Konkurs na projekt i wykonanie poidełka dla mrówek

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

śr 04 lip, 2007

Mrówkom należy dostarczyć wody do picia. W pierwszym kroku, zrobionym w probówce, stosujemy wacik za którym zmagazynowana jest woda. Wody tej wystarcza na parę miesięcy i tego nie trzeba zmieniać. Można więc powiedzieć, że jest to wygodne poidełko. Zdarza się jednak, że stosujemy podobne do tego rozwiązanie w formikarium i pojawia się na wacie pleśń, wata czernieje, różowieje, bielona bawełna "fermentuje". Czy można zrobić wygodne poidełko do formikarium, które będzie przez dłuższy czas dostarczać wody mrówkom? Na pewno tak! :-)

Założenia projektowe:

1. Nie jest używana wata ani inne materiałów, które mogą pleśnieć lub fermentować.
2. Wody w poidełku nie trzeba dolewać ani wymieniać częściej jak raz w tygodniu.
3. Konstrukcja wykonana z łatwo dostępnych materiałów i tania.

Konkurs trwa aż do czasu prezentacji poidełka zgodnego z powyższymi założeniami, jednak nie krócej jak dwa tygodnie. Do konkursu może przystąpić każdy hodowca mrówek. Można zgłaszać i prezentować kilka konstrukcji. Najlepsza konstrukcja zostanie wybrana w głosowaniu w którym każdy użytkownik forum będzie miał do dyspozycji jeden głos.

Obrazek

Dział jest dostępny jedynie dla zalogowanych ze względu na ochronę prezentowanych tutaj rozwiązań. :batman:
Ostatnio zmieniony śr 04 lip, 2007 przez gn, łącznie zmieniany 1 raz.
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

śr 04 lip, 2007

To ma być koniecznie "pierwszy krok"?
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

śr 04 lip, 2007

gn pisze:Można zgłaszać i prezentować kilka konstrukcji
A gdzie je zgłaszać?
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

śr 04 lip, 2007

Ale obligatoryjnie ze zdjęciami?
rzepa żepa ziepa ziepa
asak
Posty: 230
Rejestracja: czw 17 sie, 2006

śr 04 lip, 2007

A jaka jest nagroda?? :P
asak
Posty: 230
Rejestracja: czw 17 sie, 2006

śr 04 lip, 2007

"Nie jest używana wata ani inne materiałów, które mogą pleśnieć lub fermentować"

A jeżeli można w łatwy sposób wymienić watę??
Awatar użytkownika
__voodoo__
Posty: 275
Rejestracja: sob 28 kwie, 2007

śr 04 lip, 2007

hmm...nie wiem, ale mi sie zdaje, ze może wypaliłoby poidełko takie jak dla chomika np. ze jest one plastikowe i ma na koncu taka metalowa rurka mała w ktorej zawsze stoi kropelka wody..na pewno wiecie o co chodzi...o tu zdjęcie macie: http://www.zoomania.pl/images/pojnik_atrio.jpg . mi sie wydaje ze mogło by wypalić, ale nie testowałem tego...bo jak dobrze pamiętam to w tej rurce stoi kropelka no nie...i w przypadku chomika to jak on podejdzie i pociągnie to mu tam wiecej leci. a w przypadku mrówki mozna by to dac przy samiutkiej ziemi i by sobie podchodzila i pila..co o tym myślicie ? ktoś to testował ? może warto spróbować ???
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

śr 04 lip, 2007

Tam nie stoi kropelka wody, tylko metalowa kulka, która umieszczona jest w zwężającej sie ku końcowi rurce, jeśli chomik popchnie tą kulke to zaczyna leciec woda :)
Ja myśle ze mrówa przykleiłaby się prędzej do tej wody :]
Awatar użytkownika
__voodoo__
Posty: 275
Rejestracja: sob 28 kwie, 2007

śr 04 lip, 2007

Aj no faktycznie...Kurcze zapomniałem ;/ Ale jest na pewno coś takiego, że kropelka stoi. To da się zrobić
asak
Posty: 230
Rejestracja: czw 17 sie, 2006

śr 04 lip, 2007

Kupujemy coś takiego animalia.pl/produkt.php?id=3049 Napełniamy zbiorniczek wodą, wstawiamy watę w poidełko i gotowe 8)
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

śr 04 lip, 2007

gn pisze:1. Nie jest używana wata ani inne materiałów, które mogą pleśnieć lub fermentować.
asak
Posty: 230
Rejestracja: czw 17 sie, 2006

śr 04 lip, 2007

:rotfl: Zawsze można wsypać trochę piasku w to miejsce... :rotfl: :lol: :rotfl:
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

śr 04 lip, 2007

W konkursie nie chodzi o pierwszy krok tylko następny. Wata w pierwszym kroku to przykład nawilżacza powietrza i "poidełka" na kilka miesięcy. W pierwszym kroku jest ok. Jak się pojawia pleśń to szybciej przeprowadzamy mrówki do nowego lokum i po kłopocie. Jednak jak podawać mrówkom wodę już we właściwym formikarium, tak aby zawsze miały ją do dyspozycji.

Forma prezentacji rozwiązania dowolna - może być zdjęcie, może to być rysunek ze szczegółowym opisem. Najlepiej samodzielnie takie poidełko wykonać i sprawdzić jego funkcjonalność.
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

śr 04 lip, 2007

Ja proponuje mały wyszlifowany kawałek szkła na który można by wlewać ze dwie trzy kropelki :D
asak
Posty: 230
Rejestracja: czw 17 sie, 2006

śr 04 lip, 2007

Gn, czyli co z moim projektem??
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

śr 04 lip, 2007

No to proponuj, tylko wykonaj troche bardziej skomplikowany opis :)
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

śr 04 lip, 2007

asak pisze:gn, czyli co z moim projektem??
Cierpliwości! Głosowanie na najlepszy pomysł nie wcześniej jak za dwa tygodnie - każdy ma mieć szansę. Co do poidełka dla ptaków podpowiem, że mrówki w formikarium mają do dyspozycji piasek, ścinki korka.. i nagle może się okazać, że z poidełka cała woda wylała się bo mrówki zrobiły "kanały nawadniające". Pomysł to mało - sprawdź czy to rzeczywiście działa. :-)
http://formicopedia.org
asak
Posty: 230
Rejestracja: czw 17 sie, 2006

śr 04 lip, 2007

Ale to ma nawadniać gniazdo czy mrówki mają czerpać z tego wodę bezpośrednio? :rotfl:
Awatar użytkownika
Zordon
Posty: 237
Rejestracja: pt 29 cze, 2007

śr 04 lip, 2007

Poidełko to poidełko, żeby mrówki miały gdzie się napić świeżej wody.

Ja mam taki pomysł :idea: :

Do zwykłego pudełka po tikTak wlać wodę i postawić do góry nogami. Woda będzie cały czas dostępna w szczelince na dole. Sprawdziłem że nei wylewa sie. Wlałem tak i postawiłem do góry nogami. Postawić to na arenie i wody starczy pewnie na pół roku.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

czw 05 lip, 2007

ja wiem jak z miodem zrobić w tic tacu.... trochę nieestetyczne ale nie zalewa się połowy tic taca:
wbijamy strzykawkę w plastyk gdzieś dalej od matki, kompresujemy (tj ściskamy lekko i nie cofamy tłoczka), wydobywa się niewielka kropla miodu, która wisi w powietrzu i którą mrówki zlizują.. potem ścieka tak sobie już siłą grawitacji.
Można by było spróbować tak zrobić z wodą(to tylko pomysł na razie):
ścinamy w pewnym miejscu małą strzykawkę i ścinamy też jej tłoczek (tak aby duzo/ "wysoko" nie zajmowało). ścinamy igłę (najmniejszą albo średnią jakąś) aby nie była za długa, wlewamy i kompresujemy.
a) Dziurkę na wbicie pozostałej części igły można zrobić wypalając w plexi
b) lub przebić korek do wnętrza korytarzy w odpowiednio wcześniej zbudowanym formi - czyli kawałek szkła odkrywa korek.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Ghandi
Posty: 388
Rejestracja: pt 01 cze, 2007
Lokalizacja: Pyskowice
Kontakt:

czw 05 lip, 2007

Geb, jakieś rysunki? połowy nie zrozumiałem :|
[url=http://gmachowka.blogspot.com/]CampoBlog[/url] :ant: [b]NEWS: 17cze09[/b]
[url=http://zniwiarka.blogspot.com/]MessorBlog[/url] :ant: [b]NEWS: 24cze09[/b]
www.jarosz.art.pl :pstryk:
http://plfoto.com/99542/autor.html :pstryk:
asak
Posty: 230
Rejestracja: czw 17 sie, 2006

czw 05 lip, 2007

Rysunek mojego poidełka dla mrówek:


Obrazek
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 06 lip, 2007

jakie rysunki? a po co? wyobraźnia czyni cuda :P :mrgreen: noo ok coś nagryzdam w paincie ;)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

pt 06 lip, 2007

http://sketchup.google.com/ - przydatne narzędzie wynalazcy, konstruktora, projektanta formikarium, marzyciela o wielkiej mrówczej instalacji w domu. :-)
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 06 lip, 2007

Obrazekplexi
Obrazekszkło
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Zablokowany