Konkurs na nawilżanie korka w formikarium pionowym

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

pt 06 lip, 2007

Uwaga! Uwaga! Jeden z naszego grona mrówkolubów ma problem z konstrukcją komory mieszkalnej, która zapewniałaby właściwe warunki dla jego mrówek! Trzeba mu pomóc! Trzeba znaleźć najwygodniejsze rozwiązanie!

Zobaczcie: http://formicarium.pl/forum/viewtopic.php?t=1322

Jak rozwiązać sprawę nawilżania korka jeśli przerabiamy akwarium na formikarium i jedną ze ścianek wykorzystujemy do zrobienia korkowego gniazda dla mrówek?

W jaki sposób nawilżać, żeby rozwiązanie zapewniło mrówkom dobre warunki na wiele lat, a ich hodowca nie musiał wprowadzać poprawek i borykać się z takimi problemami jak:
mrówki wgryzły się z gąbkę,
mrówki topią się w komorze nawilżania,
woda wylewa się i nie nawilża korka.
woda jest brudna i pleśnieje,

Bardzo łatwo przeprowadzić odpowiednie eksperymenty korzystając z kawałka korka i dwóch płaskich powierzchni (w tym jednej przezroczystej) w celu zbadania wysokości podsiąkania, zwilżania i sposobu uzupełniania wody.
Do dzieła!
:bulder2: :idea: Każdy ma szansę być konstruktorem i wynalazcą! :bulder2: :idea:

Głosowanie na najlepsze rozwiązanie robimy za miesiąc w sierpniu. :)
http://formicopedia.org
asak
Posty: 230
Rejestracja: czw 17 sie, 2006

pt 06 lip, 2007

Obrazek
Awatar użytkownika
__voodoo__
Posty: 275
Rejestracja: sob 28 kwie, 2007

pt 06 lip, 2007

Czy ktoś mi powie, czy pomysł asak'a/i sprawdzi się w formi ZIEMNYM ??? Czy odrazu widać, że w ziemnym to nie wypali :/ ??
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

pt 06 lip, 2007

__voodoo__ pisze:Czy odrazu widać, że w ziemnym to nie wypali :/ ??
Myślę, że od razu widać :D
Co do pomysłu asaka to też myślałem o czymś podobnym - przez watę, która będzie w komorze nawilżającej u dołu( do niej doprowadzona rurka, a do rurki dolewać wodę strzykawką ). Owy pomysł sprawdzałem... jednak nie pomyślałem o doklejeniu paska szyby, który by zatrzymał wodę... w efekcie miałem błoto.
Co jak co, pomysł, żeby dolewać wody do fosy jest całkiem dobry!( oczywiście jak na razie nie widzę w nim większych wad).

Czy rufibarbisom nie będzie przeszkadzać to, że na dole będzie wyjście, gdzie w naturze jest ono usytuowane u góry, czyli tam gdzie sucho?
Sadownik
Posty: 72
Rejestracja: wt 19 cze, 2007

pt 06 lip, 2007

wyjście wcale nie musi być na dole
wystarczy ze szybka nie będzie do końca dosunięta do bocznej szybki akwarium wtedy wyjście będzie mogło być z boku
i nie trzeba robic tego mostku tylko tą szczelinę zasypać jakimiś ozdobnymi małymi kamieniami wtedy mrówki spokojnie po tym przejdą

tez myślę nad zrobieniem takiego formi
akwarium mam
wys 35 cm
szer 30 cm
dług 80 cm
a więc jest dość duże
i myslę dać dwa rodzaje mrówek po dwóch stronach akwarium tylko się jeszcze zastanawiam jakie gatunki

według mnie można by było zrobić tak

Obrazek

Wyjście mrówki sobie zrobią z boku na odpowiedniej wysokości i po korku będą schodziły w dół
przez wodę będą przechodziły po kamieniach kamieniach które wrzuci się do "fosy"
Ostatnio zmieniony sob 07 lip, 2007 przez Sadownik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

pt 06 lip, 2007

Wiem, że nie musi być na dole...
Ale chciałbym się dowiedzieć od kogoś czy:
Geremy pisze:Czy rufibarbisom nie będzie przeszkadzać to, że na dole będzie wyjście, gdzie w naturze jest ono usytuowane u góry, czyli tam gdzie sucho?
To tak samo jakby ktoś się spytał czy Campo nie przeszkadza Rka z ziemią, która symuluje życie pod ziemią... a więc informacja może się komuś przydać.
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

wt 10 lip, 2007

gn pisze:Jak rozwiązać sprawę nawilżania korka jeśli przerabiamy akwarium na formikarium i jedną ze ścianek wykorzystujemy do zrobienia korkowego gniazda dla mrówek?
sam mam tak zrobione I dla Campo.

nawilzanie jest proste - delikatne zalanie piasku na arenie tak, zeby arena byla b.mokra - korek ma kontakt z piaskiem areny i kapilarnie podciaga wode w gore.
czaem naleje delikatnie u gory z boku pare kropel, ale najczesciej nawilzam przez delikatne "zalanie areny".

Uwaga: nie zalewamy tak, zeby bylo lustro wody bo mrowki sie potopia ;-)

dzieki temu i gniazdo jest nawilzone i mrowki maja pod reka mokry piasek, jakby chcialy sobie doregulowac wilgotnosc.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

wt 10 lip, 2007

No tak... pierwszy lepszy L.niger już by siedział w arenie :?
sid
Posty: 30
Rejestracja: pt 06 lip, 2007

wt 10 lip, 2007

Chcę zrobić co takiego dla Messora i tak jak przedstawił to asak zrobić na dole fosę ale tafle wody zakryć mchem który dodatkowo będzie pełnił funkcje ozdobne wtedy można zrezygnować z kładki co o tym myślicie?
ps
Jaka powinna być grubość korka dla messora? 8mm wystarczy?

Pozdrawiam marek
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

wt 10 lip, 2007

Geremy pisze:No tak... pierwszy lepszy L.niger już by siedział w arenie :?
a kto napisal, ze na arenie ma byc centymetr piasku??

a poza tym mam nigerki w formi pozimych - cos tam sobie dlubia na arenie, ale nic, co mogloby byc gniazdem - krolowa/poczwarki/larwy siedza w korku a jedynie czesc robo bawi sie piaskiem, ale glownie obudowywuja wejscie ;-)
na arenie sa tylko jakies zabawne proby - za malo piasku na zbudowanie gniazda ;-)
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

czw 12 lip, 2007

Dobra przyznaję Ci rację Dzika mrowka, jednak ja nie lubiłem kiedy moje mrówki robiły sobie korytarze w arenie... Zawsze wolałem je mieć na oku.
Co do tematu to w najbliższych dniach będę wdrażał projekt formicarium w życie, jak już je sklecę, sprawdzę i wprowadzę mrówki, to ogłoszę zwycięzcę.
Awatar użytkownika
__voodoo__
Posty: 275
Rejestracja: sob 28 kwie, 2007

czw 12 lip, 2007

Geremy pisze:Czy rufibarbisom nie będzie przeszkadzać to, że na dole będzie wyjście, gdzie w naturze jest ono usytuowane u góry, czyli tam gdzie sucho?
Można od góry poprowadzić jakąś kładkę, która prowadzi na dół do areny.
Ostatnio zmieniony pt 13 lip, 2007 przez __voodoo__, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

pt 13 lip, 2007

Głównie z tym otworem u góry chodzi o to, żeby w razie W opary wychodziły takową wentylacją. W związku z powyższym zrobię wąskie kanały w korku, żeby była cyrkulacja powietrza.
Obrazek
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

czw 09 sie, 2007

W końcowej fazie budowy wykorzystałem rozwiązanie zaproponowane przez asak'a. Zdjęcia można zobaczyć na blogu.
ODPOWIEDZ