Jak łapać Camponotus?

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

śr 18 mar, 2020

Witam.
W tym roku postanowiłem powiększyć swoją hodowlę o mrówkę Camponotus Vagus/Fallax/Ligniperda. Chciałbym się dowiedzieć gdzie ich szukać albo gdzie gniazdują. Może jakieś praktyczne porady w ich szukaniu i łapaniu? Będę wdzięczny za wszystko.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Bodzio
Posty: 80
Rejestracja: czw 25 lip, 2019

śr 18 mar, 2020

wydaje mi się ,że te gatunki zazwyczaj gniazdują spróchniałe pnie/powalone konary i po części grunt. :D
mrufki
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

wt 31 mar, 2020

Powiem szczerze że też planuję w tym roku złapać C. fallax i dowiedziałem się że rójkę mają głównie nocą a królowych należy szukać przeglądając pnie drzew. Pamiętaj że jeżeli będziesz robił/kupował formi to najlepiej w pozycji stojącej z korka lub drewna. Ja sam zamierzam zrobić gniazdo drewniane
L. cf. niger
F. fusca
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

czw 11 cze, 2020

Karol Be pisze: wt 31 mar, 2020 Powiem szczerze że też planuję w tym roku złapać C. fallax i dowiedziałem się że rójkę mają głównie nocą a królowych należy szukać przeglądając pnie drzew. Pamiętaj że jeżeli będziesz robił/kupował formi to najlepiej w pozycji stojącej z korka lub drewna. Ja sam zamierzam zrobić gniazdo drewniane

Masz na myśli pnie drzew przy ziemi czy ogólnie drzewa?
Dzisiaj byłem w lesie i nie zauważyłem ani jednej mrówki na drzewie
Możliwe że ich po prostu nie ma w tej okolicy
No chyba że jakoś źle szukałem

Ma ktoś fotografię jak jak takie gniazda wyglądają z zewnątrz? Drzewa mają jakieś cechy charakterystyczne gdzie się znajdują te mrówki?
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

czw 11 cze, 2020

Tlaloc pisze: czw 11 cze, 2020
Karol Be pisze: wt 31 mar, 2020 Powiem szczerze że też planuję w tym roku złapać C. fallax i dowiedziałem się że rójkę mają głównie nocą a królowych należy szukać przeglądając pnie drzew. Pamiętaj że jeżeli będziesz robił/kupował formi to najlepiej w pozycji stojącej z korka lub drewna. Ja sam zamierzam zrobić gniazdo drewniane

Masz na myśli pnie drzew przy ziemi czy ogólnie drzewa?
Dzisiaj byłem w lesie i nie zauważyłem ani jednej mrówki na drzewie
Możliwe że ich po prostu nie ma w tej okolicy
No chyba że jakoś źle szukałem

Ma ktoś fotografię jak jak takie gniazda wyglądają z zewnątrz? Drzewa mają jakieś cechy charakterystyczne gdzie się znajdują te mrówki?
To co napisałem wcześniej brałem z internetu. Teraz z doswiadczenia Ci mogę powiedzieć że swoją królową znalazłem na korzeniu dębu przy ziemi, a gniazdo fallax było w szczelinie drzewa. A o której godzinie byłeś w lesie? Godzina i miejsce mają też znaczenie. Ja specjalnie szedłem do lasu LIŚCIASTEGO o godzinie 23:00 no i znalazłem. fallax rójkę mają głównie nocą z tego co czytałem i się sprawdziło :)
L. cf. niger
F. fusca
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pt 12 cze, 2020

Ja chodziłem po lesie jakoś 16:30 - 18:00. Ogólnie to chciałem znaleźć jakiegokolwiek osobnika Camponotus. Nie nastawiałem się na królowe od razu. C. fallax na pewno nie występuje u mnie ale pozostałe już tak. Gdzieś widziałem informację że koło drzewa z gniazdem są jakieś "wióry" ale nie bardzo wiem jak to wygląda. A to drzewo było spróchniałe czy normalne? Gniazdo było schowane pod korą czy ta szczelina była widoczna?
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

pt 12 cze, 2020

Nie ma reguły na to gdzie znajdziesz królową. Jedni znajdowali królowe na drzewie, inni na deskach od stodoły.

Moje obserwacje:
C. ligniperdus znalazłem pod kamieniami jak również w drewnie.
C. fallax gniazdowały w gruszce, jak również w parku na drzewach liściastych.
C. vagus w zwalonym drzewie na otwartym terenie, nie znajdziecie jej w lesie. Drzewo musi być w początkowych fazach próchnienia - w mocno spróchniałych drzewach znajdziemy Myrmica sp.

Pozdrawiam.
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
ODPOWIEDZ