Rójka 2013 !

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

sob 22 cze, 2013

Wczoraj ok. godziny 18 - królowa Lasius fuligonosus. Poza tym zaobserwowałem iż cały czas, bez ustanku roją: gdy pójdę do gniazda to wszędzie skrzydlate samce i samice - i tak już od 2 tygodni :wink: .
GG: 51713465
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 22 cze, 2013

w Warszawie (a raczej Piaseczno) pod fragmentami płyt betonowych w koloniach T.caespitum są już imago pokolenia płciowego - ruszą lada dzień.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Flamingo
Posty: 46
Rejestracja: śr 15 sie, 2012
Lokalizacja: Kraków

wt 25 cze, 2013

24 czerwca, Poznań, koło południa - królowa Formica cunicularia.
Rójka 2012
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Lasius flavus
Messor structor


Rójka 2013
Formica cunicularia
Formica sanguinea
Messor sp.
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

sob 29 cze, 2013

Jakiś tydzień temu, w słoneczny dzień, ok. godz. 18 - królowa Formica cunicularia.
GG: 51713465
Serafinxvii2
Posty: 5
Rejestracja: czw 30 maja, 2013

wt 02 lip, 2013

Głowno woj. Łódzkie godzina 8:30 rano biegała sobie po ścieżce królowa Tetramorium caespitum:)
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

wt 02 lip, 2013

Kurcze...ale ty to masz szczęście.... u mnie nie roją, albo nie widzę ich dla tego iż roją rano :o :wtf: :roll: .
No nic...też czekam na rójkę.
Ostatnio tzn. również ok tygodnia temu, podobnie jak formice - złapałem królową Manica rubida.
Nie wiem czy miała już norkę, ale możliwe iż nie, gdyż po wpuszczeniu do probówki złożyła pokaźny pakiet jaj.
GG: 51713465
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

wt 02 lip, 2013

Barciu, a jaki związek z tym, czy ma norkę, ma to, że złożyła jajka?
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

wt 02 lip, 2013

No, wiesz - jajek złożyła pokaźną stertę.
W ciągu godziny.
Nie dostała żadnego żarcia.
No chyba że manice tak srają jajami, to ok....
Gdyby miała norkę to miała by już pewnie dużo jaj i nie składała by raczej więcej...
Może nie jest rójkowa, może jest...
Czy królowa która wykopała sobie już norkę zalicz się do rójkowych?
GG: 51713465
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

wt 02 lip, 2013

Nie.
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

wt 02 lip, 2013

:mrgreen: ehhh szkoda :).
No nic...
Może znajdę tetrasy...
GG: 51713465
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

śr 03 lip, 2013

barciu nie chcę Cię martwić, ale murawka to rzadka rzecz na naszych terenach. Ja w życiu nie widziałem nawet robotnicy. Jak nie wierzysz zapytaj Pawła, bądź Arka.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

śr 03 lip, 2013

kamiklo, ja się pochwalę, że zobaczyłem dzisiaj na naszych terenach całkiem sporo tetrasów, ale niestety żadnej królowej.
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

śr 03 lip, 2013

A u mnie jest masa tetrasów. Widziałem formy płciowe, ale w gnieździe :roll: .
GG: 51713465
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

śr 03 lip, 2013

explay pisze:kamiklo, ja się pochwalę, że zobaczyłem dzisiaj na naszych terenach całkiem sporo tetrasów, ale niestety żadnej królowej.
Gdzie Kraków, a gdzie Gorlice? :p
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 06 lip, 2013

Kilka królowych L. cf. niger kukało z gniazda przed burzą, ale nie wiem czy wyleciały
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
bartel441
Posty: 216
Rejestracja: śr 27 sty, 2010
Lokalizacja: WARSZAWA/LEGIONOWO

ndz 07 lip, 2013

wczoraj Umbratuski koło 16 w wawie. Przy okazji mam pytanie ma ktoś możliwość podesłać mi dwie Królowe Umbratusek ?
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 07 lip, 2013

Dziś ok godziny 9 widziałem pełnoprawnie wyrojoną w tym roku cf NIGERKĘ :mrgreen: czyli niedługo się zacznie ;)
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

ndz 07 lip, 2013

Warszawa, wczoraj - biegająca po ziemi królowa nigera ze skrzydłami.. przykrótkimi skrzydłami ;) Kilka dni temu zaglądałam pod płyty do mrowisk nigerek, były dopiero nimfy królowych.
Przypuszczalnie Tetramorium już się wyroiło (zaledwie 1 królewna na wielkie mrowisko), a bliżej niezidentyfikowane czerwone "polne" Formica są gotowe do startu.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Talib
Posty: 15
Rejestracja: ndz 30 cze, 2013

ndz 07 lip, 2013

Rójka F. cinerea, L. umbratus
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

wt 09 lip, 2013

U mnie w ostatnich dniach złapałem 3 rójkowe królowe F.cinerea oraz 2 królowe L.niger i 1 królową tetrasa.
Co do tetrasa nie byłem pewny czy zapłodniona, więc wypuściłem. Jutro spróbuję wstać o 7:00 i rójkę podpatrzeć :mrgreen: .
Rójka T.casepitum, L.fuligonosus, L.niger, F.cinerea.
GG: 51713465
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

śr 10 lip, 2013

Przedbiegi L. niger i bliźniaczych, spora ilość królowych kartonówki kukających z gniazda.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
bartel441
Posty: 216
Rejestracja: śr 27 sty, 2010
Lokalizacja: WARSZAWA/LEGIONOWO

śr 10 lip, 2013

Wczoraj Nigerka i Umbratus(standard tylko skrzydlate widziałem, Jak ktoś ma na zbyciu kolonie to pisać na priv)
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

pn 15 lip, 2013

Siema.
5 dni temu - masowa rójka nigera, złapałem ok. 15 królowych.
Poza tym masowa rójka cinerea i fusca/lemani ( lemani 1 królowa, wypuściłem bo w ogóle nie lubię łagodnych mrówek, a jak słyszę fusca.lemani to od razu z łagodnymi mi się kojarzy :) - cinerea złapałem łącznie 6 sztuk, 2 zwiały ( nie miałem już nic do trzymania, wszystkie probówki zapchane hercami, cinerejką, manicą...), resztę wypuściłem, 1 sobie zostawiłem i trzymam razem z manicą, oddzieloną oczywiście ).
Nigery powypuszczałem.
Również czekam na rójkę umbratusa, gdyż występuje u mnie sądząc po faktach iż jest u mnie bardzo dużo kartonówek, a w zeszłym roku złapałem królową umbra.
GG: 51713465
Talib
Posty: 15
Rejestracja: ndz 30 cze, 2013

wt 16 lip, 2013

W wiaderku z wodą pływała królowa czterokropka. Wyłowiłem ją i ma się dobrze, oby zrzuciła skrzydła :)
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 16 lip, 2013

Warszwa-Piaseczno (przystanek Energetyczna z przyległościami), ok. 17 wychylające się z wejść królewięta i królewny, w innych gniazdach królewienki jeszcze siedzą. U F. cf cunicularia również widoczne pokolenie płciowe w gnieździe.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ