SEZON RÓJKOWY 2007/2008 , nasze zdobyczne królowe itd.....

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
5elements
Posty: 83
Rejestracja: pn 26 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik - Golejów

czw 12 kwie, 2007

Witam , oficjalnie ogłaszam że sezon rójkowy został otwarty za sprawą myrmic na Śląsku które dzisiaj w mojej okolicy intensywnie się roiły :) , wcześnie dosyć :) , nałapałem z 6 królowych mam nadzieję że wspólnie założą kolonię.

Zdawajcie relacje z swoich rejonów.

Dodam że w gniazdach manicy także zaczyna się jakiś intensywniejszy ruch niż zwykle.

POZDRAWIAM
mrówki są wszędzie wystarczy spojrzeć pod nogi.
Awatar użytkownika
stoprocent
Posty: 55
Rejestracja: sob 24 lut, 2007

czw 12 kwie, 2007

Ja jeszcze nie szukałem. Póki co postanowiłem wykonać formi z 2xPustak, rurka , arena, 2 szyby + akwarium 10/10/10 do nawilżania. Pomysł ktoś rzucił na mrówki.info, jednak przeważyło dzisiejsze zdarzenie. Umówiłem się z kimś na tym forum o sprzedaż nigera, pojechałem specjalnie do Obi wydałem na to 20zl w dwie strony straciłem 4h czasu a tam … nie było Korka! Wk@@#@#em się i stwierdziłem ,że wolę piłować pustaka robić dziurki, wiercić niż tracić czas i pieniądze na szukanie tego.

ps. jak ktoś chce mnie zarazić mrówami i mi wysłać jakąś matke pokryje koszty. W zamian obiecuje ,ze za pol roku albo 3/4 moja Gienia(Ptasznik Białokolankowy) zostanie dopuszczona i podziele sie nie odpłatnie małym pajączkiem l1 :roll:

ps. Kolega znalazł 5 myrmic, przeżyła jedna nie wiem czemu .
Awatar użytkownika
5elements
Posty: 83
Rejestracja: pn 26 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik - Golejów

czw 12 kwie, 2007

Ja je odzieliłem i powoli będę dopuszczał robotnice do nich :) , strasznie szybko sie wyroiły , będę miał drugie stado myrmic w domu ehhehe , nazbierało się tego ostatnio , kilka Lasius.Sp , kolonie Formica fusca :)
mrówki są wszędzie wystarczy spojrzeć pod nogi.
Awatar użytkownika
stoprocent
Posty: 55
Rejestracja: sob 24 lut, 2007

czw 12 kwie, 2007

Ktoś może dać terminy rujek najbliższych abym się przygotował

ps. nie chcesz wysłać matki i paru robo? :wink:
Moje pająki: http://www.arachnea.delfnet.com/forum/viewtopic.php?t=6611&highlight=
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

czw 12 kwie, 2007

stoprocent pisze:ps. Kolega znalazł 5 myrmic, przeżyła jedna nie wiem czemu .
Myrmici zakładają kolonie w sposób częściowo klasztorny, jeśli nie da się im robotnic to po prostu umierają. Może to było przyczyną zagłady 4ech królowych?
5elements pisze:nazbierało się tego ostatnio , kilka Lasius.Sp , kolonie Formica fusca
No to skoro masz tyle królowych to może ,,poratował byś" 100% ? :D
stoprocent pisze:Ktoś może dać terminy rujek najbliższych abym się przygotował
Niedługo będa roić się rudnice. To trudne mrówki - zarówno w adopcji jak i chowie, dlatego nie polecam na początek ;)

terminy rójek znajdziesz TUTAJ
Awatar użytkownika
5elements
Posty: 83
Rejestracja: pn 26 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik - Golejów

czw 12 kwie, 2007

Mrówkolew pisze:
stoprocent pisze:ps. No to skoro masz tyle królowych to może ,,poratował byś" 100% ? :D

Prawdopodobnie mógłbym posłać komuś kolonię Formicy Fusci , bo coś czuję że ciężko mi z nimi heheh gnieżdżą sie na arenie , jedzą , składają jajka , ale poza gniazdem wszystko heheheh.

Co do kalendarza wydaje mi się że daty rójek są czysto teoretyczne potwierdzone średnimi statystycznymi a w praktyce wychodzi to tak że trzeba CHODZIĆ CHODZIĆ CHODZIĆ , SPRAWDZAĆ SPRAWDZAĆ SPRAWDZAĆ , bo pogoda płata figle i wszystko zależy od poszczególnej pogody w danym rejonie.

Pozdrawiam.

Dawajcie znać co i jak w waszym rejonie , założe się że coś jeszcze się gdzieś roi :)

Jak będzie ktoś miał Tetramorium to z chęcią przyjmę , śnię o tej mrówie :)
mrówki są wszędzie wystarczy spojrzeć pod nogi.
Awatar użytkownika
5elements
Posty: 83
Rejestracja: pn 26 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik - Golejów

czw 12 kwie, 2007

Dodatkowo mogę dodać że chętni na królowe mogą się doczekać odemnie królowych L.Brunneus , ponieważ mam w domu drobną epidemię ;D w każdym pokoju łażą, jak sie zaczną roić to napewno coś złapie tylko muszę wyczaić centrum tej plagi heheheh.
mrówki są wszędzie wystarczy spojrzeć pod nogi.
Awatar użytkownika
stoprocent
Posty: 55
Rejestracja: sob 24 lut, 2007

czw 12 kwie, 2007

Ja mam już rozrysowany plan mego formii ,a mianowicie 2pustaki wiem już skąd wezme, 2 szyby udam sie do szlarza jutro, rurka i arena oraz pojemnik ktory bedzie zwilzal pustak. TO wszystko jest dosyc spore i mrowkanawet nie malym starcyz na bardzo długo.

Jeżeli ELements bedzie miły to chetnie wezme za tydzien od niego L.brauneus ,rubre czy fusce. Jak mówiłem, odwdziecze sie malenstwem tego oto pajączka: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/353 ... .html'Fakt ,że za ok pół roku, ale jestem człowiekem ,którego można za słowo trzymać. :twisted:

ps. Dokarmianie mrówek np świerszczami, mącznikami karaczanami czy pedrakami jest dobre? Mam 4 ptaszniki i zawsze co nie co tego zostanie :D
Moje pająki: http://www.arachnea.delfnet.com/forum/viewtopic.php?t=6611&highlight=
Awatar użytkownika
5elements
Posty: 83
Rejestracja: pn 26 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik - Golejów

pt 13 kwie, 2007

Tak ale zabij najpierw świerszcza , pozatym mloda kolonia nie chętnie będzie przyjmować takie duże dawki białka , lepiej rozmieszaj miód z jajkiem i podawaj małe ilości , jak kolonia sie rozrośnie to wtedy podawaj jakieś drobne bezkręgowce ;].

Jeśli do tygodnia Fusca się nie przeprowadzi to pośle ci ją hehe.
mrówki są wszędzie wystarczy spojrzeć pod nogi.
Awatar użytkownika
stoprocent
Posty: 55
Rejestracja: sob 24 lut, 2007

pt 13 kwie, 2007

a jak z zabijaniem np. mady?
Moje pająki: http://www.arachnea.delfnet.com/forum/viewtopic.php?t=6611&highlight=
Awatar użytkownika
5elements
Posty: 83
Rejestracja: pn 26 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik - Golejów

pt 13 kwie, 2007

zgnieć jej głowę i będzie wporzo albo przekrój ją na połowę hehehe ;D
mrówki są wszędzie wystarczy spojrzeć pod nogi.
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

pt 13 kwie, 2007

5elements pisze:albo przekrój ją na połowę hehehe ;D
wzdłuż czy wszerz? ;F
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

pt 13 kwie, 2007

W zeszłym roku w Radomie Tetramorium obrodziły. Wiele królowych łaziło po parkingu Biedronki. jesli w tym roku znowu obrodzą to ja nałapie i rozesle potrzebującym... ale drugi brunneus by mi się przydał :D
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

pt 13 kwie, 2007

Z niektórymi rójkami nie wiadomo, gdzie wiatr zaniesie latające królowe. Dlatego czasem rzadszych gatunków trudno szukać w określonych miejscach. Lot godowy odbywa się m. in. po to aby rozrzucić królowe w losowych najodleglejszych miejscach :)
Awatar użytkownika
stoprocent
Posty: 55
Rejestracja: sob 24 lut, 2007

pt 13 kwie, 2007

Chodziło mi o to czy poradzą sobie z żywą.
Moje pająki: http://www.arachnea.delfnet.com/forum/viewtopic.php?t=6611&highlight=
Awatar użytkownika
5elements
Posty: 83
Rejestracja: pn 26 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik - Golejów

pt 13 kwie, 2007

gn pisze: wzdłuż czy wszerz? ;F
Jak poradzisz przekroić wzdłuż to też spoko heheheh ;D




Ps.Będę bardzo dźwięczny za teterke , świetna mrówa :)
U nas jest tak ciepło na dole polski że niedługo wyroją się nigery heheheh
mrówki są wszędzie wystarczy spojrzeć pod nogi.
Mrówek
Posty: 158
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Sanok (Podkarpacie mrówczym rajem ;))

pt 13 kwie, 2007

2x C.ligniperda
2x lasius sp.
No i prawie mjiałem Formica fusca ;)
asak
Posty: 230
Rejestracja: czw 17 sie, 2006

pt 13 kwie, 2007

u mnie jest teraz 19 stopni
Mrówek
Posty: 158
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Sanok (Podkarpacie mrówczym rajem ;))

sob 14 kwie, 2007

Dziś znalazłem kolejne 2 królowe lasiusa, prawopodobnie L.flavus lub l.umbratus. Prawdopodobnie bo... szczerze mówiąc to zaczyna być męczące.
Jestem na działce, przeszukuje kamienie. Pod jednym myrmice (nawet nie próbowałem identyfikować). Rzut oka, nie ma królowej. Wiedziałem, że musi być nie daleko, ale dałem sobie spokój. Ide na małą górkę całą z kamieni. Pierwszy wniosek - cała jest zajęta przez L.niger, a może przez coś jeszcze. Podnosząc kamienie widziałem same robo - dałem sobie spokój, wkrótce L.niger będe miał potąd. Podnoszac następne kamienie znalazłem żółte mrówu i są trzy opcje.
Albo, to umbratus, który przejął kolonie.
Albo to flavus, strasznie często spotykany zaraz obok nigerki, mimo, że zaciekle ze sobą walczą i to flavus odnosi duże straty.
Albo to jakiś niezidentyfikowany lasius. Dlaczego? Bo pod tym kamieniem były 3 królowe, w jednym gnieździe...
Lasiusy są monogoniczne, czy poligoniczne?
Stawiam, że to umbratus... tułw nie jest masywny, jak na zdjęciach l.flavus.

oto fotki, może wam coś powiedzą...
moge sfocić robo, jeśli wam to coś da.

Fot1
Fot2
Fot3
Awatar użytkownika
stoprocent
Posty: 55
Rejestracja: sob 24 lut, 2007

sob 14 kwie, 2007

Nie wiem gdzie wy to znajdujecie. To ja jestem pechowiec :?
Moje pająki: http://www.arachnea.delfnet.com/forum/viewtopic.php?t=6611&highlight=
PiotrG
Posty: 97
Rejestracja: wt 17 maja, 2005
Lokalizacja: Puszczykowo

sob 14 kwie, 2007

Hej ;)
Też kiedyś znalazłem tego lasiuska ;) jest to chyba jedyny (albo jeden z kilku) gatunek lasiuska poliginiczny ;) królowe są trochę większe od nigerki ? czy mniejsze ??
pozdrawiam
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 14 kwie, 2007

Ja też coś złapałam i nie wiem co to.. czy ktoś wie, czy wytępuje u nas taka oto mrówka?? Jest dość podobna, chociaż kolory "zdechłej" mrówki na fotografii niezbyt odpowiadają. Moja jest brązowo-bursztynowa z 3 paskami wzdłuż na grzbiecie, więcej w 'detektywach'.
Oto zdj. http://www.antweb.org/specimen.do?name= ... elgiumants
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

sob 14 kwie, 2007

Mrówek Twoja królowa to zdaje się Lasius citrinus (trochę szczelam ;) )

Mrówka Geb666 to Myrmica, która teraz się roi (dość obficie zresztą). Dzisiaj też widziałem samotną królową lecz akurat nie miałem jej w co wziąć (co było wyjątkiem, gdyż od pół roku nigdy nie rozstaje się z probówką).
Awatar użytkownika
5elements
Posty: 83
Rejestracja: pn 26 mar, 2007
Lokalizacja: Rybnik - Golejów

ndz 15 kwie, 2007

A jednak w innych rejonach polski także Myrmica się roi , no to sezon otwarty :)

Ja przedwczoraj trafiłem królową Cinerei :)

Stoprocent nie jesteś pechowiec , poprostu musisz zachowywać się jak mrówka , wyobrażać sobie gdzie by tu założyć gniazdo gdybyś był królową :) ;D :twisted:

No a jak sobie to uświadomisz to w ciepły dzień dźwigaj każdy nagrzany kamień w poszukiwaniu wygrzewającej się królowej a może całej małej kolonii ? + To co znajduje się pod mchem heheh ja pod mchem najwięcej znajduje , pod kamieniami trafia mi się dużo Myrmic a jeszcze więcej Nigerow którym sukcesywnie podbieram kilka poczwarek aby przyśpieszyć rozchów mojej Lasiusce.SP ;]

Co do tych rójek to dzisiaj lecę po królowe Manicy Rubidy , ktoś chętny na wielką Myrmice? ;D , mam drobny strach przed tymi mrówkami z kilku powodów :

- Duża Myrmica = Duży ból po użądleniu
- Duża Myrmica = To nie to samo co malusia Myrmica hehehe
- Pozatym czerwień sama w sobie jakoś zmusza do jakiegoś większego szacunku heheh. :shock:

Jeśli jest ktoś posiadający kilka koloni tetrasa , albo pheidole to z ogromną chęcią zakupię królową i parę robotnic , tylko w jakich one cenach egzystują ?
Czy tetraski to takie zażarte małe wojowniczki ? czy upadabniają się do takiego typu rolników zbierających różne nasiona itd...?
mrówki są wszędzie wystarczy spojrzeć pod nogi.
Mrówek
Posty: 158
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Sanok (Podkarpacie mrówczym rajem ;))

ndz 15 kwie, 2007

Ja mam koło siebie M.rubide, ale się nie roi... jakby co, to możesz mi podesłać królową :D Chętnie się spróbuje odwdzięczyć Camponotusem :P
Zablokowany