Witam i zarazem pytam o rade

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

dzik
Posty: 49
Rejestracja: ndz 28 sie, 2005
Lokalizacja: Bytom

ndz 28 sie, 2005

Witam szanowne grono jako ze to moj pierwszy post na tym forum. Od malego bardzo interesowalem sie mrowczymi spolecznosciami i niedawno sie zmoglem zeby przechwycic jakas mloda krolowa zaraz po locie godowym. No i sie udalo tyle, ze niestety nie wiem co to za gatunek. Snuje domysly co zlapalem, czarne to takie i spore, ladnie polyskuje szarym odcieniem. Przechwycilem ja siodmego sierpnia jak tylko sie ladnie przejasnilo i wiatr ucichl. Niestety wczesniej nawet nie wiedzialem nawet o istnieniu tej strony i o takim wynalazku jak formicarium. Moja krolowa umoscila sobie gniazdko w malym sloiku z ziemia wymieszana z piaskiem, wykopala gleboki tunelik do samego dna i zamurowala sie zywcem. Po paru dniach zlozyla 9-11 jaj i teraz czekam na pierwsze larwy. Niestety zdjec nie moge mojej maskotce zrobic poniewaz trudno sfotografowac dno sloika :roll: . Krolowa ma 13-14mm dlugosci (niesety wiercila sie nie moge podac dokladniejszej miary) , moge jeszcze dodac ze w sloiczku jest ponad 5cm ubitej ziemi a mrowka wkopala sie do samego dna i wykopala tam sporsza komore legowa. Nie wiem czy to cos pomoze w rozpoznaniu gatunku pupilka, ale wierze w wasz fach 8).

Ps' : mrowke oczywiscie podlewam i przewietrzam, z wczesniejszych prob nauczylem sie ze mozna ususzyc nowy przybytek
dzik
Posty: 49
Rejestracja: ndz 28 sie, 2005
Lokalizacja: Bytom

pn 29 sie, 2005

Troszke przesadzilem z tym mierzeniem, jak sie uspokoilapomierzylem jeszcze raz i wyszlo dokladnie 11mm, wydaje mi sie ze to co przechwycilem to jest hurtnica zwyczajna bo to nie trudno znalesc nawet w centrum miasta, ale sie nie bede wybijac i poczekam na odpowiedz kogos znajacego sie lepiej.
Awatar użytkownika
Devil_
Posty: 263
Rejestracja: czw 28 kwie, 2005
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

pn 29 sie, 2005

Witam serdecznie na forum ;)
Ja również uważam, że to Lasius niger, tym bardziej ze mniej więcej w tych dniach rójka przebiegała w całym kraju :)
Pozdrawiam.
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pn 29 sie, 2005

Witam również :)
Również stawiam na L.niger. To, czy tak naprawdę nie okazałoby się, iż to jest np. L.alienus, L.paralienus czy L.platythorax - nie robi jeżeli idzie o chów, żadnej różnicy. Różnice morfologiczne zaś, są tak subtelne, że gatunki te nie są do rozróżnienia gołym okiem, tak więc nie będziemy wyciągać mikroskopów ;)
W tym słoiku, bez problemu możesz ją utrzymywać do momentu założenia kolonii. Gdy pojawi się pierwsze pokolenie robotnic, zacznij kombinować nad zbudowaniem solidnego formicarium. Oczywiście - możesz mrówki utrzymywać i w ziemnym zbiorniku, jednak w takim wypadku ominie Cię sporo ciekawych obserwacji z ich życia w głębi gniazda.
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
ODPOWIEDZ