Manica rubida

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

sob 09 maja, 2020

Witam
Jak wszyscy wiemy manica rubida odbyła już rójkę.Obok domu mam taką matę pod kamieniami nie?No i pod tą matą jest strasznie dużo królowych manica rubida.Właśnie z tamtąt ostatnio wziałem swoją.Jest tam bardzo dużo takich dziurek do których królowe wchodzą i wychodzą.Widziałem taki przypadek że do jednej dziurki weszły 4 królowę.Czy mogę taką kolonię odłowić? Jak nie za bardzo to nie, ale sąsiadka (bardzo miła pani) wie że mam terrarystyczne pasje i powiedziała że ona bardzo by nie chciała mieć tam kolejnych mrówek.
Pozdrawiam
:?:
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

sob 09 maja, 2020

Witam.
Skąd wiesz, że to Manica a nie Myrmica?
Z tego co wiem to miałeś Myrmicę a nie Manicę.
Możesz ją odłowić bo Myrmica, Manica są Poligamiczne. :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

sob 09 maja, 2020

ANTek mrówczarz pisze: sob 09 maja, 2020 Witam.
Skąd wiesz, że to Manica a nie Myrmica?
Z tego co wiem to miałeś Myrmicę a nie Manicę.
Możesz ją odłowić bo Myrmica, Manica są Poligamiczne. :D
Nie to na pewno manica a jak mam ją odłowić????
:?:
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 09 maja, 2020

Witam.
ANTek mrówczarz pisze: sob 09 maja, 2020 Możesz ją odłowić bo Myrmica, Manica są Poligamiczne. :D
A ja nie popieram takiego odławiania, tym bardziej że Manica to trudny gatunek z którym nawet doświadczeni mają problemy.
KitApple pisze: sob 09 maja, 2020 Jak wszyscy wiemy manica rubida odbyła już rójkę.Obok domu mam taką matę pod kamieniami nie?No i pod tą matą jest strasznie dużo królowych manica rubida.Właśnie z tamtąt ostatnio wziałem swoją.Jest tam bardzo dużo takich dziurek do których królowe wchodzą i wychodzą.Widziałem taki przypadek że do jednej dziurki weszły 4 królowę.Czy mogę taką kolonię odłowić? Jak nie za bardzo to nie, ale sąsiadka (bardzo miła pani) wie że mam terrarystyczne pasje i powiedziała że ona bardzo by nie chciała mieć tam kolejnych mrówek.
Rójki nadal odbywają, to nie jest tak że jednego dnia w całym kraju się roi dany gatunek. Złap pierw niger/flavus czy jakąś Serviformica, nabierzesz praktyki to weźmiesz się za trudniejsze gatunki...

Tak dla pewności, co do samego zabrania królowej-wiesz że nie łapie się skrzydlatych?
Myrmica rubra! :)
Posty: 7
Rejestracja: ndz 10 maja, 2020

ndz 10 maja, 2020

slodkie_ciacho pisze: sob 09 maja, 2020 Witam.
ANTek mrówczarz pisze: sob 09 maja, 2020 Możesz ją odłowić bo Myrmica, Manica są Poligamiczne. :D
A ja nie popieram takiego odławiania, tym bardziej że Manica to trudny gatunek z którym nawet doświadczeni mają problemy.
To prawda. Myślę, że znajdą się hodowcy, którzy daliby sobie radę, ale nie początkujący. :) Czytając posty autora tematu, nie jest on doświadczony. Ja nie próbowałabym szczęścia, tylko raczej poczekała do rójki Lasius niger. :)
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

pn 11 maja, 2020

slodkie_ciacho pisze: sob 09 maja, 2020 Tak dla pewności, co do samego zabrania królowej-wiesz że nie łapie się skrzydlatych?

Oczywiście to podstawa :naglowie: :lol:
:?:
Krew09
Posty: 23
Rejestracja: czw 14 maja, 2020

pt 22 maja, 2020

bu! Schodziłem całą Skawine (obok Krakowa) i ani raz nie trafiłem na ich rójke :(
"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"
--------------------------------------------------------------------
1. Messor
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pt 22 maja, 2020

Krew09 pisze: pt 22 maja, 2020 bu! Schodziłem całą Skawine (obok Krakowa) i ani raz nie trafiłem na ich rójke :(
One raczej jeszcze rójki nie miały
To królowe z zeszłego roku uaktywniły się po zimie
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Krew09
Posty: 23
Rejestracja: czw 14 maja, 2020

pt 22 maja, 2020

Tlaloc pisze: pt 22 maja, 2020
Krew09 pisze: pt 22 maja, 2020 bu! Schodziłem całą Skawine (obok Krakowa) i ani raz nie trafiłem na ich rójke :(
One raczej jeszcze rójki nie miały
To królowe z zeszłego roku uaktywniły się po zimie

No to nadzieje jeszcze żywe :party:
"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"
--------------------------------------------------------------------
1. Messor
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

pt 22 maja, 2020

Tlaloc pisze: pt 22 maja, 2020
Krew09 pisze: pt 22 maja, 2020 bu! Schodziłem całą Skawine (obok Krakowa) i ani raz nie trafiłem na ich rójke :(
One raczej jeszcze rójki nie miały
To królowe z zeszłego roku uaktywniły się po zimie
Większość wiosennych królowych tego gatunku już wyleciało z mrowisk, ale należy pamiętać, że Manica rubida swoją rójkę odbywają dwa razy do roku. :)
ODPOWIEDZ