Nigerki.

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Karina Von Treskow
Posty: 94
Rejestracja: wt 31 mar, 2020
Kontakt:

pn 04 maja, 2020

Planuję złapać królową gatunku Lasius niger, ponieważ w przyszłości starałabym się upolować jakąś pasożytniczą. Czy Lasius emarginatus musi mieć Lasius brunneus? Tak za rok, dwa spróbuję sprawić sobie kolejną kolonię... Jeżeli będę już miała swoją królową, to czy probówka wymiarów 100 x 20 mm będzie dobra? W jakim czasie rocznie można liczyć na kolonię, która się przeprowadzi? Czy lepsze jest formikarium ziemne, czy korkowe dl tego gatunku? Kiedy planować przeprowadzkę? Czy jeśli powiedzmy utrzymałabym kolonię przez dwa lata, to czy mogłabym się wziąć za gatunki typu Camponotus herculeanus znowu? A jakiś właśnie dosyć łatwy w hodowli pasożyt? Bardzo dziękuję z góry za odpowiedzi i pozdrawiam. :pstryk:
Karina z Niemiec Południowych. :roll:
Chciałam serdecznie zaprosić tu: https://dzieje-mrówek.blogspot.com/
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pn 04 maja, 2020

Witam.
Ad. 1 Nie wiem nie znam się na pasożytach.
Ad. 2 Raczej tak.
Ad. 3
W jakim czasie rocznie można liczyć na kolonię, która się przeprowadzi?
Nie rozumiem. :D
Ad. 4 To i to się nada, korek da ci lepszą widoczność.
Ad. 5 20 - 30w
Ad. 6 Oceń sobie wtedy własne umiejętności. Możesz sobie znaleźć osobę, która cię przepyta z wiedzy. :D
Ad. 7 Patrz pkt. 1
Powodzenia.
Z chęcią pomogę.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Karina Von Treskow
Posty: 94
Rejestracja: wt 31 mar, 2020
Kontakt:

pn 04 maja, 2020

ANTek mrówczarz pisze: pn 04 maja, 2020 Witam.
Ad. 3
Karina Von Treskow pisze: pn 04 maja, 2020 W jakim czasie rocznie można liczyć na kolonię, która się przeprowadzi?
Nie rozumiem. :D
Chodziło mi o to, kiedy kolonia dorośnie (tak jak już napisałeś) do 20-30 robotnic. Raczej przez czy po hibernacji?
Karina z Niemiec Południowych. :roll:
Chciałam serdecznie zaprosić tu: https://dzieje-mrówek.blogspot.com/
KarolB
Posty: 165
Rejestracja: sob 25 sie, 2018

pn 04 maja, 2020

Do zimy moje Nigierki zrobiły z 50 robotnic. Probówka zmieści pewnie i dwuletnią kolonię . :)
Karina Von Treskow
Posty: 94
Rejestracja: wt 31 mar, 2020
Kontakt:

pn 04 maja, 2020

KarolB pisze: pn 04 maja, 2020 Do zimy moje Nigierki zrobiły z 50 robotnic. Probówka zmieści pewnie i dwuletnią kolonię . :)
Bardzo dziękuję. To w takim razie czekam z niecierpliwością, skoro tak liczne. Cieszę się, że probówka może posłużyć również dla jeszcze większych kolonii! :D
Karina z Niemiec Południowych. :roll:
Chciałam serdecznie zaprosić tu: https://dzieje-mrówek.blogspot.com/
Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

wt 05 maja, 2020

Karina Von Treskow pisze: pn 04 maja, 2020 czy mogłabym się wziąć za gatunki typu Camponotus herculeanus znowu? A jakiś właśnie dosyć łatwy w hodowli pasożyt? Bardzo dziękuję z góry za odpowiedzi i pozdrawiam. :pstryk:
Nie musisz się bać hodowli C. herculeanus cz C. ligniperdus. Są to fajne, dobre dla początkujących mrówki. Przede wszystkim dlatego że są duże, mają kasty i nie są wybredne co do pokarmu. Gmachówki najlepiej czują się w gniazdach korkowych.
Gdybyś była zainteresowana, to mogę spróbować złapać Ci C. vagus. Mam dwuletnią kolonię gmachówki pniowej i w mojej ocenie jest ładniejsza od C. ligniperdus(miałem dużą kolonię).
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

wt 05 maja, 2020

Tidude pisze: wt 05 maja, 2020
Karina Von Treskow pisze: pn 04 maja, 2020 czy mogłabym się wziąć za gatunki typu Camponotus herculeanus znowu? A jakiś właśnie dosyć łatwy w hodowli pasożyt? Bardzo dziękuję z góry za odpowiedzi i pozdrawiam. :pstryk:
Nie musisz się bać hodowli C. herculeanus cz C. ligniperdus. Są to fajne, dobre dla początkujących mrówki. Przede wszystkim dlatego że są duże, mają kasty i nie są wybredne co do pokarmu. Gmachówki najlepiej czują się w gniazdach korkowych.
Gdybyś była zainteresowana, to mogę spróbować złapać Ci C. vagus. Mam dwuletnią kolonię gmachówki pniowej i w mojej ocenie jest ładniejsza od C. ligniperdus(miałem dużą kolonię).
Witam.
Nie jest ona polecana dla początkujących, gdyż rozwija się powoli. :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

wt 05 maja, 2020

Karina Von Treskow pisze: pn 04 maja, 2020 Planuję złapać królową gatunku Lasius niger, ponieważ w przyszłości starałabym się upolować jakąś pasożytniczą. Czy Lasius emarginatus musi mieć Lasius brunneus? Tak za rok, dwa spróbuję sprawić sobie kolejną kolonię... Jeżeli będę już miała swoją królową, to czy probówka wymiarów 100 x 20 mm będzie dobra? W jakim czasie rocznie można liczyć na kolonię, która się przeprowadzi? Czy lepsze jest formikarium ziemne, czy korkowe dl tego gatunku? Kiedy planować przeprowadzkę? Czy jeśli powiedzmy utrzymałabym kolonię przez dwa lata, to czy mogłabym się wziąć za gatunki typu Camponotus herculeanus znowu? A jakiś właśnie dosyć łatwy w hodowli pasożyt? Bardzo dziękuję z góry za odpowiedzi i pozdrawiam. :pstryk:
Hej, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem wątki, ale...
O co chodzi z L.emarginatus i brunneus ? bo obydwie z tego co kojarzę raczej pasożytami nie są ?
L.niger fajnie się nadają na nośnika dla L.umbratus. Oglądanie procesu przygotowania się przez królową do adopcji bezcenne :p
Lasius umbratus wydaje mi się w miarę łatwa, tylko adopcja musi być dość szybko, najlepiej w przeciągu paru godzin.
To oznacza że królową trzeba złapać samemu lub kupić już adoptowaną. No i nie trzeba od razu dawać pasożytowi całej kolonii.
Parę mrówek i poczwarki w zupełności wystarczą a zmniejszy to na pewno szanse na wypadki śmiertelne.

W probówce 100x20 wcześniej kończy się woda niż mrówki z niej wyrosną. Używam 100x16 i przeprowadzam jak braknie wody/robi się za brudno.

A czy będziesz w stanie się wsiąść za hodowanie czegoś trudnego - to kwestia obiektywnej samooceny.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 06 maja, 2020

Witam.
olaf pisze: wt 05 maja, 2020 No i nie trzeba od razu dawać pasożytowi całej kolonii.
Ja tylko dodam że zależy jak duża jest to kolonia, bo np królowa+3 robotnice to też już kolonia ;)
Z własnego doświadczenia mogę napisać że kolonie Chthonolasius nie chciały mi się rozwijać gdy było mniej niż 30 robotnic niger.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ