Akwarium + formikarium

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Ptasio
Posty: 7
Rejestracja: czw 13 gru, 2007
Lokalizacja: Dębica

ndz 14 gru, 2008

cześć właśnie wpadłem na fajny pomysł może by tak połączyć akwarium z mrówkami
co wy o tym sądzicie projekt :)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1a1 ... 6eb42.html

oczywiście pomyślałem też o wietrzeniu ponieważ będzie duża wilgotność do środka aby wpompowywać powietrze użyję pompki do pompowania powietrza która już mi się nie przyda (taka do robienia bombelków w akwarium) co sprawi że będzie wymiana powietrza.. oczywiście jeszcze jakiś wywietrznik z siatka metalową i obieg powietrza jest :) z kolei filtr będzie powodował krążenie wody i powstanie rzeczka :) rybki też znajdą swoje miejsce a od tył zamierzam dać podświetlenie diodami :) co wy na to :) roboty startują od środy :)

[ Dodano: Nie 14 Gru, 2008 ]
aha zapomniałem jeszcze dopisać zamierzam tam hodować Camponotus herculeanus albo Camponotus ligniperda albo obie :) i boję się trochę o wilgotność

[ Dodano: Nie 14 Gru, 2008 ]
a to już troszkę uzupełniony obrazek :)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ac2 ... 06487.html
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

ndz 14 gru, 2008

Pomysł niezły. Tylko proporcje nie są takie jak powinny. Rybki potrzebują więcej miejsca. :-)

Jednym z problemów przy hodowli mrówek jest zabezpieczenie przed ucieczkami. Można stosować fosę ale zajmuje to za dużo miejsca, woda lubi odparować, a mrówki uciekać po wodnej "skorupce".

Akwarium to po prostu duża fosa! Wystarczy zbudować pływające formikarium i znika wiele kłopotów. ;-)

1. Nie ma problemu z ucieczkami.
2. Woda dłużej jest świeża.
3. Podgrzewana woda w akwarium utrzymuje stałą temperaturę również w formikarium.
Ostatnio zmieniony ndz 14 gru, 2008 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

ndz 14 gru, 2008

Ptasio, o identycznej rzeczy myślałem :) Acz koszta dla mnie trochę zbyt duże takiego tworu... ;/
Problem byś miał z podtapianiem się mrów, jeszcze z racji ruszającej się wody mógłbyś ich trochę tracić.
Ew. mógłbyś nieco zmienić projekt akformi - formi zrobić jako wyspę na środku, fosa natomiast byłaby akwarium :) I miałbyś problem wilgotności z głowy, gdyż nie musiałbyś mieć innych zabezpieczeń :)

EDIT
gn, nie powieliłem specjalnie Twoich posta, tylko po prostu zacząłem pisać tego posta, poszedłem po coś do jedzenia, i skończyłem jak wróciłem xD
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 14 gru, 2008

A tutaj mamy nawet świetny przykład czegoś podobnego.
http://www.pbase.com/heathcope/image/61801493
W tym gnieździe akurat mamy Atta ale dla rodzimych gatunków również powinno być dobre. Prezentuje się ŚWIETNIE ale cena takiego luksusu na pewno nie schodzi poniżej 500zł. Inne zdjęcia również godne polecenia.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

ndz 14 gru, 2008

Na dobre pomysły wpadał wiele osób, jednocześnie. :-)

Ja pomyślałem o tym, że wyspa może mieć dwie części gniazdowe. Jedną podwodną - jak kil w statku i do obserwacji poprzez wodę oraz drugą mniejszą wystającą powyżej. Reszta to arena - sucha arena. Wyspa byłaby umieszczona na środku, a ponad nią byłoby podgrzewanie lampką aby osuszyć w tej okolicy powietrze, bo z pewnością powietrze pod przykryciem jest mocno wilgotne i byłby problem ze skraplającą się wodą.

Tak sobie to wyobraziłem, a ty jak? :-)
Ostatnio zmieniony ndz 14 gru, 2008 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

ndz 14 gru, 2008

Ja raczej jako typ I - jakiś pieniek czy coś na arenie, stylizowany na drzewo bądź górkę ;) raczej w gnieździe umieszczonym pod taflą wody nie byłby zbyt wiele widać, tym bardziej jakby jakimiś glonami porosła ściana...
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
Ptasio
Posty: 7
Rejestracja: czw 13 gru, 2007
Lokalizacja: Dębica

pn 15 gru, 2008

na rybki miejsca by starczyło tam ma być tylko glonojad kosiarki (też jedzą glony) i jakieś 4 małe rybki powierzchnia na akwarium była by jakieś: 20X40cm wysokość okolo35cm wiec trochę miejsca jest ... tylko teraz zainspirował mnie wybieg na środku akwarium :) nie trzeba by było tej wilgoci likwidować :)
jeżeli chodzi o koszty to tylko pozostaje mi zakupic 3 plyty plexi lub szkla i sylikon reszte mam :) bo reszta jeszcze działa jako akwarium :)
powiedzcie mi tylko cze mrowy które wymienilem wytrzymałyby duża wilgoć ?? przecież to mrówki drzewne.

[ Dodano: Pon 15 Gru, 2008 ]
martwi mnie jeszcze wymienianie wody w tej części z akwarium niby teraz wymieniam wodę raz na 2/3lata no ale po zmniejszeniu powierzchni na pewno będzie się brudzić szybciej :)

[ Dodano: Pon 15 Gru, 2008 ]
a co do porywania mrów przez prąd rzeczki to można zainstalować jakąś siateczkę u wyjścia do "morza" :) gorzej jeżeli zdecydują się na kąpiel wprost z plaży :)

[ Dodano: Pon 15 Gru, 2008 ]
mam pytanie jeszcze bardzo ważne dla mnie czy jeżeli kolonia rozrośnie się do bardzo dużych rozmiarów to ma ona tendencję do chodzenia po szkle czy raczej takie wędrówki robią sobie pojedyncze osobniki?
najprawdopodobniej w środę zacznę dokupywać potrzebne elementy :) i jak zacznę roboty to udokumentuję je jakoś aby wam się pochwalić co mi z tego wyszło :)
Thom-Ash
Posty: 129
Rejestracja: pt 28 lis, 2008

śr 17 gru, 2008

Rozumiem że wypełnienie z ziemi... a jak chcesz odizolować wode w rzeczce od wypełnienia tak aby prąd nie porywał ziemi do "morza"? Co do chodzenia po szybach można zrobic rozgałęzienie na dwa dwie rzeczki przy sciankach... a koryta zrobić np z gipsu... (nie wiem czy ten materiał sie akurat nada ale chodzi o ideę...)

Fajny temat się z tego robi... Mi się spodobał pomysł z tym pieńkiem... jakby zrobić coś w stylu lasu mangrowego... tylko takiego ze słodką wodą. Jakieś korzenie, pieniek, pływająca arena. Do tego ciekawe żyjątka i by powstało arcydzieło. ;)
http://www.youtube.com/watch?v=Cv3dnwp6tZw&feature=player_embedded#!
Ptasio
Posty: 7
Rejestracja: czw 13 gru, 2007
Lokalizacja: Dębica

pt 19 gru, 2008

mam zamiar rynny i podłoże na wybiegu zrobić z gipsu można by wysmarować je bezbarwnym sylikonem (albo niebieskim byłby kolor rzeczki bardziej bajkowy) żeby nie przechodziła za bardzo wilgoć do gipsu i nie wypukiwała go
świetny pomysł z tym rozgałęzieniem koło ścianek akwarium dzięki :)
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

sob 20 gru, 2008

Chciałbym żebyś większą uwagę zwrócił na to czy ryby będą sie czuły znośnie, trzeba zaprojektować to tak by i ryby, i mrówy się nie męczyły. A co do areny mógłbyś ją pomalować farbami akrylowymi, to zapewniło by szczelność (gips by nie przemakał), ale wtedy większe prawdopodobieństwo że rybcie się otrują. Chyba że drogie farby do malowania ścianek terrariowych/akwariowych, niemal że 0 toksyczności po CAŁKOWITYM wyschnięciu, ale cena odstrasza i względnie mała dostępność...
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

sob 20 gru, 2008

Jest taka emalia akrylowa, dostepna chyba tylko w sieci Praktiker, do tego posiadajaca atest do malowania zabawek dla dzieci - Faust sie to nazywa :wink: Stosuje sie ja takze w akwarystyce wiec jest nietoksyczna. Nie moge teraz na szybko znalezc ceny ale z tego co pamietam nie byla ona jakos super wysoka...
ODPOWIEDZ