Odnalezienie Sierpnicy płowej

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

SpaczKAX
Posty: 31
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

sob 25 lip, 2020

Cześć, przed chwilą gdy wyszedłem na dwór natknąłem się na królową Sierpnicy płowej no i jestem w kropce...
...bo gdybym odnalazł ją miesiąc później to moja kolonia Murawki darniowiec wytworzyłaby pierwsze robotnice i nie zastanawiałbym się nad adopcją (po prostu bym to zrobił), jednak królowa ma dopiero stos jajeczek i kilka larw, a królowej Sierpnicy no... szkoda wypuszczać. Jeśli ktoś wiedziałby czy da się przeprowadzić taką adopcję, i jeżeli tak, to w jaki sposób to proszę o natychmiastową odpowiedź!
SpaczKAX
Posty: 31
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

sob 25 lip, 2020

No właśnie nie, ponieważ jest to o tyle nietypowy gatunek, że nie zabija prawowitej królowej i obie królowe produkują potomstwo tolerując się, jednak tylko Sierpnica może wytwarzać formy płciowe. Jest to spowodowane tym, że Sierpnica (jak sama nazwa wskazuje) ma sierpowate żuwaczki i nie umie wykonywać prac w gnieździe. Taki typ zakładania gniazda to Inikwilin.
SpaczKAX
Posty: 31
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

sob 25 lip, 2020

Bez względu na wszystko będę próbował adoptować!

PS. Życzcie mi powodzenia :wink:
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 25 lip, 2020

Przyłączam się do pytań wyżej :D
Złapałem dwie sztuki, tylko... Jednej coś wystaje z tyłka, a druga owinęła się o włókna waty. Jedne włókno ze stylika zdjąłem, drugiego z szyi nie potrafię :(
IMG_2092.JPG
IMG_2126.JPG
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pn 27 lip, 2020

No to tak... Królowa z pętlą na szyi padła do rana, druga żyje mimo że coś jej odstaje. Postanowiłem ją dać do tegorocznej królowej Tetramorium która ma dopiero jaja. Było burzliwie, pozycja do żądlenia ze strony Tetramorium, sczepione żuwaczki...
IMG_2183.JPG
Nie wyglądało to dobrze ale rano...
IMG_2201-2.JPG
Na innym forum się dowiedziałem że adopcja na królowej która ma już potomstwo się nie udała.
ODPOWIEDZ