Ekshaustor do łapania dużych ilości robotnic w domu.

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

ndz 20 wrz, 2009

Exhaustor(ekshaustor) To przyrząd stosowany do chwytania owadów.
Osobiście odradzam łapanie nim mrówek. W przypadku królowych jest to moim zdaniem zbyt brutalne, gdyż uderzają o ścianki rurki a na końcu o ściankę komory, w której gromadzą się owady. Królowe łapiemy w gołe opuszki palców, ewentualnie osłonięte płatkiem kosmetycznym jak ktoś nie ma czucia;p. Łapanie robotnic ekshaustorem jest czynnością nieprzyjemną ze względu na ewentualne odłamki podłoża i szkodliwą(dla zębów i płuc) w przypadku mrówek rozpylających kwas.

U mnie ekshaustor znalazł zastosowanie dopiero po podłączeniu go pod odkurzacz. :mrgreen:



Konstrukcja prowizoryczna składa się z 2 słomek do napojów, kawałka rajstopy i naczynia(u mnie to kolba stożkowa).
Obrazek
Idea jest taka. Słomkę niebieską wtykam w rurę od odkurzacza. Dłonią reguluję jaka część strumienia idzie przez słomkę a jaka przez przestrzeń wokół niej. Tak "doszczelniam" połączenie słomka rura, aż mrówki zaczną być wsysane przez drugą słomkę (żółta). Z wyczuciem, bo będą ofiary.
Rajstopa to filtr, nie pozwala na wyssanie mrówek przez niebieską słomkę do odkurzacza. w przypadku Lasiusów radzę na dół naczynia wrzucić płatek kosmetyczny, amortyzujący upadki robotnic.

Całość można kontrolować jedną ręką. Fajna gra zręcznościowa.
Obrazek

Ten zestaw nie nadaje się dla gatunków większych niż Wścieklice.
Ostatnio zmieniony ndz 20 wrz, 2009 przez Orn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 21 wrz, 2009

Czyżbyś poświęcił do tego swoją kolonię Myrmica ruginodis ^^
Orn pisze:Ten zestaw nie nadaje się dla gatunków większych niż Wścieklice.
Masz też na myśli wścieklice dorodną xD

Fajny przyrząd, ale niestety pasuje mieć przy sobie odkurzacz ;p

Mógłbyś jeszcze opisać zrobienie exhaustora do użytku "polnego" :p

Może dałoby się skombinować coś fajnego, z użyciem płuc. Nie chodzi mi o zwykły exhaustor typu rurka z materiałem w środku>>> zaciągasz mrówki i wpuszczasz do probówki>>> sporo mrówek ucieka, a i te płuca nie często się spisują za dobrze :p

Wstawię zdjęcia jak wygląda przygotowanie takiego exshaustora, akurat są to zdjęcia z książki o pająkach ;P


Obrazek
Obrazek

taki ekshaustor spisuję się w miarę dobrze, ale może macie pomysły na coś "wygodniejszego" ^^
Ostatnio zmieniony pn 21 wrz, 2009 przez pawelllQwE, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

pn 21 wrz, 2009

pawelllQwE pisze:Czyżbyś poświęcił do tego swoją kolonię Myrmica ruginodis ^^
Orn pisze:Ten zestaw nie nadaje się dla gatunków większych niż Wścieklice.
Masz też na myśli wścieklice dorodną xD
Przypuszczałem, że ktoś może być taki mądry ;p , chciałem przeprawić na Myrmice ale nie da się edytować postów po upływie 240min.

Po co Ci ekshaustor do łapania mrówek poza domem? Robotnice do fotek to wyłapiesz ręcznie. Podobnie kilkanaście robotnic do adopcji wyłapiesz ręcznie(choć lepiej poczwarki- mniejsze ryzyko przywleczenia pasożytów i chorób).

P.s.
Ten ekshaustor na pająki wymaga wykopania rowu w którym można stać jak ten chłopak :mrgreen:
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 21 wrz, 2009

Orn pisze:Przypuszczałem, że ktoś może być taki mądry ;p
^^
Orn pisze:Po co Ci ekshaustor do łapania mrówek poza domem? Robotnice do fotek to wyłapiesz ręcznie
A kto powiedział, że chcę do fotek :p
Orn pisze:Podobnie kilkanaście robotnic do adopcji wyłapiesz ręcznie(choć lepiej poczwarki- mniejsze ryzyko przywleczenia pasożytów i chorób).
No właśnie, np. gdybym chciał więcej mrówek, dużo więcej xd Albo lepiej poczwarek, ręcznie to czasami jest trudno zebrać, a exhaustorem jedziesz ile wlezie :)
Ostatnio zmieniony pn 21 wrz, 2009 przez pawelllQwE, łącznie zmieniany 1 raz.
batman
Posty: 2
Rejestracja: pn 07 wrz, 2009
Lokalizacja: kolbudy

pn 21 wrz, 2009

Można połączyć taki http://www.allegro.pl/item738224963_bez ... r_g38.html odkurzacz bezprzewodowy z ekshaustorem. Płuca się nie zmęczą i nie nawdychasz się kwasu ;). W terenie powinien się sprawdzić.
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

pn 21 wrz, 2009

pawelllQwE, taki exhaustor jak zaprezentowal Orn mozesz bez problemu zastosowac w terenie np. do podbierania poczwarek. Tansza opcja to zastosowanie pudelka po tic-tac`ach zamiast kolby stozkowej.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 21 wrz, 2009

Dobra, coś pokombinuję ;)
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

wt 22 wrz, 2009

batman, odkurzacz bezprzewodowy hehe to jest to:P
Manw
Posty: 69
Rejestracja: wt 15 wrz, 2009
Lokalizacja: jesteś?

wt 22 wrz, 2009

Na baterie :D
batman
Posty: 2
Rejestracja: pn 07 wrz, 2009
Lokalizacja: kolbudy

wt 22 wrz, 2009

W teren byłby idealny :D.
ODPOWIEDZ