Królowe :)

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

śr 21 kwie, 2021

Jak tam u was rozpoznanie terenu przed rozpoczęciem sezonu? :)
Dużo się już mrówek pojawia?

U mnie dopiero wyraźnie widać kilka rodzai Lasius wędrujących po pokarm
Rok temu w kwietniu miałem złapane już 3 królowe, teraz chyba nie będzie tak ciekawie


Ciasteczko, serio rezygnujesz z polskich gatunków?
Nie będziesz tęsknił za podglądaniem mrowisk, czekaniem na rójki, ... szukaniem królowych? :)
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
ADAMKROL12
Posty: 75
Rejestracja: pn 01 lut, 2021

śr 21 kwie, 2021

Cześć. Ja osobiście zaobserwowałem jedynie Lasius (Lasius) spp. i Myrmica spp.. Z królowych widziałem jedną Lasius sp. oraz Myrmica sp.

Nie mogłeś widzieć kilka rodzai Lasius, raczej kilka gatunków. Z ciekawości... Jakie królowe łapałeś w kwietniu?
Sadam
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

śr 21 kwie, 2021

ADAMKROL12 pisze: śr 21 kwie, 2021 Cześć. Ja osobiście zaobserwowałem jedynie Lasius (Lasius) spp. i Myrmica spp.. Z królowych widziałem jedną Lasius sp. oraz Myrmica sp.

Nie mogłeś widzieć kilka rodzai Lasius, raczej kilka gatunków. Z ciekawości... Jakie królowe łapałeś w kwietniu?

Pisząc "rodzai" miałem na myśli ich różne ubarwienie, ale rzeczywiście najpoprawniej było by napiszać Lasius spp.

Rok temu w kwietniu złapałem królową Formica cinerea i 2 królowe Myrmica
Królowe Lasius raczej teraz nie wychodzą, chyba że widziałeś ją pod kamieniem gdzieś z robotnicami
Jeśli szła sobie tak samotnie to raczej była jakaś Formica
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
ADAMKROL12
Posty: 75
Rejestracja: pn 01 lut, 2021

sob 24 kwie, 2021

Wiem, że Lasius jeszcze się nie roją... I szczerze to nie przypatrzyłem się jej dokładnie, ale wyglądała właśnie na Lasius sp.. Widziałem ją na powierzchni i raczej szukała nowego lokum, choć to tylko moje przypuszczenia, bo właściwie nie wiem co mogłoby ją do tego zmusić...

W kwietniu nie roją się Myrmica. Jak zapewne wiesz, zakładają one gniazda w sposób półklasztorny, więc królowe które złapałeś wyszły pewnie w poszukiwaniu pożywienia... Nie powinno się tak robić, ponieważ gdzieś czekało na nie ich potomstwo... i się nie doczekało...
Sadam
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

ndz 25 kwie, 2021

ADAMKROL12 pisze: sob 24 kwie, 2021 Wiem, że Lasius jeszcze się nie roją... I szczerze to nie przypatrzyłem się jej dokładnie, ale wyglądała właśnie na Lasius sp.. Widziałem ją na powierzchni i raczej szukała nowego lokum, choć to tylko moje przypuszczenia, bo właściwie nie wiem co mogłoby ją do tego zmusić...

W kwietniu nie roją się Myrmica. Jak zapewne wiesz, zakładają one gniazda w sposób półklasztorny, więc królowe które złapałeś wyszły pewnie w poszukiwaniu pożywienia... Nie powinno się tak robić, ponieważ gdzieś czekało na nie ich potomstwo... i się nie doczekało...

Dlatego to mogła być królowa Formica sp. , one też czasami wychodzą na wiosnę

Co do Myrmica
Może masz i rację, ale z drugiej strony dość ciężko zaobserwować ich rójkę
Łapiąc królowe jesienią, musisz je przetrzymać wiele miesięcy żeby zaczęły rozwijać kolonię i zimowanie jest wskazane
Złapanie królowej na wiosnę ułatwia wszystko
Po za tym, podobno królowe Myrmica czasami zimują ze starą kolonią a na wiosnę się odłączają więc niekoniecznie to wyłącznie szukanie pożywienia
Ogólnie mi te mrówki nie przypadły do gustu po okołu roku hodowli i w tym roku na pewno już ich nie będę łapał
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
ODPOWIEDZ