Moja nowa komora gniazdowa:D

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

śr 04 mar, 2009

Akumas pisze:18 listopada 2008 00:36:04
To data modyfikacji, a nie utworzenia. Wcześniejsze daty zostały zastąpione datą przenoszenia danych podczas przygotowań do zmiany adresu na formicopedia.org. Te filmy były dodane w marcu. W tym czasie gips był promowany jako materiał do którego warto wrócić. Bardzo dobrze, że staje się popularniejszy bo jest lepszym "klimatyzatorem" formikarium niż korek.

Początkującym polecam np. do sławnego formikarium za 3 złote zrobić podłogę z kilkunastomilimetrową warstwa gipsu. Nie trzeba wtedy taśmą klejącą zatykać dziurek od spodu jak to widać czasem na zdjęciach. :-)
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
piecho90
Posty: 144
Rejestracja: czw 20 lis, 2008
Lokalizacja: Puławy

czw 05 mar, 2009

a moim zdaniem gips ogólnie jest łątwieszy w obróbce i można z niego wykonać praktycznie wszystko, a z korka niezabardzo, moją pierwszą komore wykonałem z korka i trzyma się doskonale do tej pory jednak nie cieszy oka wyglądem natomiast komora z gipsu wygląda, jak to mówi Czesio "(ple ple)" xD
Lasius Niger
Formica Rufibarbis
Formica Fusca
Myrmica Rubra
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 06 mar, 2009

Obiecałem, że zrobię gipsarium i zrobiłem :) Tylko mam taki dylemat mianowicie:

1.Wylałem gips do formy grubość ok. 2-3cm. (pudełko o wysokości ok. 5-6cm).

2.Odczekałem aż trochę wyschnie i zacząłem drążyć tunele, wyrównałem wilgotnym wacikiem do uszu, nawet fajnie wyszło.

3.Przed chwilą odstawiłem na półkę żeby wyschło i jutro spróbuję wyciągnąć i tu pojawia się problem jak to wyciągnąć:

a) na filmiku w budowie formi jest chyba pokazane, że pudełko odwraca się do góry nogami kładzie na szmatkę i ostukuje się od góry żeby odpadło (wcześniej przejechałem nożykiem do tapet przy samych ściankach żeby trochę puściło tak, że trzyma tylko spód). Nie wiem czy się nie skruszy :?

b) pomyślałem, że jeśli odradzicie mi sposób a) to ewentualnie odetnę nadmiar ścianek i będę już miał obudowane z dwóch stron.

A może macie inne pomysły? Tak sobie teraz myślę i mogłem pod to wszystko najpierw podłożyć jakąś folię itp. i byłoby po problemie, no ale człowiek uczy się na własnych błędach :p


P.S. piecho90 pisał, że tnie pleksę cieńkim nożykiem rozgrzanym nad palnikiem i wtedy tnie, wypróbowałem i świetnie tnie plastik, robiłem to nożykiem do tapet :)

Fotki wstawię jutro jak się wszystko uda.
Awatar użytkownika
piecho90
Posty: 144
Rejestracja: czw 20 lis, 2008
Lokalizacja: Puławy

pt 06 mar, 2009

no z tym nożykiem to dobry motyw jest , a ten gips bardzo łatwo wypadnie z tego pudełka wystarczy tylko delikatnie postukać, ja troche zwaliłem bo wcześniej pudełko wyłożyłem folią aluminiowa i były brzydkie krawędzie i zrobiły się szczeliny po tym jak włożyłem gips do obudowy "do części pudełka) ale potem wpadłem an doskonały pomysł, znowy wyjąłem ten gips z pudełka plastikowego i wewnętrzne sciany tego pudełka pokryłem białym silikonem i włożyłem spowrotem gips tak aż bokami powychodził silikon który szybko starłem palce xD i jest idealne:D
Lasius Niger
Formica Rufibarbis
Formica Fusca
Myrmica Rubra
Awatar użytkownika
Akumas
Posty: 56
Rejestracja: sob 28 lut, 2009

pt 06 mar, 2009

Przed wylaniem gipsu wystarczy formę wysmarować olejem jadalnym, wszystko wtedy ładnie odchodzi .
Pozdrawiam
Akumas
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 06 mar, 2009

Akumas pisze:Przed wylaniem gipsu wystarczy formę wysmarować olejem jadalnym, wszystko wtedy ładnie odchodzi .

Fakt :? Będę wiedział w przyszłości :wink:
A próbował jeszcze ktoś tak wystukiwać "na sucho"?
Jutro sprawdzę.
Awatar użytkownika
piecho90
Posty: 144
Rejestracja: czw 20 lis, 2008
Lokalizacja: Puławy

pt 06 mar, 2009

no ja próbowałem bo potem próbowałem wylać jeszce jedno ale potem mi upadło i pękło więc sobie darowałem, ale bardzo ładnie odeszło od pudełka i wypadło :)
Lasius Niger
Formica Rufibarbis
Formica Fusca
Myrmica Rubra
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 07 mar, 2009

Wyszło z formy bardzo ładnie :mrgreen: Oszlifowałem wilgotnym wacikiem do uszu i bokiem wykałaczki, gniazdo ma wymiary 11 cm x 7,5 cm, grubość całego gniazda to 2 cm, a komary są wydłubane na głębokość: w najpłytszym miejscu 7mm (w największej komorze) i 9 mm w najgłębszym miejscu (wejście i 3 komory przy wejściu) :p Tak wyszło.

Parę fotek i idę ciąć szybkę z plastiku do tego:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5cb ... 909eb.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ebd ... cfb3c.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/924 ... 41555.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4a1 ... 21761.html

Mam nadzieję, że kolejne będą lepsze, komentujcie :wink:
Awatar użytkownika
Akumas
Posty: 56
Rejestracja: sob 28 lut, 2009

sob 07 mar, 2009

w przyszłości do dłubania komór użyj tej strony klocka która była w kontakcie z dnem, w ten sposób masz równą i gładką powierzchnie do drążenia komór i nie będziesz miał problemów z przyłożeniem szybki
Pozdrawiam
Akumas
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 07 mar, 2009

Właśnie jest pare szparek, ale zapełnię je silikonem. Następnym razem tak zrobię.
Awatar użytkownika
piecho90
Posty: 144
Rejestracja: czw 20 lis, 2008
Lokalizacja: Puławy

sob 07 mar, 2009

całkiem fajne, tylko nie za dużo tych komór nasiekałeś?? Mogłeś troszeczke urozmaicić ale mi i tak się podoba:D powierzchnie wyrównaj silikonem, a nadmiar ściągnij czymś płaskim np linijką żeby wyrównać silikon z powierzhcnia gipsu, poczekaj aż wschnie i potem całą powierzchnie pokryj silikonem i przyklej, umnie wyszło to extra:D
Lasius Niger
Formica Rufibarbis
Formica Fusca
Myrmica Rubra
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 07 mar, 2009

Nom postaram się, te komory są trochę urozmajcone mianowicie od największej do najmniejszej samo jakoś tak wyszło :p
Awatar użytkownika
piecho90
Posty: 144
Rejestracja: czw 20 lis, 2008
Lokalizacja: Puławy

sob 07 mar, 2009

Ja to bardziej lubie "wywijasy" xD takie jak występują u mrówków w naturze:D Dzisiaj wstawie już ukończoną komorę gniazdową dla moich nowych F.Rufibarbis:D i zrobię też nową dla mojego nigerka ponieważ słabo je widać w gnieżdzie korkowym, a gips jest jasny i będzie w sam raz ponieważ są czarne i będą dobrze widoczne :D:D
Lasius Niger
Formica Rufibarbis
Formica Fusca
Myrmica Rubra
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 07 mar, 2009

Akumas pisze:Ja jak robię gipsarium to wzór korytarzy i komór tworze z mieszanki mąki i soli
Czy to nie jest przypadkiem taka masa solna jaką robią dzieci w podstawówce?
Jeżeli możesz to podaj przepis. A kładziesz taką mokrą czy jakoś ją wypalasz żeby stwardniała?
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

ndz 08 mar, 2009

To jest taka sama masa jaka dzieci robia w podstawowce ;) Na filmiku instruktazowym z youtuba koles tez uzywa takiej masy...

Najlepsze przepisy na mase solna znajdziesz na TEJ stronce :D
Awatar użytkownika
piecho90
Posty: 144
Rejestracja: czw 20 lis, 2008
Lokalizacja: Puławy

ndz 08 mar, 2009

a ja co do tego przepisu to nie jestem do końca przekonany, już wole podłubac tym śrubokrętem, przynjamniej będe miał pewność że wyjdzie mi takie jak sobie chce:D:D ale oczywiście nie mam nic przeciwko tej masie:D ona w końcu ułatwia sprawę:D
Lasius Niger
Formica Rufibarbis
Formica Fusca
Myrmica Rubra
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 08 mar, 2009

A zwykła plastelina czy ewentualnie glina jest gorsza w jakiś sposób od tej masy ?
Awatar użytkownika
piecho90
Posty: 144
Rejestracja: czw 20 lis, 2008
Lokalizacja: Puławy

ndz 08 mar, 2009

plastelina to napewno tak bo trudno ją usunąć i zostają brzydkie pozostałości, a glinę chyba można stosować tylko trudno ją potem wypłukać no i glina może zabarwić gips, a ja tam wole ładny bielutki gipsik :D :)
Szymon
Posty: 102
Rejestracja: wt 15 lip, 2008
Lokalizacja: Grzawa

ndz 08 mar, 2009

Jak w gipsie z nawadnieniem ? Nie rozpada sie ani nic pod wplywem wody i wilgoci ? Bo nie jestem pewien co do tego ;P
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 08 mar, 2009

Smooder pisze:Najlepsze przepisy na mase solna znajdziesz na TEJ stronce :D
No to wszystko jasne. Chyba już kiedyś widziałem tą stronkę. :mrgreen: Ale ten gość z filmiku dodawał jeszcze jakiś płyn oprócz wody. Domyślam się, że to był olej co by ładniej odchodziło od gipsu. Chyba mam rację?
piecho90 pisze:a ja co do tego przepisu to nie jestem do końca przekonany,
Nie tylko ułatwia ale tez nadaje lepszy efekt. Moim zdaniem gipsarium robione ręcznie jest o wiele mniej estetyczne. No chyba że ktoś to zrobi naprawdę ekstra i wszystko wyszlifuje.
piecho90 pisze:plastelina to na pewno tak bo trudno ją usunąć i zostają brzydkie pozostałości
Skąd takie wnioski? Plastelina bardzo ładnie odchodzi od gipsu. Wiem bo już tak robiłem. Jest tak jakby tłusta i bez problemu się odlepia. Nie wiadomo jak tam z jej toksycznością bo w sumie na pudełku pisze "nietoksyczna" ale jak jest w rzeczywistości? Jej główną wada jest cena. Na większe formi trzeba by kupić parę pudełek. Z gliną nie próbowałem. Ale wydaje mi się że może się wiązać z gipsem.
Szymon pisze:Jak w gipsie z nawadnieniem ? Nie rozpada sie ani nic pod wplywem wody i wilgoci ? Bo nie jestem pewien co do tego ;P
Gips się rozpada? Przecież jest twardy jak skała. Jedyne co mu grozi to uszkodzenia mechaniczne.
PS:
Bo na początku napisałem część, a potem edytowałem odpowiedzi na wszystkie pytania. :wink:
Ostatnio zmieniony ndz 08 mar, 2009 przez Harnaś, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 08 mar, 2009

Szymon pisze:Jak w gipsie z nawadnieniem ? Nie rozpada sie ani nic pod wplywem wody i wilgoci ? Bo nie jestem pewien co do tego ;P
Bardzo dobrze się nawadnia, długo trzyma wilgoć i nic się nie rozlatuje. Co do plasteliny to w tym tygodniu postaram się zrobić gipsarium z użyciem plasteliny, bo dość dużo mi tego gipsu zostało :)

EDIT:

Harnaś mnie uprzedził :p
Szymon
Posty: 102
Rejestracja: wt 15 lip, 2008
Lokalizacja: Grzawa

ndz 08 mar, 2009

thx och jak bardzo bardzo dziękuję Ci za odpowiedzi ;) No to będe musial nad takim czymś pomysleć ;)

Czyli, że lepiej w formie nakleić wzór korytarzy i komór i potem zalać, niz dlubać juz po zalaniu pustej formy ?
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

ndz 08 mar, 2009

chyba lepiej, ja miałem dużo roboty a jeszcze nie skończyłem
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
Awatar użytkownika
piecho90
Posty: 144
Rejestracja: czw 20 lis, 2008
Lokalizacja: Puławy

ndz 08 mar, 2009

a ja nie mam żadnych "ale" co do swojej komory i jej wykonania:P jedyne co bym chciał to cofnąć pare rzeczy na których tylko zmarnowałem czas dzięki czemu moja komora gipsowa powstawała dłużej niż powinna xD a co do nawadniania gipsu to bardzo dobrze trzyma wilgoć i dzięki temu nie trzeba go często nawadniać:P
Lasius Niger
Formica Rufibarbis
Formica Fusca
Myrmica Rubra
ODPOWIEDZ