Formikarium z antstore

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Giersza
Posty: 6
Rejestracja: sob 05 lis, 2005

pn 14 lis, 2005

Witam
Zastanawiam się nad projektem formi podobnym do tego z http://www.antstore.net/shop/product_in ... c0d1088e06 Jeżeli dobrze rozumiem, to składa się one ze szklanej gabloty, gotowej do wypełnienia piaskiem, która od góry przykrywana jest szczelnym zakryciem. Po bokach, u góry znajdują się otwory do połączenia z czymś w rodzaju areny (dlaczego dwa?). Zastanawia mnie tylko sposób nawadniania tego formi, bo z opisu wynika, że zastosowano tutaj jakiś pionowy nacięty wężyk zatkany obustronnie watą. Proszę o wasze opinie, dotyczące budowy tego formi i napiszcie czy wypełnienie mocno zwilżonym piaskiem (jakiego typu?) jest wystaczające i mrówki same wydrążą pierwsze korytarze. Zastanawiam się nad zastosowaniem zewnętrznej areny wykonanej z czegoś na wzór szalki petriego, gdyż nie mam miejsca na większe naczynie, a może udałoby się wykonać wybieg gdzieś nad powierzchnią piasku, czyli wewnątrz konstrukcji. Czy waszym zdaniem, przy tak "szczelnym" formi może istnieć problem dotlenienia całości? Dziękuję za wszelkie sugestie.
Pzdr
Grzegorz
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pn 14 lis, 2005

Witam :)
Dlatego dwa, że można za pomocą jednego z nich, wyprowadzić wężyk (blechhh :/ - nie cierpię tych wężyków) na arenę, drugim zaś za pomocą wężyka, połączyć całość z następną komorą tego czy innego typu, powiększając w ten spoosób gniazdo w razie przepełnienia.
Mrówki samodzielnie drążą w piasku a ich tolerancja na dwutlenek węgla, jest na tyle wysoka, iż wentylacja odbywająca się przez wężyk, jest z regóły wystarczająca.
Chcąc zaoszczędzić miejsca na półce, możesz po prostu całość wstawić na powierzchnię areny i np. otoczyć wodą - powstanie w ten sposób coś na kształt moich formicariów "I" ;)
Ostatnio zmieniony wt 21 lut, 2006 przez PIOTR, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Giersza
Posty: 6
Rejestracja: sob 05 lis, 2005

pn 14 lis, 2005

Dzięki za info, ale w jaki sposób rozwiązać sprawę wilgotności w komorze? Czy zastosowanie jakiejś szklanej rurki lub wężyka powinno wystarczyć, czy też nawadnianie za pomocą strzykawki jest wystarczające. Wydaje mi się, że lepiej zastosować jakieś przemyślane rozwiązanie, zasugeruj jak Ty podszedłbyś do tego problemu, w tym konkretnym przykładzie.
Pzdr
Grzegorz
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pn 14 lis, 2005

W tym konkretnym przykładzie, zastosowałbym po pierwsze bardzo drobny piasek, po drugie, dokładnie go ubił (najlepiej przez potrząsanie) następnie zalał go w całości wodą tak, aby całkowicie przesiąkł - według mnie, to by było na tyle... - całość jest tak szczelna, że piasek nie wyschnie zbyt szybko a zanim do tego dojdzie, większość gatunków mrówek, nadających się do chowu w tym modelu, wyprowadzi w międzyczsie na tyle liczne robotnice, iż same zapewnią sobie odpowiednią wilgotność, jeżeli oczywiście udostępnisz im wodę do picia :)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Giersza
Posty: 6
Rejestracja: sob 05 lis, 2005

wt 15 lis, 2005

Zasugerowałeś użycie drobnego piasku do wypełnienia komory. Wiem, że w którymś wątku poruszamy był już temat najlepszego piasku, ale niezależnie od tego doradź mi który byłby najlepszy pod względem właściwości "budowlanych" oraz estetycznych (dobra widoczność, kontrast) i podaj nazwę producenta abym mógł zamówić go z Twojego sklepu. Napisz też proszę, jaką proponowałbyś szerokość komory aby przy zastosowaniu piasku była dobra widoczność (L.nigra) i czy lepiej aby mrówki rozpoczęły drążenie korytarzu od góry, czy też od dołu, bo zależnie od tego wykonam miejsce wejścia do komory.
Pzdr
Grzegorz
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 15 lis, 2005

Hmm... najlepszego z piasków niestety już nie ma w produkcji - wycofano go, gdyż dla gadów był zbyt drobny :(
Obecnie mogę polecić VitaSand z ZooMed - też ładnie się zbryla pod wpływem wilgoci a do tego jest w wielu kolorach - najczęściej stosuję biały i czerwony.
Przy grubości komory 6-10mm będziesz mógł dobrze obserwować budowlane umiejętności mrówek. Jednak muszę przyznać, iż piasek nie daje jednak tak dobrej widoczności jak korek...
Lasius niger to gatunek PODziemny, w związku z tym, powinien rozpocząć budowę gniazda od góry.
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
ODPOWIEDZ