Pionowe formikarium gipsowe

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

ndz 06 wrz, 2009

Pomysł jest taki:

Po co odlewać gips skoro można zastosować resztki budowlane kartongipsu?

Całość będzie taką kanapką:

* szyba
* gips z karton gipsu i korytarze
* folia aluminiowa oddzielająca kawałki gipsu
* gips z karton gipsu i korytarze
* szyba

Od dołu i z góry szklany pasek zamykający "kanapkę".
Z boków paski szklane będą od góry miały dwa wejścia.
Jedno na karmik, drugie na wentylację.

Dwa kawałki gipsy będą zajmowały około połowę objętości kanapki.
Pozostała część to pionowa arena z wieloma półkami - wybiegami..

Wykonanie korytarzy:
* wycinam kawałki karton gipsu.
* moczę go kilka godzin aż odklei się karton.
* w wilgotnym gipsie wycinam korytarze.

cdn
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

ndz 06 wrz, 2009

"Po co odlewać gips skoro można zastosować resztki budowlane kartongipsu?"
Właśnie, po co? Lepiej zastosować Ytong :mrgreen:

Aluminium się nie nadaje moim zdaniem na element mający kontakt z mrówkami, ze względu na tworzenie trujących soli w obecności kwasów...
(offtop nie dodawajcie cytryny do herbaty, bo aluminium w niej występujące staje się szkodliwe link )
Ostatnio zmieniony ndz 06 wrz, 2009 przez Orn, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

ndz 06 wrz, 2009

Beton komórkowy też jest OK, tylko nie występuje w taki cienkich plasterkach jak kartongips. :-)

W gipsie łatwiej wycina się korytarze i można zrobić wiele drobnych labiryntów i przejść, w które nie wciśnie się królowa. Na zdjęciu korytarze w karton gipsie:
Obrazek

http://formicopedia.org/mrowki/Kartongips
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

ndz 06 wrz, 2009

Jakie są planowane wymiary areny i gniazda? O i jeszcze jedno pytanko - Nie boisz sie, że po nawadnianiu klej może troche popuścić i rozszczelnić się pomiędzy szybką, a gniazdem? No i może takie podsumowujące pytanie - Kto w nim zamieszka? :)
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 06 wrz, 2009

Fajne gniazdko :wink: Mam u siebie kilka takich płyt karton gipsu, może spróbuję coś takiego zrobić, tylko mam pytanie czym drążyłeś korytarze? I jak będziesz to nawadniał?

PS. Ytong na razie rządzi :p
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

ndz 06 wrz, 2009

dam kilka rad, które nic nie kosztują i warte są swej ceny :mrgreen:
Ale może komuś to pomoże.
-zrezygnuj z robienia korytarzy nie nadających się dla królowej. Ona i tak tam wejdzie, częściowo i będzie się stresować gdy utknie...Chyba, że chcesz dać gatunek o dużej dysproporcji robo - królowa...
-kup sobie frez, najlepiej się szarpnij w dentystycznym na frez którym można wiercić w ceramice(20pln). Zagwarantuje to, że długo pożyje. Kup sobie też tanie freziki kuliste.
-Wierć na sucho. Dzięki temu gips jest kruchy (skrawalny).Mokry gips nie pyli ale zapycha wiertło. Dostaw sobie ssawkę od odkurzacza i wciągaj pył. Załóż maseczkę przeciwpylną (ja sobie T-shirt zawiązuję na twarzy;p) . Do tego okulary koniecznie, mogą być korekcyjne ;)
- pod koniec może się okazać, że nie przylega do szyby odpowiednio ten gips. Można go łatwo wyrównać, naklejając b.drobny papier ścierny na taflę szkła, które się nie nada na formi (no ok, nie każdy ma zbędne szkło, musi być coś idealnie równego)
JakubN
Posty: 192
Rejestracja: czw 10 lip, 2008
Lokalizacja: Szczekociny

ndz 06 wrz, 2009

Ładne gniazdo, ale z tego co wiem to cytrynian glinu, powstający w herbacie, nie jest aż tak szkodliwy w tak małych ilościach :wink: .
[b]Moje mrówki to:[/b]
Lasius niger,
Myrmica rubra,
Formica cinerea,
Tetramorium caespitum.
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

ndz 06 wrz, 2009

Uwagi cenne. :-)

Moim zdaniem dobre są obydwa sposoby. Wybrałem obróbkę na mokro ze względu na to, że nie mam garażu/warsztatu/spiżarni itp. aby nic się nie pyliło.

Wiercenie ma mokro mam opanowane - to świetna zabawa dla tych, którzy lubią poczuć materię. Przy odpowiedniej wilgotności robią się grudki, które odpadają. Skrawać należy wykonując ruchy koliste. Nawet jeśli robi się pod wiertłem papka, wystarczy zajmując się inną częścią korytarzy i przejechać wiertłem po zastygniętej papce minutę później.

Wiertło mam bardzo specjalistyczne ( Szlifierka: w zestawie ze miniszlifierką Pegasus 53G012). Gips jest łatwy w obróbce i praktycznie to wystarczy nawet gwóźdź i jego łepek jako frez z wieloma nacięciami pilnikiem.

Część korytarzy spróbowałem zrobić skrawając śrubokrętem - równie łatwa robota. W wilgotnym gipsie lepiej niż w suchym.

Okulary to podstawa, nawet przy zabawie z gipsem!

Kartongips jest równy szkoda papieru ściernego. :-) Celowo zastosowałem jednak tą stronę, z której gips jest na kilku centymetrach cieńszy "w celach eksperymentalnych".

Obrazek

Będzie tutaj Formica cinerea stąd korytarze mają dwa rozmiary. Całość ma wymiary takie jak dwie szklane płytki między, które wstawię ten gips. Na trzecim zdjęciu widać przymiarkę i przygotowane na karmnik duże pudełko po tikitakach. ;)

Gniazdo jest eksperymentalne robione na szybko jako dodatek "wystawowy" stąd arena będzie niewielka. Zrezygnowałem z drugiej warstwy - zrobię na początek poziome. Będzie też bezpieczniejsze dla mrówek leżąc płasko na stole.

[ Dodano: Wto 08 Wrz, 2009 ]
Zdjęcia z kolejnych etapów budowy:

http://formicopedia.org/mrowki/Kartongips

Najnowsze: montaż obrzeża z uszczelką amortyzującą.
Ostatnio zmieniony pn 07 wrz, 2009 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
ODPOWIEDZ