SEZON RÓJKOWY 2007/2008 , nasze zdobyczne królowe itd.....

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Rads0n
Posty: 30
Rejestracja: pt 22 gru, 2006

sob 12 maja, 2007

Przebiegła mi dziś pod nogami królowa kartonówki ale nie jestem pewien czy mam do czynienia z jakąś rójką bo plaga komarów odebrała mi możliwość obserwacji terenowych... ;p
Tommygun
Posty: 235
Rejestracja: ndz 05 mar, 2006
Lokalizacja: Krosno

ndz 13 maja, 2007

A ja dziś widziałem całe drzewo w królowych i samcach ze skrzydełkami - oczywiście kartonówka! Potem niestety przeszła burza i wszystkie mrówki się schowały (wliczając mnie ;)). Ale jutro na pewno coś złapię!

ArkadiuszA, jak to mówią u nas we wsi: "Chytej!" (czyli "łap") :)

Rads0n, ja rok temu też zignorowałem taką sobie jakąś królową... Potem się zemściło - już żadnej nie znalazłem. :P
Semper Fi!
Awatar użytkownika
ArkadiuszA
Posty: 129
Rejestracja: śr 25 kwie, 2007
Lokalizacja: Katowice

ndz 13 maja, 2007

Dyć u nos tyż tak godają - chytej :)

No ale z tym łapaniem to był problem. Był silny, porywisty wiatr.
Mrówki czekały na chwilkę przerwy, start, lot na 10-12 metr,
a potem albo wiatr, albo jaskółka i tyle je widziałem.
Dzisiaj od rana znowu przygotowania do lotów.
Pozdrawiam
AREK
Awatar użytkownika
__voodoo__
Posty: 275
Rejestracja: sob 28 kwie, 2007

ndz 13 maja, 2007

sory za glupie pytanie, ale kartonówka to jakie mrówki ? heh...(I'm beginner)
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

ndz 13 maja, 2007

Lasius fuliginosus
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

ndz 13 maja, 2007

__voodoo__ pisze:kartonówka to jakie mrówki?
Karonówka zwyczajna - zobacz i kliknij na album zdjęć (ten niebieski pasek w opisie mrówki)
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
__voodoo__
Posty: 275
Rejestracja: sob 28 kwie, 2007

ndz 13 maja, 2007

dziekuje bardzo :) ale jednego nierozumiem...na fotce gdzie są dwie robotnice to są one czarne, a jak jest fotka z krolową i innymi tam mrowkami w tle (podejżewam ze to tez robotnice) to są żółte ??
Mrówek
Posty: 158
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Sanok (Podkarpacie mrówczym rajem ;))

ndz 13 maja, 2007

Bo L.fuliginosus, nie zakłada samodzielnie kolonii, lecz poprzez pasożytnictwo na umbratuskch ;P
Ja mam pod okiem i campo i kartonówke i manice - i rójki nie widzę... trzymam ręke na pulsie.
Tommygun
Posty: 235
Rejestracja: ndz 05 mar, 2006
Lokalizacja: Krosno

ndz 13 maja, 2007

Jakieś pół godziny temu wróciłem z poszukiwań (od szesnastej) i znalazłem tylko jednego samca kartonówki - około 21.45 - i to w szczękach F. cinerea... :|
Nie wiem, cholera... Niby tyle ich wyłaziło na drzewo a nic nie udało mi się złapać... Może jednak się nie wzbiły w powietrze, bo potem sporo skrzydlatych wracało na dół. (?)

Niech ktoś powie, w jakiś godzicach roją się te małe czarne bestie. Tak mniej więcej o której u was można było znaleźć najwięcej królowych L. fuliginosus...

To samo pytanie co do M. rubida... O jakiej porze dnia roi się ten gatunek?

Mrówek, dobrze, że mieszkasz niedaleko, to może rójki będą w podobnych terminach :) Jakby co, to informuj! :)
Semper Fi!
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pn 14 maja, 2007

Tommygun :)
Nie czytałeś chyba mojego opisu tej mrówy :P :twisted:
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
ArkadiuszA
Posty: 129
Rejestracja: śr 25 kwie, 2007
Lokalizacja: Katowice

pn 14 maja, 2007

U nas Manica rubida roi pomiędzy 6,30-11,30
Dzisiaj już trzeci dzień rójki, a ja też nie spotkałem ani jednej sztuki, która by wylądowała.
Patrolowaliśmy z naszym psem alejki i chodniki i NIC.
Strasznie frustrujące, a tyle tego wychodzi z tych gniazd.
Pozdrawiam
AREK
Tommygun
Posty: 235
Rejestracja: ndz 05 mar, 2006
Lokalizacja: Krosno

pn 14 maja, 2007

Piotrze, czy chodzi Ci o to, że one nie odlatują z drzewa (albo robią to w ograniczonym stopniu)? Hmm... Byłem w sumie przez większość część czasu pod drzewem, w którym mają gniazdo a mimo to nie widziałem żadnej „bezskrzydłowej” królowej... Czyli to może jeszcze nie była rójka.

Jest mały problem w tym, że owo drzewo znajduje się na terenie komendy policji jakieś półtora metra za ogrodzeniem. Co prawda, jakieś 10 metrów od niego znajduje się biuro mojego taty, ale wieczorem, jak go nie ma, muszę stać za ogrodzeniem. :| No więc obserwując mrówy z tej odległości (z głową między szczeblami) stwierdziłem, że skrzydlate najpierw kręcą się w okolicy pęknięcia w pniu (przy samej ziemi) - nie zauważyłem, żeby jakaś większa ich ilość wychodziła w koronę drzewa. Potem zaś, królowe i samce wchodzą z powrotem do szczeliny (wejście gniazda) mając cały czas skrzydełka.

Dziś będzie 30 stopni... I co robić? Jechać zapolować na C. ligniperdus, poszukać pod domem C. fallax, czy dalej sterczeć pod tym cholernym drzewem żeby znaleźć kartonówkę? Jeszcze przez te mrówki nie zaliczę roku :P

A rubide chyba zostawię sobie na jesień... Co za dużo to nie zdrowo, choć od przybytku głowa nie boli ;)
Semper Fi!
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

pn 14 maja, 2007

haha!
W niedziele złapałem królową fallaxa ewentualnie vagusa. Była około 18-19, łaziła po drzewie orzechowym. Miała jeszcze jedno skrzydło ale wsadziłem ją do kroku pierwszego. Na wszelki wypadek złapałem 6 robo i mam zamiar adoptowac aby miała lepszy start.

Tommugun! Łap (Chytaj) ile wlezie! Powymieniamy sie!
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 14 maja, 2007

To ja sobie poczytam, zerknę jak to gdzie indziej przebiega, a jak w końcu rójka będzie na Pn. to się dorobię stadek ;) (dziś 30stopni po deszczach i huraganie-5o minutowym ;p

Właśnie.. o której roi się kartonówka?? I gdzie będzie lazła taka królowa, skoro u mnie nie ma żadnych umbratus? (są za to lasius niger, flavus i inne fuliginosus.. do myrmic raczej nie pójdzie).

Czy dwie robo fuliginosus mogą wystarczyć królowej, czy czasem to o wiele za mało?
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

pn 14 maja, 2007

Przyda sie wiecej, okolo 10-15 a i powinny byc larwy. najpier matce dajesz larwy z tego samego gniazda co robo. Ona łapie od nich zapach a nastepnie wpuszczasz do niej robotnice. Powinno sie udac.

Kartonowka moze pasozytowac na nigerce. :D
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

pn 14 maja, 2007

a jak nie mam dostępu do larw ?
skoro
Albert pisze:Kartonowka moze pasozytowac na nigerce.
to podam jej larwy nigera?

Tak po za tym to u mnie nawet nie widać osobników płciowych. Po drzewie spacerują tylko robotnice... no nic, może coś się wreszcie wyroi....
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

pn 14 maja, 2007

Z larwami nie przejdzie, gdyż mrówa nie umie otwierać kokonów. Z innymi gatunkami niż umbratus bym nie ryzykował. W prawdzie adopcja może się udać, ale niejest pewne czy te mrówy zapewnią im dostateczną opiekę.
Turim
Posty: 19
Rejestracja: wt 03 kwie, 2007
Kontakt:

pn 14 maja, 2007

Byłem dziś odwiedzić stanowiska Manica rubida, ale niestety nic nie było. Nawet robotnice nie chodziły - widziałem dwie robotnice wynoszące piasek z mrowisk. Za ciepło?
Tommygun
Posty: 235
Rejestracja: ndz 05 mar, 2006
Lokalizacja: Krosno

pn 14 maja, 2007

Dziś też nic z kartonówki nie wyszło, nie wspominając o C. fallax, ale wiecie co? Byłem przed chwilą (dziesiąta) pod drzewem gdzie jest gniazdo L. fuliginosus i zobaczyłem największe jak do tej pory zgrupowanie skrzydlatych... Może będą roić się w nocy? Ktoś się kiedyś z tym spotkał? A może po prostu wylazły teraz bo wcześniej było za gorąco, może już się nie mogą doczekać bzykania... :roll: Oby, bo ja się też nie mogę doczekać :wink:

Jutro napewno uda mi się coś złapać! :P
Semper Fi!
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

wt 15 maja, 2007

Stwierdziłem że fallax roi sie przez kilka dni codziennie wypuszczając po 4-10 matek i tyleż samo samców. będzie trudno je złapać. O godzinei 18:30 tak samo w niedziele jak i w poniedzialek złapałem po jednej matce na tym samym drzewie prawie w tym samym miejscu.

Ps: Wiem w której gałęzi mają gniazdo (taka sucha, z peknięciem przez środek) może jakiś "wiatr" ja zerwie?
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
ehx-ray
Posty: 223
Rejestracja: czw 12 kwie, 2007
Lokalizacja: Warszawa

wt 15 maja, 2007

W Warszawie większość kolonii L.niger ma już b.duże larwy królewskie.
Tak tylko informuje.
pozdro
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

czw 17 maja, 2007

Jedna z królowych odrzuciła skrzydła, wiec jest zaplemniona. Czekam na drugą :D
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

czw 17 maja, 2007

Piszcie o rójkach, bądź problemach z nimi związanych w oddzielnych tematach. Ostatnie kilka postów z tego tematu przeniosłem do ,,Odrywanie skrzydełek".
A ten temat zamykam :)
Zablokowany