Dwie królowe Manica rubida
Awatar użytkownika
raste
Posty: 67
Rejestracja: śr 08 sie, 2012

śr 24 kwie, 2013

hej
a nie byłbyś zainteresowany sprzedażą jednej z nich? z miłą chęcią bym ją przygarnął. Od kilku miesięcy mam przygotowane formikarium na ten gatunek tylko czekałem na "sezon" :)
L.niger
L.flavus
F.cunicularia
F.cinerea
Formica fusca
C.ligniperdus
M.barbarus
Awatar użytkownika
Giniu
Posty: 7
Rejestracja: pn 22 kwie, 2013

czw 25 kwie, 2013

Gdzie wy je znajdujecie ja całe osiedle obszedłem i ani jednej O.o
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

czw 25 kwie, 2013

Giniu, bo trzeba SZUKAĆ, a nie sobie iść i niby patrzeć...Ja jak szukam królowych i rójkowych znaleźć nie mogę, to zaglądam pod kamienie, kawałki drewna...Ostatnio znalazłem młodą kolonię Lasius mixtus w małej, spróchniałej gałązce...Jeśli ktoś chce miejsce, to prosze bardzo: Szymbark, pod krzakami: otwieram patyka, a tam królowa mixtusa i robo nigera śmigają - mixtus jest taki szybki i nie jest taki upasiony, przynajmniej w pierwszych miesiącach swojej "kadencji" :D . Królową łatwo odróżnić od nigera nawet dla laika, ale robotnice tylko pod mikroskopem lub po jakichś detalach, które ledwo specjalista zobaczy...
GG: 51713465
patyczak1000
Posty: 205
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Lublin

czw 25 kwie, 2013

W sezonie rójek wystarczy iść i patrzeć ;)
Na rójkowe królowe jest za wcześnie - dopiero rudnice zaczynają się roić, tak to 95% królowych które można teraz znaleźć to ubiegłosezonówki.

Nie wiem czy co do L. mixtus zastosowałeś skrót myślowy, czy nie wiesz o czym mówisz.
Jest to żółty Chtonolasius, w związku z czym każdy jest w stanie gołym okiem odróżnić robo od nigera, królową z resztą też.
Gorzej już z odróżnieniem od innych Chtonolasius, aczkolwiek zdaje mi się, że to jedyny krajowy Chtonolasius, który może przezimować zanim wniknie do kolonii Lasius (ale co do jego wyjątkowości w tej materii nie jestem pewien) co w teorii ułatwia sprawę.

pozdrawiam
pozdrawiam

[b]Moja oferta: zainteresowani na gg[/b]
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

wt 07 maja, 2013

7.05.2013 - po dłuugim zbieraniu się, wreszcie poleciała Manica rubida w Krakowie
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

śr 08 maja, 2013

U mnie na razie słabo, znalazłem tylko mizerniutką królową myrmica rubra, którą na dodatek zjadł mój pies. :(
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 62
Rejestracja: ndz 21 lis, 2010
Lokalizacja: Gliwice

wt 14 maja, 2013

14.05.2013 2x królowa Manica rubida
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

śr 15 maja, 2013

W końcu po całym dniu szukania w lesie i na łące, bez rezultatów, gdy wróciłem zrezygnowany do domu przez przypadek zauważyłem czerwoniutką królową Manica Rubida! Mam nadzieję, że znajdę jeszcze kilka.
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

śr 15 maja, 2013

1.Kunkowa-Było okłoło godziny 15-16, kiedy znalazłem kilkanaście królowych manica rubida -na podwórku,
następnego dnia znalazłem o podobnej godzinie jeszcze kilka królowych, a w następnych dniach znajdowałem kolejne królowe, a pod koniec rójki złapałem już jedną królową, która kopała norkę. Zdjęcia można zobaczyć w moim ogłoszeniu.

2.Kunkowa-Około godziny 15 złapałem 2 królowe Myrmica sp.
Następnego dnia złapałem kolejną. Dzisiaj ( 15.05.2013 ) złapałem jeszcze jedną królową. Wszystkie królowe są rójkowe, w pobliżu najbliższe gniazda były w odległości kilku metrów od królowych.


3.Lasius mixtus, Kunkowa- kilkanaście królowych znalazłem w Kwietniu lub marcu, lub na przełomie, również około godziny 15. Znacznie wcześniej znalazłem królową na przystanku, która najprawdopodobniej była zeszłoroczna.


4.Lasius niger, Szymbark-jedna królowa znaleziona pod kamieniem, również po południu, około godziny 15.

Jak moderator prosi, opisuję królowe rójkowe.

Jak widać raczej nie tylko takie. Zaznaczone przeze mnie na niebiesko mrówki nie są rójkowe, bez względu co o nich piszesz ;)
GG: 51713465
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

czw 16 maja, 2013

Na jakiej podstawie twierdzisz że myrmice ( 2 ) nie są rójkowe? Przecież są małe i szczupłe, złapane z dala od gniazd innych myrmic, w dużej liczbie, a jedna w norce, sama, z 3 jajami.
GG: 51713465
Tatery
Posty: 19
Rejestracja: czw 04 paź, 2012

czw 16 maja, 2013

Prawie wszystkie Myrmice roją się w sierpniu i wrześniu. Te królowe które znalazłeś to ubiegłoroczne królowe które polowały.
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

czw 16 maja, 2013

Polowały?! Od kiedy klasztorne myrmice polują? A poza tym: czemu znalazłem malutką jamkę w ziemi z samą kólową i 3 jajkami???
Edit: patry090, a są jakieś, które roją się wcześniej?


Edit/patry090
Ech... znowu kliknąłem edytuj zamiast cytuj.
Myrmica (rubra) są w sumie półklasztorne. Zimowała. To, że były szczupłe to właśnie argument na to, że nie są rójkowe - takie królowe są dobrze nakarmione. Ale i tak chodzi przede wszystkim o to, że one roją się od lipca do października, czyli w żaden sposób nie w kwietniu-maju.
Ostatnio zmieniony pt 17 maja, 2013 przez barciu, łącznie zmieniany 1 raz.
GG: 51713465
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

czw 16 maja, 2013

Bo wścieklice często zimują, bo roją się późno i nie zawsze zdążą wystartować.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

czw 16 maja, 2013

a poza tym mieszasz. Chyba wszystkie Myrmicinae są półklasztorne - co oznacza, że owszem czasem wsą w stanie odchować pierwsze potomstwo samotnie, ale najczęściej wybierają się na polowanie. Widzisz różnice między Taką królową Lasius a Myrmica, nie? ;) Dlatego Tatery ma rację. Zresztą Myrmice to zły przykład do typowo klasztornego zakładania gniazda, bo czasem dołączają do istniejących gniazd, innym razem pleometrozja, a jeszcze innym faktycznie same siedzą.

Jak pisze kamilko -myrmice często zimują. Dodatkowo mogą odłączać się od gniazd polikalicznych lub być przepędzane, albo jeszcze cholera wie co ;) To, że były z daleka od gniazd też o niczym nie świadczy, bo Myrmica miewają gniazda, których jedynym śladem jest 2-3 mm średnicy dziurka wśród traw.

a poza tym.. raz piszesz, że są rójkowe bo.. są szczupłe. a za chwilę pod piszesz, że nie są bo są szczupłe - to którą wersję obstawiasz? ;)
coś czuję, że mod tam coś dopisał, tylko zapomniał tekst dostosować :p

te 3 i 4 zresztą fakt - nierójkowe zdecydowanie
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

czw 16 maja, 2013

geb88 pisze:Chyba wszystkie Myrmicinae są półklasztorne
Nie, chociażby Tetramorium caespitum są zupełnie klasztorne. Chodziło Ci pewnie o Myrmicini, albo łatwiej większość gatunków z rodzaju Myrmica (bo np. M. karavajevri nie jest pół klasztorna). No ale to już off topic i w sumie nikt się nie musi w taką dokładność zagłębiać.
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

pt 17 maja, 2013

Ale tak królowa to prawie jak rójkowa, bo nie jest z odłowu, jedynie po zimowaniu.
GG: 51713465
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

pt 17 maja, 2013

W ten sposób to wszystkie królowe są rójkowe, po zimowaniu. Nawet wyciągnięte z gniazda. A czy łapanie mrówek w czasie ich lotu nie jest odławianiem? Oczywiście, że jest.
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

pt 17 maja, 2013

Odłowione mam na myśli z dorosłej koloni ;).
GG: 51713465
Simeon
Posty: 7
Rejestracja: pn 07 sty, 2013

ndz 19 maja, 2013

19.05.2013 Rójka Formica rufa/polyctena i zauważyłem także rójkę L. fulginosus.

Edit: Barciu, zapomniałem dodać że to okolice Gostynia, woj. Wielkopolskie. Póki co, były same samce, nie spostrzegłem żadnej królowej. Według kalendarza rójek Rosomaka, od niedawna trwa ich rójka :D .
Ostatnio zmieniony ndz 19 maja, 2013 przez Simeon, łącznie zmieniany 1 raz.
Formica fusca
Lasius brunneus, flavus, fulginosus, niger
Messor barbarus
Manica rubida
Myrmica ruginodis
Temnothorax crassispinus

W planach: L. umbratus, C. ligniperda, Adetomyrma venatrix :D
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

ndz 19 maja, 2013

Coooooo? Dziś się na moim podwórku fuligonosus roiły? :o
GG: 51713465
ODPOWIEDZ