Niedługo rójka?

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

pn 01 cze, 2020

Dzisiaj byłem na wycieczce w poszukiwaniu królowych, gdy znowu zobaczyłem mały kopczyk piasku niedaleko wejścia do mrowiska. Widzę takie kopczykci od ok. 1 tygodnia. Czy to oznacza, że niedługo będą rójki?
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pn 01 cze, 2020

Gonwienko pisze: pn 01 cze, 2020 Dzisiaj byłem na wycieczce w poszukiwaniu królowych, gdy znowu zobaczyłem mały kopczyk piasku niedaleko wejścia do mrowiska. Widzę takie kopczykci od ok. 1 tygodnia. Czy to oznacza, że niedługo będą rójki?
Raczej to nie ma związku, ja bym inaczej to wytłumaczył

Przy gniazdach lasius i myrmica (możliwe że przy innych także) można zauważyć skrzydlatych samców na 2-4 dni przed rójką
Wydaje mi się że oni po prostu szybciej dojrzewają niż królowe i kiedy jest ciepło to już wychodzą
Z tym że nie odlatują bo czekają na królowe

Kopczyki raczej znaczą że mrówki wychodzą z gniazda, więc wysypują ziemię która do tej pory była w korytarzach chroniąc je przed złą pogodą i zimnem
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

pn 01 cze, 2020

Tlaloc pisze: pn 01 cze, 2020 Raczej to nie ma związku, ja bym inaczej to wytłumaczył

Przy gniazdach lasius i myrmica (możliwe że przy innych także) można zauważyć skrzydlatych samców na 2-4 dni przed rójką
Wydaje mi się że oni po prostu szybciej dojrzewają niż królowe i kiedy jest ciepło to już wychodzą
Z tym że nie odlatują bo czekają na królowe

Kopczyki raczej znaczą że mrówki wychodzą z gniazda, więc wysypują ziemię która do tej pory była w korytarzach chroniąc je przed złą pogodą i zimnem
Dziękuje!
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pt 05 cze, 2020

Tlaloc pisze: pn 01 cze, 2020 Kopczyki raczej znaczą że mrówki wychodzą z gniazda, więc wysypują ziemię która do tej pory była w korytarzach chroniąc je przed złą pogodą i zimnem
Najczęściej jw.
Faktem też jest że niektóre gatunki gdzie występują duże różnice rozmiarów miedzy robotnicami a królowymi, a choćby L.niger kopczyki moga wynikać z poszerzania korytarzy.
W temacie samców, fakt że pojawiają się zwykle wczesnej. Domyślam się że przyczynami może być:
- są mniejsze i często łatwiej im wyjść
- spotkałem się z teorią że królowe często zostają w pobliżu gniazda, natomiast to samce lecą do sąsiednich.
A może jeszcze diabli wiedziec co.
KMałgorzata
Posty: 11
Rejestracja: ndz 07 cze, 2020

ndz 07 cze, 2020

- spotkałem się z teorią że królowe często zostają w pobliżu gniazda, natomiast to samce lecą do sąsiednich
Prawdopodobnie tak. Słyszałam, że można podebrać samce z jednej kolonii i podać drugiej (i odwrotnie), ale królowych nie mieszać. Moim zdaniem może mieć to związek z cennością młodych panienek :)
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pn 08 cze, 2020

Apropo niedlugo:
- kartonówki już latają
- przez weekend latały Manica rubida które się nie załapały w ciepłych dniach maja
- Lasius niger ma już poczwarki królewskie, niektóre nawet wybarwione, ale są także jeszcze larwy bez kokonów
- Formica cinearea ma larwy bez kokonów
Chyba widziałem Tetramorium, ale było tak sponiewierane i niekompletne że pewności nie mam.
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pn 08 cze, 2020

A na co chcecie zapolować w tym roku? :)

Bo chyba nie na 10 królowych nigerek ...
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
ursusgryzli
Posty: 104
Rejestracja: śr 03 lip, 2019

pn 08 cze, 2020

Tlaloc pisze: pn 08 cze, 2020 A na co chcecie zapolować w tym roku? :)

Bo chyba nie na 10 królowych nigerek ...
ja znalazłam drzewo kartonówek (napisze o tym na formicopedi wsm) i zamierzam mieć ich kolonie + z max 2 kolonie niger by się przydały :D
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

pn 08 cze, 2020

Tlaloc pisze: pn 08 cze, 2020 A na co chcecie zapolować w tym roku? :)

Bo chyba nie na 10 królowych nigerek ...
Właśnie gdy to piszę jestem w drodze do lasu by znaleść fallax a za miesiąc łapię cztetokropkę :D .

EDIT: No i znalazłem fallax :)
L. cf. niger
F. fusca
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

wt 09 cze, 2020

Karol Be pisze: pn 08 cze, 2020
Właśnie gdy to piszę jestem w drodze do lasu by znaleść fallax a za miesiąc łapię cztetokropkę :D .

EDIT: No i znalazłem fallax :)
Farciarz. U mnie nie ma Camponotus przy domu, a do lasu problem z czasem/godzinami/pogodą.
Jakby się trafił to bym pewnie przygarnał.

A odnośnie polowania to chętnie bym się zaopiekował jakimiś Formica, z takich co nie mam, L.niger w kontekście paru obserwacji, potem pewnie wypuszczę, Solenopsis fugax, będę chciał we wrześniu założyć kolonię z multiQ. Inne się zobaczy.
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

wt 09 cze, 2020

ursusgryzli pisze: pn 08 cze, 2020
Tlaloc pisze: pn 08 cze, 2020 A na co chcecie zapolować w tym roku? :)

Bo chyba nie na 10 królowych nigerek ...
ja znalazłam drzewo kartonówek (napisze o tym na formicopedi wsm) i zamierzam mieć ich kolonie + z max 2 kolonie niger by się przydały :D
Ja dzisiaj też poszedłem sobie poobserwować kartonówki
I wróciłem z królową ... Myrmica :)
Już 3 w tym roku złapałem a jeszcze rójek nie miały :) hehehe

Jeszcze pewnie spróbuję poszukać Tetramorium i np. Formica rufibarbis (mam 1 F. cinerea) ale jeszcze ich nigdzie nie spotkałem więc raczej to kwestia życzenia :)
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

wt 09 cze, 2020

Tlaloc pisze: wt 09 cze, 2020 Jeszcze pewnie spróbuję poszukać Tetramorium i np. Formica rufibarbis (mam 1 F. cinerea) ale jeszcze ich nigdzie nie spotkałem więc raczej to kwestia życzenia :)
O rufibarbis nie jest ciężko ja 2 w zeszłym roku znalazłem bez szukania na polnej ścieżce. Niestey jedna zdechła bo tego rocznym zimowanou a i drugiej pierwsze pokolenie zmarło i nie składa nowych jaj :cry:
L. cf. niger
F. fusca
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

śr 10 cze, 2020

Karol Be pisze: wt 09 cze, 2020
Tlaloc pisze: wt 09 cze, 2020 Jeszcze pewnie spróbuję poszukać Tetramorium i np. Formica rufibarbis (mam 1 F. cinerea) ale jeszcze ich nigdzie nie spotkałem więc raczej to kwestia życzenia :)
O rufibarbis nie jest ciężko ja 2 w zeszłym roku znalazłem bez szukania na polnej ścieżce. Niestey jedna zdechła bo tego rocznym zimowanou a i drugiej pierwsze pokolenie zmarło i nie składa nowych jaj :cry:
Wszystko zależy gdzie mieszkasz i jakie tam są mrówki
Reszta to już tylko kwestia szczęścia :)

Moje "może" przyszłe kartonówki gotowe na rójkę :)
Ktoś widzi królową?
c.jpeg
d.jpeg


Szczęściu trzeba pomóc :)
I szukać, i szukać, i szukać ....
a.jpeg
b.jpeg
Widzicie królową? :) hehehe
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
ODPOWIEDZ