2 pudełka po tic-tack'ach

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

śr 19 mar, 2008

Czytając pomysł Geb88 o pudełkach po tic tacach wpadło mi coś do głowy!
A gdyby z 2 dużych pudełek zrobić formi nie wciskając je do siebie lecz ustawić jedno pudełko bokiem do dna drugiego i albo je skleić i połączyć dziurką albo połączyć wężykiem wtedy powstał by wybieg a z drugiego mieszkanko.
Wyglądało by to mniej więcej tak;

Obrazek
P.S.
Ten obiekt na górze to nawilżacz który wymyśliłem:D

proszę oceniać i krytykować!
szczególnie to drugie bo to poprawi mój projekt
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

śr 19 mar, 2008

To musiałyby być jakieś supermałe mrówki, żeby wystarczył im wybieg z tik-taka :) Chociaż oczywiście na sam początek starczy, małe, prowizoryczne, ale wygodne formikaria wydają mi się lepszym rozwiązaniem niż najczęściej stosowane probówki.
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

śr 19 mar, 2008

a co sądzisz o nowym pomyśle nawilżacza?? czy będzie on skuteczny?
Lasius Niger
Lasius Flavus
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

śr 19 mar, 2008

to moze przybliz troche bardziej budowe i sposob dzialania tego nawilzacza bo z rysunku to jednoznacznie nie wynika ;-)
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

śr 19 mar, 2008

Nawilżacz składał by sie z jakiegoś zamkniętego pojemniczka z wodą (jeszcze nie wiem jakiego ale pewnie takiego żeby łatwo sie uzupełniało jak małe tic taci i rurki poprowadzonej do formi(czyt.komory mieszkalnej)
a w środku rurki był by zwitek waty lub czegoś podobnego.
pozdrawiam
Lasius Niger
Lasius Flavus
1910spiritRKS
Posty: 24
Rejestracja: śr 19 gru, 2007

śr 19 mar, 2008

Hmm sam eksperymentuje z pudełkami po tictakach, są tanie i można z nich ciekawe formikarium zrobić. Niestety jako arena jak dla mnie się nie sprawdzają, ciężko podawać jedzenie tak, aby mrówki nie uciekły, już lepszym pomysłem na arene jest pudełko po puszkach. Nawilżanie standard, wata wciśnieta do pudełeczka, woda uzupełniana strzykawką przez niewielki otworek. Jak dla mnie to najlepszy patent, mrówki lubią duże, wilgotne powierzchnie, często przesiadują na wilgotnej wacie godzinami. Oczywiście dotyczy do nigerków, które obecnie posiadam.

Właśnie robię nowe formi dla swoich podopiecznych, zbudowane bedzie z minimum 12 pudełeczek, 6 komór wilgotnych, reszta sucha, wszystko umieszczone w pudełku po czekoladkach ferrero - to większe (częściowo bedzie robic za arenę), w dalszej kolejności planuję podłączenie większej areny umieszczonej na parapecie + jakieś małowymagające roślinki.

Zobaczymy co z tego wyjdzie.
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

śr 19 mar, 2008

jakich puszkach??
Lasius Niger
Lasius Flavus
1910spiritRKS
Posty: 24
Rejestracja: śr 19 gru, 2007

śr 19 mar, 2008

Patyczki higieniczne >> do uszów, pudełeczko nie jest zbyt duże i niedrogie, na arenę dla małej koloni w sam raz, wystarczy połączyć wężykiem. Uważaj tylko na pokrywke, moje nigery z łatwością się przeciskały, podrównałem troche krawędzie pilnikiem i zamiast oryginalnego wieczka przykrywam górną cześcią płyty CD, jest bardziej przezroczysta, lepsze widoki.
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

śr 19 mar, 2008

pudełko po patyczkach mam i to duże jakieś 10cm na 7cm ale ma dziurki w podłodze i nie wiem co z tym zrobić:]


proszę o ocenę mojego nawilżacza ponieważ bardzo mi zależy na znalezieniu czegoś co mogło by nawilżać formi jak mnie nie ma w domu(np urlop lub wakacje)
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

czw 20 mar, 2008

Na dziurki w podłodze i usztywnienie pudełka polecam wylanie w pudełku 1cm warstw gipsu. Jeśli biała gipsowa podłoga nie wydaje się wam estetyczna, można zaraz po wylaniu gipsu posypać ją drobniutkim piaskiem. :-D
BillabongBug
Posty: 9
Rejestracja: wt 26 lut, 2008
Lokalizacja: sydney
Kontakt:

czw 20 mar, 2008

gn, świetna rzecz z tym wylaniem gipsu i posypaniem piaskiem!! To by mogło rozwiązać mój problem mrówek kopiących w piasku na arenie :D
A propos pudełek po tictackach to jakiś czas temu chciałem kolonie przeprowadzić ze starszego, prowizorycznego pudełka do nowego ładniejszego. No i wsadziłem nowe lokum na drugim końcu wybiegu no i mrówki po jakimś czasie się przeniosły. Z tym ,że nie przeniosły się całkowicie tylko wraz z rozwojem kolonii oba pudelka zaczęły być używane. Więc mam takie dwa formikaria na jednej arenie z jedną kolonią :)
forum poświęcone przekopnicom!! www.triopsy.fora.pl
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

pt 21 mar, 2008

Jeżeli Ci to przeszkadza to jedno gniazdo troche podgrzej , ale jeżeli Ci to nie przeszkadza to masz zaszczyt obserwacji jednej koloni radzącej sobie w dwoch gniazdach :)
1910spiritRKS
Posty: 24
Rejestracja: śr 19 gru, 2007

pt 21 mar, 2008

U mnie też częściowo wyniosły się do pudełeczek, reszta nadal przebywa w probówce na arenie wraz z królową. Co jakiś czas mam przyjemność obserwowania transportu larw i jajek raz do probówki, innym razem do pudełeczek.

Co do dziurek w pudełku po patyczkach higienicznych ja zakleiłem je taśmą i wysypałem żwirek na powierzchnię, kiedyś zamiast taśmy zasłonilem je odpowiedniej grupości ziarnami żwirku i przysypałem drobniejszym:)
ODPOWIEDZ