material na gipsarium - szukam pomyslu

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

pt 30 lis, 2007

cele sa 2:
1. zabawa z moim dzieckiem w robienie domku dla mrówek
2. zrobienie gipsarium (o ile wyjdzie cos, co sie nadaje)

jak wiadomo gipsarium robi sie z gipsu, natomiast w przypadku zabawy z dzieckiem jest to dosyc wredny material i dlatego sie zastanawiam, z jakiego materialu jeszcze by mozna zrobic gipsarium, zeby material byl userfriendly dla malego dziecka, a byla szansa na zrobienie czesci gniazdowej?
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

pt 30 lis, 2007

Blok komórkowy? Beton? Może glina?
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

pt 30 lis, 2007

Ja tam stosuję takie pustaki z czegoś co chłoną wodę ;] Chyba blok komórkowy :)
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

pt 30 lis, 2007

Ja mam remont więc odgroma takich "kleji" sie wala
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

sob 01 gru, 2007

dzika_mrowka pisze:cele sa 2:
1. zabawa z moim dzieckiem w robienie domku dla mrówek
2. zrobienie gipsarium (o ile wyjdzie cos, co sie nadaje)

jak wiadomo gipsarium robi sie z gipsu, natomiast w przypadku zabawy z dzieckiem jest to dosyc wredny material i dlatego sie zastanawiam, z jakiego materialu jeszcze by mozna zrobic gipsarium, zeby material byl userfriendly dla malego dziecka, a byla szansa na zrobienie czesci gniazdowej?
Nie lubię rzucania tego samego tematu jednocześnie ..wrrrrr. :D

Gips posypaniy piaskiem jest już mniej wrednym materiałem - do tego można użyć pralki aby uatrakcyjnić zabawę. Szczegóły zaraz podam... Tak, odpowiem dziś jednak pokrótce jak zrobić formikarium razem z dzieckiem lub nawet z całą rodziną. :-D

Nie wiem w jakim wieku jest dziecko więc opis będzie ogólny, a nie pod konkretne umiejętności dziecka i szerszy niż zadane pytanie.

Faza pierwsza - pojawia się rodzinny pomysł:

Bierzesz dziecko na spacer i przy okazji zaglądacie na małe zakupy w upatrzonym wcześniej sklepie - niby przy okazji obok półki z ferrero Roche zauważacie duże pudełko z pysznymi cukierkami (za dwadzieścia parę jest takie duże ładne pudełko - idelane nawybieg z gniazdem dla setki nigerek na początek) - "zróbmy niespodziankę mamusi i babci - ucieszą się jak dostaną takie fajne słodycze a z pudełka zrobimy domek dla mrówek". Mama powinna być wcześniej powiadomiona o tym, że ma się na ten prezent bardzo ucieszyć, jak również na pomysł wykorzystania pudełka do budowy domku dla mrówek.


Faza druga - zbieramy materiały do budowy:

Znów się wybieracie razem na spacer - tym razem celem wyprawy jest zdobycie piasku i ewentualnie gliny. Jeśli gliny nie chcesz używać, a zależałoby ci na szybkim wykonaniu gipsarium, polecam zdobycie pianki izolacyjnej - takiej grubosci pół centymetra z której robione są składane puzle na podłogę dla dzieci.

Potrzebne jest jeszcze pudełko plastikowe wysokości około 1cm i szklana przykrywka do niego. Może być szalka P. Musisz to wcześniej dopasować i przewidzieć miejsce na zrobienie wejścia do gniazda.

Faza trzecia - budowa gniazda:

Moim zdaniem lepiej byłoby gniazdo mieć zbudoweane wcześniej wtedy odpada problem przeprowadzki. Jeśli nie masz małego gniazda z mrówkami to musisz zrobić. Jak zrobić? Prosta sprawa:

1. Wytnij z pianki krążki (a dokładniej pierścienie) dwa (lub więcej) idealnie pasujące do wnętrza pudełka lub szalki p. Jeden z pierścieni potnij na 3-4 kawałki tak aby po ponownym ułożeniu pierścień na obwodzie miał o długości 2-3 cm mniej.
2. Dziecku daj do zabawy kawałki pianki na których narysowałeś kółko w którym mają być korytarze i komory. Pozwól mu narysować na piance projekt korytarzy, potem wspólnie je wytnijcie.
3. Przygotuj gips, wstaw do szalki krążki. Dolny pocięty nie powinien obejmować całego pierścienia (chodzi o to aby gips przedostał się pod górny pierścień i ustabilizował wewnętrzną konstrukcję z gipsu). Górny ma być w całości (grubość pierscienia 5-7mm w zależności od gatunku mrówek). Wlej rzadki gips do środka wypełniając wolną przestrzeń w 3/4 lub 5/6. Wspólnie ułóżcie wycięte kawałki korytarzy (pamiętajcie o wejściu!!), połóżcie na nich szklaną płytkę i przycisnijcie aby zatopic korytarze w gipsie. (Uwaga - drgania upłynniają gips - można to wykorzystać robiąc na przykład układanie korytarzy na wirującej pralce - ciekawostka dla dziecka i uatrakcyjnie zabawy)
4. Zbierz nadmiar gipsu. Szklana płytka nie powinna być zatopiona całkowicie - 2-3mm powinna wystawać.
5. Odstawcie to do wyschnięcia na jeden dzień.
6. Teraz pora na wyciągnięcie płytki i pianki.

Faza czwarta - przeprowadzka mrówek do gniazda:

Najlepiej mieć z pół setki mrówek Lasius niger lub kilkadziesiąt Formica fusca. Nie chce mi się pisać jak przeprowadzić mrówki. :D

Przeprowadzkę można zrobić korzystając z wyspy zbudowanej z dwóch dużych podstawek doniczkowych (kiedyś rysunke pokazywałem na mrówki.info).

Faza piąta - błyskawiczna budowa wybiegu w pudełku po cukierkach:

Wcześniej mozna zająć się budową elementów krajobrazu - wylewając je w foremkach.. lub rzeźbiąc w zastygającym gipsie.

To jest najciekawsze zajęcie - bo mrówki już siedzą w gnieździe i trzeba dobudować już tylko wybieg. Teraz potrzebny jest piasek i gips. Wspólnie z dzieckiem przygotujcie gips. Pierwsza porcja powinna być w miarę płynna, druga porcja do budowy krajobrazu gęsta. Wylewanie gipsu róbcie łyżeczką lub czymś podobnym. Na początek potrzebna jest warstwa kilkumilimetrowa na tej warstwie położyć trzeba gniazdo z mrówkami (na krótki czas budowy mrówki mają być zamknięte). Potem możecie formować gipsowe elementy krajobrazu lub wstawiać gotowe wcześniej przygotowane. Całą powierzchnię gipsu przysypcie delikatnie piaskiem. Podczas przysypywania można jeszcze nieco zmodyfikować krajobraz - np. przyciskając większą górkę piasku i robiąc w tym miejscu dołek.

Po przysypaniu piaskiem można otwarte pudełko postawić na wyspie i od razu otworzyć wyjście mrówkom - bez problemu będą po tym chodzić.

Faza VI - formikarium schnie na wyspie:

Gips nie powinien schnąć za szybko - można go będzie dodatkowo nawilżyć po zastygnięciu. Schnięcie powinno trwać kilka dni. W tym czasie można zająć się pokrywką pudełka.
W pudełku potrzebny jest mały otworek aby strzykawką z igłą podawać w odpowiednim miejscu wodę do gniazda. Potrzebny jest otwór przez, który wstawiać będziecie miseczki z jedzeniem. Potrzebna jest też przykrywka do zamknięcia otworu.
Stosuję otwór o wymiarach około 3x4cm.

Wycinanie otworu lepiej zrób sam - wystarczy wiertarka z małym wiertłem lub choćby gwoździem. Umocuj wiertarkę w uchwycie i w miejscu otworzenia otworu przyłóż pokrywkę. Obracający się gwóźdź rozgrzeje plastik i zrobi otwór teraz możesz tym gwoździem roztopić brzegi otworu i otwór powiększyć do dowolnego rozmiaru. Zanim zrobisz to w pkorywce polecam eksperymenty na pudełku po płytkach CD żeby wyczuć materiał.

Przygotowanie pokrywki na otwór. Zabawa razem z dzieckiem. Potrzebna jest płytka szklana (lub z pleksy). Powinna być wielkości otworu - wchodzić do niego luźno. Bierzecie pudełko po płytce CD. Rysujesz kreskę i przełamanie wzdłuż kreski. Rysujecie kolejną kreskę i znów przełamać. Przełamcie tak aby została mała płytka o wymiarach nieco większych niż otwór (np. po 3-5mm z każdej strony). Dziecko może pilnikiem oszlifować tą płytkę (mniejszemu można trzymać rączki i robotę tą możecie zrobić razem). Gdy płytka wieksza bedzie gotowa można pozostaje sklejenie ich kropelką (może być też hermol ale w takim przypadku przycisnięcie na kilka godzin) - uwaga trzeba dać mało, a obie płytki przycisnąć czymś ciężkim.

Faza siedem - można zamknąć domek i postawić na najlepszym do obserwacji miejscu.

Pozostaje problem wilgotności w zamkniętej przestrzeni. Powinien być otwór wentylacyjny lub trzeba będzie zastosować lokalne schładzanie w celu skraplania wilgoci.

Otwór wentylacyjny może być wykonany w przykrywce - Polecam zastosowanie zużytego filtra Brita Maxtra - w dolnej części znajduje się idealna plastikowa siateczka - wystarczy wyciąć odpowiednio i przerobić na przykrywkę. W filtrze jest też dobra siateczka nylonowa ale użycie jej będzie trudniejsze.
Metoda skraplania wilgoci polega na postawieniu na pudełku małego pojemnika z wodą (ja stosuję dwa waciki kosmetyczne połozone na płytce z pudełka po CD). Woda odparowując schładza górną ściankę i sprawia że woda skrapla się.

Z grubsza to byłoby na tyle. :D

Pianka o której pisałem to taka z której robiony jest "domek z pianki" - wpisz na google.
http://formicopedia.org
radiss
Posty: 41
Rejestracja: pn 02 maja, 2005
Kontakt:

sob 01 gru, 2007

Gn opis bardzo długi ale bardzo nie pełny. Brakuje najważniejszego - dialogów między ojcem i dzieckiem. :twisted: 8)
>> www.antmania.pl <<
Skarbnica wiedzy o mrówkach. *ZAPRASZAM*
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

sob 01 gru, 2007

radiss pisze:Brakuje najważniejszego - dialogów między ojcem i dzieckiem. :twisted: 8)
nie przesadzaj radiss - temat kontaktow ojciec-syn to juz nie to forum ;-)
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

sob 01 gru, 2007

gn pisze: Nie lubię rzucania tego samego tematu jednocześnie ..wrrrrr. :D
;-)

dziekuje za tak szeroki opis tematu ;-)
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

pn 03 gru, 2007

dzika_mrowka pisze:dziekuje za tak szeroki opis tematu ;-)
Nie trzeba dziękować. Każdy ma wolny wybór tego w jaki sposób marnuje swój czas. :D

Jeśli chcesz to możesz po prostu napisać w jaki sposób zrobiliście razem formikarium i zaprezentować pomysł innym - jest parę miejsc na niecie gdzie warto dać dobry artykuł na ten temat. Byłoby to propagowanie hodowli mrówek. I wcale nie musi to być na stronach z mrówkami. Mógłbyś na przykład podać pomysł z rozwiązaniem na portalu lub forum o wychowaniu dzieci. :)
http://formicopedia.org
ODPOWIEDZ