konkurs: zmierz mrówkę!

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

czw 09 sie, 2007

Posługujemy się informacjami o wielkości mrówek ale czy ktoś wie jak mierzyć mrówki? Jest jeszcze pytanie czy wystarczy mierzyć długość czy może jeszcze jakieś inne wymiary są istotne? :D

Ten problem możemy rozwiązać metodą konkursu!

Tym razem konkurs nie polega na zrobieniu wynalazku - przyrządu pomiarowego (chociaż jeśli ktoś potrafi to proszę bardzo!). Wystarczy podać metody pomiaru i sposób skorzystania z ogólnodostępnych przyrządów pomiarowych tak aby dało się dokładnie mierzyć mrówki.
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

czw 09 sie, 2007

Ja proponuje poprostu linijke i aparat np. chodzi sobie mrówka przykładasz do niej linijke (wmiare blisko) i pstryk :pstryk: robisz zdjecie i... ,wymiar widać wspaniale :ok:


Jeszcze jedno są jakieś nagrody :D :?: :wink:
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

czw 09 sie, 2007

A jak prosisz mrówkę o to by ustawiła się do pomiaru? :D
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

czw 09 sie, 2007

Dobra ,zmiana planu wylewasz kropelke miodu na kartke kladziesz mrówkĘ blisko miodu ona na 95% pojdzie odrazu do miodu :lol: wtedy przykładasz linijke i :pstryk: :brawo:
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

czw 09 sie, 2007

Ja przykładam linijkę do probówki.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 11 sie, 2007

Palcem przyklapuje się mrówkę, bierze się suwmiarkę i dokonuje się doookłaaadneeego pomiaru. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Poza tym, odkąd dokąd mierzycie mrówki? Tak jak stoi normalnie od końca nóg tylnych do żuwaczek, czy może do końca ' wyluzowanych' czółków?
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

sob 11 sie, 2007

geb88 pisze:odkąd dokąd mierzycie mrówki?
Pewnie niektórzy mierzą między najdalszymi końcami aby mrówka była większa. :D
Trzeba się dowiedzieć jak to się mierzy. :)
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
ehx-ray
Posty: 223
Rejestracja: czw 12 kwie, 2007
Lokalizacja: Warszawa

sob 11 sie, 2007

Ja mierze od końca odwłoka do końca głowy.
Mrówek
Posty: 158
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Sanok (Podkarpacie mrówczym rajem ;))

sob 11 sie, 2007

Mój patent jest taki. Ściągam przykrywkę z obiektywu. Nakrywam nią mrówkę. Mrówka w ciemności i małym "pomieszczeniu" się uspokaja. Powoli zdejmuje pokrywkę, chwytam za wcześniej przygotowaną linijkę, którą kładę blisko mrówki oraz aparat i pstrykam fotkę ;)
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

sob 11 sie, 2007

Sposób prosty i skuteczny:
1) Robimy zdjęcie mrówce na tle papieru milimetrowego. Mrówka nie musi koniecznie wejść na papier, ale musi być na tym samej wysokości co papier i musi być widocznych kilka kratek w pobliżu mrówki. Aparat musi być dokładnie zorientowany według kratek - najlepiej użyć statywu.
2) Ładujemy zdjęcie do painta
3) Mierzymy na zdjęciu długość kratki w pikselach. W moim przypadku jeden milimetr odpowiadał 32 pikselom
4) Wybieramy narzędzie wycinania i wycinamy prostokąt którego wierzchołkami będzie początek i koniec mrówki.
5) Tworzymy nowy plik, definiujemy jego wielkość na minimum (1 piksel) i wklejamy wycięty prostokąt. Program sam dopasuje wielkość obrazu do wklejonego kawałka. Zaglądamy pod "atrybuty" i widzimy że plik ma rozmiary w moim przypadku 260/118 pikseli.
6) Długość mrówki jest długością przekątnej tego prostokąta, toteż używamy twierdzenia Pitagorasa: L=V(260^2+118^2)=V(67600+13924)=V(81524) = 285,5 pikseli. (V oznacza oczywiście pierwiastek)
7) Dzielimy uzyskaną liczbę przez liczbę pikseli w milimetrze - w moim przypadku 32 - i uzyskujemy wynik 8,9 mm!

Dokładność zależy od:
a) jakości zdjęcia
b) tego, czy mrówka stoi prosto.

Jeśli mamy dobry aparat a mrówka nie wygina się w górę ani na boki, to uzyskujemy dokładność rzędu 0,1 mm.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

sob 11 sie, 2007

Sposób nie jest ogólnodostępny, ale jak na razie najbardziej mi się podoba. Ciekawe co inni powiedzą.
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

sob 11 sie, 2007

Ja jestem ciekaw czy zdobędzie ktoś informacje jak to robią zawodowi entomolodzy. :)
http://formicopedia.org
ODPOWIEDZ