Gniazdo tubowe z plexi

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Dawid6336
Posty: 238
Rejestracja: pn 27 lip, 2020

pt 17 wrz, 2021

Przedstawiam gniazdo tubowe zrobione z plexi 3 mm,dł 500 mm,szer 54 mm od wewnątrz(tuba zamówiona na wymiar)
Nie wiem jeszcze co tam będzie i czy w vogole coś będzie w tym gniezdzie ale prezentuje się tak jak widać.
Załączniki
33.jpg
22.jpg
111.jpg
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pt 17 wrz, 2021

Fajne. Można takie łączyć i nie trzeba przeprowadzać do nowego gniazda.
główny maruda
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

sob 23 paź, 2021

Dawid6336 pisze: pt 17 wrz, 2021 Przedstawiam gniazdo tubowe zrobione z plexi 3 mm,dł 500 mm,szer 54 mm od wewnątrz(tuba zamówiona na wymiar)
Nie wiem jeszcze co tam będzie i czy w vogole coś będzie w tym gniezdzie ale prezentuje się tak jak widać.
Bardzo fajny koncept, jak wykonałeś komorę nawadniania i czym są te boczne rurki ?
Awatar użytkownika
Dawid6336
Posty: 238
Rejestracja: pn 27 lip, 2020

sob 23 paź, 2021

srebrny pisze: sob 23 paź, 2021
Dawid6336 pisze: pt 17 wrz, 2021 Przedstawiam gniazdo tubowe zrobione z plexi 3 mm,dł 500 mm,szer 54 mm od wewnątrz(tuba zamówiona na wymiar)
Nie wiem jeszcze co tam będzie i czy w vogole coś będzie w tym gniezdzie ale prezentuje się tak jak widać.
Bardzo fajny koncept, jak wykonałeś komorę nawadniania i czym są te boczne rurki ?
Jeżeli chodzi o nawadnianie,to wyglada w ten sposób:(od końca tuby)
Okrągły kawałek plexi,pozniej pusta komora w której znajduję się woda,następnie okrągła plexi w której są wywiercone otwory(0,5 mm)
woda przedostaje się przez nie do kilkucentymetrowej warstwy gipsu,

Te boczne rurki to tak samo nawadnianie(rezerwowe)w sumie nie potrzebne ale nie byłęm pewny jak będzie funkcjonować to główne(teraz trochę inaczej wygląda)W tej miedzianej złączce jest wata,końcówka tej szarej złączki jest zalana gipsem i w sumie to tyle.

Tak jak wspomniałęm wcześniej,to boczne nawadnianie trochę zmieniłem,i krążki z korka zamieniłem na pcv(korek pleśniał)
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

sob 23 paź, 2021

Dawid6336 pisze: sob 23 paź, 2021 Tak jak wspomniałęm wcześniej,to boczne nawadnianie trochę zmieniłem,i krążki z korka zamieniłem na pcv(korek pleśniał)
Może zbyt duża wilgotnośćprzechodzi przez gips ?

Czy z tej komory wodnej możesz dolewać jakoś wody ?
Awatar użytkownika
Dawid6336
Posty: 238
Rejestracja: pn 27 lip, 2020

sob 23 paź, 2021

srebrny pisze: sob 23 paź, 2021
Dawid6336 pisze: sob 23 paź, 2021 Tak jak wspomniałęm wcześniej,to boczne nawadnianie trochę zmieniłem,i krążki z korka zamieniłem na pcv(korek pleśniał)
Może zbyt duża wilgotnośćprzechodzi przez gips ?

Testuje to gniazdo na razie,zalałem do pełna wody do komory nawadniającej żeby sprawdzić jak właśnie korek się będzie zachowywał i ogólnie jaka wilgotność bedzie w poszczególnych komorach.Normalnie az tyle wody nie będe tam wlewał więc może nie było by problemu z pleśnia,ale wolałem wymienić korek na coś trwalszego.W tej chwili gniazdo podpiete jest do koloni camponotus thotacicus i prezentuje się tak jak widać na zdjęciu.Wilgotność jak widać jest w tej chwili duża,jestem ciekawy czy mrówką spasuje takie gniazdo,jak na razie jest ich tam kilkadziąt sztuk i jakieś pojedyńcze larwy.

Czy z tej komory wodnej możesz dolewać jakoś wody ?
No tak,nawadnianie jest przez tą rurkę która wystaje po środku komory nawadniającej.
Załączniki
77.jpg
66.jpg
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

ndz 24 paź, 2021

Wilgotność jest dużo za duża wg mnie

pytanie czy masz możliwość zmierzyć wilgotność w gnieździe ? Pytanie kolejne czy dogrzewasz jakoś gniazdo
Awatar użytkownika
Dawid6336
Posty: 238
Rejestracja: pn 27 lip, 2020

ndz 24 paź, 2021

srebrny pisze: ndz 24 paź, 2021 Wilgotność jest dużo za duża wg mnie

pytanie czy masz możliwość zmierzyć wilgotność w gnieździe ? Pytanie kolejne czy dogrzewasz jakoś gniazdo
Wilgotność na poziomie 90% w tylnych komorach,wiem że jest za wysoka,zwłaszcza dla tych mrówek(camponotus thoracicus) które preferują wilgotność na poziomie 60%
Ale tak jak wspomniałęm wcześniej testuję to gniazdo i z ciekawości podpiąłęm je do koloni żeby zobaczyć ich reakcję.Nie jest to gniazdo przeznaczone dla nich-byłby problem żeby pomieściły się tam wszystkie.

Gniazdo jest na macie grzewczej,temperatura wynosi 25 stopni z przodu gniazda,28 stopni w tylnej części.

Wilgotnośc mogę zmierzyć w ostatniej komorze,jest otwór w tubie wywiercony od góry,w który wkładam końcówkę od higrometru.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pn 25 paź, 2021

Może spróbuj ułożyć gniazdo tak żeby woda była niżej niż gips. Wtedy będzie przenikać przez niego woda tylko na zasadzie kapilar a nie tak jak teraz kapilary + grawitacja.
Gzie można taką tubę zamówić? Bo patrzyłem owszem płaskie pleksy można ale tub nie znalazłem.
główny maruda
Awatar użytkownika
Dawid6336
Posty: 238
Rejestracja: pn 27 lip, 2020

pn 25 paź, 2021

Drwal pisze: pn 25 paź, 2021 Może spróbuj ułożyć gniazdo tak żeby woda była niżej niż gips. Wtedy będzie przenikać przez niego woda tylko na zasadzie kapilar a nie tak jak teraz kapilary + grawitacja.
Gzie można taką tubę zamówić? Bo patrzyłem owszem płaskie pleksy można ale tub nie znalazłem.
Już niewiele tej wody zostało,w ciągu paru dni powinna wyparować.
Tubę kupowałem tutaj:https://www.plexiglas-shop.com/fr/produ ... 070gt.html
Maja tuby o wymiarach od 5mm do 500mm średnicy i 2000mm dlugości(można przyciąc na wymiar)
ODPOWIEDZ