Konsensus co do czasu i okoliczności rójki

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

PLrc
Posty: 19
Rejestracja: śr 07 lip, 2021

śr 07 lip, 2021

Słuchajcie, możemy wypracować konsensus co do czasu i okoliczności rójki? Czytając to forum znalazłem następujące informacje co do czasu i okoliczności w których należy szukać rójkowych królowych:
- Upalny dzień
- Okolice południa
- Rano i wieczorem, gdy nie jest już upalnie.
Czyli różni użytkownicy przeczą sobie nawzajem. Wygląda na to, że jedyne co do czego są wszyscy zgodni, to to, że wysokie szanse na rójkę są gdy się rozpogodzi po deszczu.

Do tej pory wierzyłem w to, że najlepsza okazja do zapolowania na rójkową królową to południe w upalny dzień. Ale już trzeci dzień z rzędu chodzę w upalną pogodę w okolice kolonii formica rufibarbis i nic. Gdy byłem tam wczoraj koło 17-18 to widziałem formy uskrzydlone (prawdopodobnie samce) wychodzące z gniazda i przechadzające się. Dzisiaj poszedłem tam w okolicach południa i co? Robotnice się pochowały i to tak, że gdybym tam był po raz pierwszy, to nawet bym się nie zorientował, że tam są jakieś kolonie. Form uskrzydlonych i rójkowych królowych ani śladu.

Co Wy na to? O jakiej porze i w jakich okolicznościach znajdowaliście swoje rójkowe królowe? Czy to się mocno różni między gatunkami i rodzajami? Jesteśmy w stanie wypracować jakiś konsensus?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 08 lip, 2021

Witam.
Na forumowym Discordzie mamy kanał (#rójki) gdzie użytkownicy zgłaszają zaobserwowane rójki oraz warunki pogodowe.
Różne gatunki roją się o różnych porach (np Camponotus fallax głównie w nocy), przy różnych warunkach. Najczęściej przed lub po deszczu albo gdy w okolicy jest burza. Jednak nie tylko temperatura ma na to wpływ, jeszcze wilgotność, ciśnienie, pewnie też wiatr, księżyc...
PLrc pisze: śr 07 lip, 2021Co Wy na to?
Jeśli Ci się chce to śmiało, ale mam przeczucie że zrezygnujesz szybko :p
PLrc pisze: śr 07 lip, 2021 Czy to się mocno różni między gatunkami i rodzajami?
Tak, jest coś takiego jak kalendarz rójek, nie należy się go sztywno trzymać, ale orientacyjnie można się sugerować w jakim miesiącu szukać danego gatunku-np Lasius flavus nie wylatuje w kwietniu.
PLrc pisze: śr 07 lip, 2021 Jesteśmy w stanie wypracować jakiś konsensus?
Gdyby zbierać wszystkie parametry pogodowe to pewnie tak, bo np tu masz tegoroczne warunki gdy spotkałem Manica rubida:
image0.jpg
A tu zapis z dnia 26.04.2019 kiedy to również złapałem owy gatunek:
26 stopni, pochmurno ze słońcem, wilgotność 31%, 1007hpa, indeks uv 1, widoczność 16,1km, wiatr 18km/h ssw, możliwy deszcz 20%.
Jak widać temperatura, ciśnienie i wilgotność podobne. Ale nie wszyscy tak skrupulatnie do tego podchodzą, więc rzetelna baza danych (podstawa) do takiego czegoś raczej nie wyjdzie.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ