socolovsky prezentuje: BETONARIUM

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

czw 05 sie, 2010

Niedawno skończyłem budowę nowego formikarium, które jest ulepszoną wersją gipsarium, które prezentowałem w zeszłym roku. Tym razem jednak gniazdo nie jest z gipsu, lecz z betonu komórkowego. Akwarium, które stanowiło bazę dla formikarium, ma wymiary 80cmX30cmX40cm. Wymiary areny to 80cmX30cm, wymiary gniazda 60cmX20cm.
Koniec gadania, oto ono :) .
Obrazek
Obrazek

Teraz pora na kilka szczegółów technicznych.

Betonowe gniazdo do przedniej ściany akwarium przyciska od tyłu pionowa szyba. Natomiast podłogę areny stanowi pozioma szyba na szklanych podpórkach. Tym sposobem niewidoczna dla obserwatora przestrzeń akwarium jest niemalże pusta, a formikarium nie jest aż takie ciężkie, na jakie wygląda. Mam nadzieję, że poniższe bazgroły nieco wyjaśniają budowę formikarium.
Obrazek

Co do systemu nawadniania, to po lewo od gniazda, w miejscu gdzie nie ma komór, znajduje się zbiornik na wodę. Z tyłu betonowego bloczka wyżłobiona jest rynienka, do której dostaje się woda ze zbiornika i równomiernie nawilża gniazdo. Natomiast wodę do zbiornika wlewa się przez otwór w lewym przednim rogu areny zamykany specjalnym korkiem. Mam nadzieję, że go wcześniej nie zauważyliście, bo starałem się, aby był dyskretny i nie zakłócał naturalności areny. Poziom wody w zbiorniku można sprawdzić na lewej ścianie formikarium. Wszystko to widać na poniższych zdjęciach.
Obrazek
Obrazek

Przed ucieczkami ma chronić zdejmowany rant, który od spodu wysmaruję talkiem lub wazeliną. Rant dobrze przylega do górnych brzegów formikarium, dzięki przyklejonej do nich uszczelce do okien.
Obrazek

Formikarium jest od spodu podklejone korkiem, który tłumi wibracje podłoża stresujące mrówki.

Aby gniazdo dobrze trzymało się przedniej szyby, przylepiłem je od przodu sylikonem. Nie wyglądało to zbyt estetycznie, więc zalepiłem te fragmenty gniazda odpowiednio przyciętą okleiną, która ładnie współgra z fakturą betonu komórkowego.
Obrazek

Zapraszam do komentowania :D .
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 05 sie, 2010

Bomba, respekt i w ogóle co tam jeszcze chcesz :d
Jakie mrówki do tego?
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

czw 05 sie, 2010

Na początku gigantyczna kolonia Lasius niger. A w dalszej perspektywie Messory (jak kolonia odpowiednio podrośnie).
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 05 sie, 2010

Właśnie myślałem o tych nigerkach o których wspominałeś rok temu czy kiedyś tam :p
Masz już taką kolonię?
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

czw 05 sie, 2010

Właśnie ją tworzę. Kolonia powstanie w te wakacje dzięki podrzucaniu poczwarek.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 05 sie, 2010

pawelllQwE pisze:Bomba, respekt i w ogóle co tam jeszcze chcesz :d
Heheheh dokładnie :D

socolovsky, a nigerki tego nie zasyfią? ;)
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

czw 05 sie, 2010

Już prędzej Messory by zasyfiły, Formicinae są schludne i czyściutkie :wink: . Formik, oczywiście to jedna z królowych od Ciebie zamieszka w tej rezydencji :D .
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 05 sie, 2010

Czy takie czyściutkie, to głowy nie dam ;)
Cieszę się :P
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

pt 06 sie, 2010

Sam docinałeś szkło? Świetne wykonanie!
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

pt 06 sie, 2010

Takie zamieszkane formikarium z pewnością byłoby atrakcją ogrodu zoologicznego i sklepów zoologicznych w galeriach handlowych. Nie masz jakiś znajomych którzy mają biuro, poczekalnię lub coś w tym stylu? Może byliby twoimi pierwszymi klientami. ;-)
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

pt 06 sie, 2010

Robi wrażenie :) Też myślę o czymś o gabarytach gabarytach.
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

pt 06 sie, 2010

Jeremi, sam nie ciąłem szkła (nie mam sprzętu ani umiejętności). Akwarium kupiłem gotowe, pozostałe szklane elementy zamówiłem u szklarza.

, nie znam nikogo takiego. Ale gdybym znał, to raczej nie zamierzam robić z tego interesu, zrobiłem to formikarium dla własnej radochy :) .
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 06 sie, 2010

Zapomniałem napisać - jak już zasiedlisz to formikarium to czekamy na filmik ;)
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

pt 06 sie, 2010

Spoko, na bank wrzucę filmik :D .
Neila
Posty: 27
Rejestracja: wt 28 lip, 2009

sob 07 sie, 2010

socolovsky pisze:(nie mam sprzętu ani umiejętności)
W Twoim przypadku raczej skłaniałbym się do braku sprzętu. ;)
Formikarium fantastyczne.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

sob 07 sie, 2010

Dla mnie bomba :) ja bym tam zbójnice dal ale tylko dla tego ze mam na ich punkcie bzika-musze miec zbójnice :evil:
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
MrSnowwood
Posty: 150
Rejestracja: ndz 29 lis, 2009

sob 07 sie, 2010

Rewelacyjne to twoje formikarium socolovsky :D . Musisz częściej robić formi. i chwalić się nimi na forum !
Nie mam zamiaru spełniać czyichś oczekiwań,
W życiu nie chodzi o to by sympatię zdobywać.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

sob 04 wrz, 2010

Świetny pomysł, ten sposób wykonania formikariów uważam za najlepszy i wszystkie formi z akwariów wykonuję w ten sposób :wink: Fajny pomysł z nawadnianiem, a koreczek genialny :D
socolovsky pisze:równomiernie nawilża gniazdo
Mi zawsze radzono żebym przecinał bloczki i kleił je potem na silikonie. Dzięki temu gniazdo dzieli się na część suchą i wilgotną.


Taka uwaga: czy nigerki nie będą wychodzić z formi? Wydaje mi się że są one zdolne do wszystkiego. Nie lepiej było przykryć szybą z siateczkami do wentylacji?

Zamierzam sobie sklecić coś podobnego dla zbójnic. Nie pogniewasz się jak wykorzystam kilka Twoich patentów? :wink:

Edit: Na arenie leży plasterek agatu czy mi się tak tylko wydaje? :wink:
Edit: O holender dopiero teraz zauważyłem datę. Jak mogłem przeoczyć taki temat !
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 04 wrz, 2010

dexter688 pisze:
socolovsky pisze:równomiernie nawilża gniazdo
Mi zawsze radzono żebym przecinał bloczki i kleił je potem na silikonie. Dzięki temu gniazdo dzieli się na część suchą i wilgotną.
Bloczki z ytonga wystarczy przeciąć. Nawet stykające się ze sobą powierzchnie sucha i wilgotna nie powodują przepływu czy też podsiąkania. :mrug:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

sob 04 wrz, 2010

ytong w pionie jeśli nie stoi całkiem w wodzie nigdy nie namoknie równomiernie.
główny maruda
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

ndz 05 wrz, 2010

Co do nawadniania, to źle się wyraziłem pisząc, że gniazdo jest "równomiernie nawilżone". Chodziło mi o to, że na całej swojej długości ma kontakt z wodą i podsiąka na całej długości. Jednak wilgotność nie jest taka sama we wszystkich komorach, czym wyżej, tym bardziej sucho. Gradient dobrze widać, gdy wieczorem spada temperatura w pokoju, wtedy szyba w dolnych komorach jest lekko zaparowana, a w górnych nie.

Co do ucieczek, to masz rację, nawet podwójne zabezpieczenia nie są w stanie zupełnie ich wyeliminować w przypadku takiego gatunku jak L. niger. Całe szczęście nigerki nie organizują większych wypadów, czasem kilka robotnic kręci się poza formi, ale potem same wracają. Staram się, aby zawsze miały pod dostatkiem jedzenia i chyba właśnie to w połączeniu ze sporą areną sprawia, że ucieczki nie są szczególnie uciążliwe.

Co do korzystania z moich patentów, to oczywiście, że się nie pogniewam, a wręcz przeciwnie :) .

PS Niebawem wrzucę zdjęcia/filmiki tego formi wraz z lokatorkami.
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

czw 16 wrz, 2010

Kolonizacja formikarium zakończona :D . W związku z tym wrzucam obiecane filmiki.

ogólny rzut oka na formikarium:
http://www.youtube.com/watch?v=9u-n0vGwkFo

część gniazdowa:
http://www.youtube.com/user/socolovsky? ... fqsfyh8zoA

arena:
http://www.youtube.com/user/socolovsky? ... VBqiS0Tatk

Zapraszam do komentowania.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 16 wrz, 2010

Imponujące bez dwóch zdań ;]
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

czw 16 wrz, 2010

Olbrzymie! I jakie grzeczne, dobrze wychowane te mrówki - trzymają się z dala od wlewu wody i nie łażą po szybie. :-)
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
Sott23
Posty: 220
Rejestracja: pt 16 maja, 2008
Lokalizacja: Kielce

czw 16 wrz, 2010

No właśnie po szybie nie chodzą, nono, myślałem o czymś takim ale to w przyszłości jak bedzie wszystko ok zrobić dla Crematogaster scutellaris, tylko z drewnem zamiast betonu.

http://www.youtube.com/watch?v=YGRTU21kdNE
Obrazek
Zapraszam na blog o yerba mate: http://www.swiatyerby.pl
ODPOWIEDZ