Mój pomysł na formikarium. Prosze o ocenę

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

czw 03 gru, 2009

Witam wszystkich. Mam na imię Marta i jest to mój pierwszy post na <a href="http://formicopedia.org/mrowki">formicopedii</a>. :D

Proszę o ocenę mojego pomysłu na formikarium. Planuję tam umieścić jakąś Formice (pewnie fusca). Jeśli chodzi o nawilżanie, to będę strzykawką nasączać watkę przez widoczną słomkę, a najpewniej jeszcze uszczelnię watę od góry drugim kawałkiem szybki :) Pokrywki nie rysowałam, jednak będzie to szklana gilotynka ;)

Edit: Gniazdo będzie z gipsu, zabarwionego cegłą. :)

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw 03 gru, 2009 przez Ciocia Lilith, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 03 gru, 2009

Z czego będzie gniazdo? Witaj tutaj ;p
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

czw 03 gru, 2009

Pomysł fajny, chociaż mam kilka uwag :wink: . Po pierwsze, o ile dobrze wyczytałem z Twojego rysunku, to akwarium ma być wypełnione do wysokości 15cm piaskiem, który będzie miał za zadanie przytrzymywać gniazdo przy ścianie. To będzie naprawdę dużo ważyć, nawet przy takich niewielkich wymiarach akwarium jak w przypadku Twojego projektu! Dodatkowo piasek będzie "kradł" wilgoć z części gniazdowej, przez co nawadnianie będzie mniej efektywne. Co gorsze, idę o zakład, że gdy piach nasiąknie wilgocią z gniazda, to mrówki zaczną w nim kopać (najpewniej wydrążą sobie korytarze prowadzące pionowo w dół przy tylnej ścianie gipsowego gniazda). Aby zapobiec tym 2 problemom radzę oddzielić gips od pisku za pomocą szyby.

No i oczywiści ja również witam na forum. Każde pojawienie się tutaj jakiejś kobiety urasta do rangi wydarzenia :wink: .
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

czw 03 gru, 2009

Witam :) Oczywiście gniazdo będzie oddzielone szybką od piachu, tylko nie chciałam rysować oczywistego szczegółu. Waga mi nie przeszkadza, oby ważyło jak najwięcej, żeby pewne wiecznie ciekawskie, mruczące stworzonko nie zrzuciło tego na podłogę. Ewentualnie mogę się wzorować na Twoim pomyśle i wkleić kilka płyt styropianu pod spód 9jeśli nie masz nic przeciwko). Końcowa wizja, to formikarium zabezpieczone talkoholem, a po środku zasadzona jakaś roślinka z mszycami, chociaż nie wiem, czy formice umieją doić soczek ;D
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

czw 03 gru, 2009

Oczywiście, że nie mam nic przeciwko :) . Styropianu nie musisz wklejać, ja go po prostu wcisnąłem. Formica doją mszyce, więc Twój pomysł jest jak najbardziej do zrealizowania.

P.S. Zajrzyj na tę stonkę pewnego znanego niemieckiego hodowcy mrówek: http://www.ameiseninfos.de/ , a konkretnie na ten dział: http://www.ameiseninfos.de/html/anlagebau.html . Byłoby przy tym trochę więcej roboty, ale to IMO lepsze od styropianu, który mimo wszystko trąci prowizorką. Polecam całą stronę, z tekstu nic nie rozumiem, ale zdjęcia mogą dostarczyć wielu inspiracji.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 03 gru, 2009

Lilith66 pisze: Edit: Gniazdo będzie z gipsu, zabarwionego cegłą. :)
Czyli coś w stylu al'a socolovsky ;p
Powodzenia, mam nadzieję, że wyjdzie Ci tak dobre jak Jego ^^
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

czw 03 gru, 2009

Tak tak, wzoruje się na Sokolovskym, ale myślałam o czymś bardziej piaskowym :) Znacie jakiś nietoksyczny żółty barwnik? Czy ten do bawełny się nadaje? A może coś spożywczego? Kurkuma? :D
Ostatnio zmieniony czw 03 gru, 2009 przez Ciocia Lilith, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 03 gru, 2009

Na barwnikach to się nie znam :p Ale jak byś znalazła taką żółtawą cegłę (widywałem kiedyś takie) to myślę, że by się nadało.

PS. Ta stronka, która podał socolovsky jest świetna! Też nie znam niemieckiego, ale samych zdjęć jest tyle, że można spokojnie wyczaić o co kaman ;p
Faktycznie fajny pomysł na formi (link socolovsk'iego).
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 03 gru, 2009

Lilith66 pisze: A może coś spożywczego? Kurkuma? :D
Dokładnie o tym pomyślałem :D
Pręciki szafranowe i jazda.

Ładny kolorek mają trinitrofenol i jodek ołowiu, ale one są toksyczne :lol:
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

czw 03 gru, 2009

Polecam ten filmik : http://www.youtube.com/watch?v=ccqRd8-P ... re=related
oraz wszystkie inne o Camponotus substitutus: http://www.youtube.com/user/JanAlbrecht#g/u
Jest tam wersja z gipsu oraz kilka z betonu.
Byłbym zapomniał. Lepiej zamiast waty będzie zastosować np. gąbkę. Wata może z czasem zapleśnieć a to będzie kłopot.
Ostatnio zmieniony czw 03 gru, 2009 przez Harnaś, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

ndz 06 gru, 2009

Wata zgnije i będzie śmierdziała zgniłym jajem. Już lepiej gdy będzie to pusta komora, z której gips wchłonie wodę.
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
ODPOWIEDZ