Idealna fosa. Formikarium lewitujące.

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Bushman
Posty: 17
Rejestracja: śr 25 sie, 2010

pn 18 paź, 2010

Wczoraj rozmyślałem nad idealnym zabezpieczeniem mrówek przed ucieczką. Rozważałem kombinacje fos, środki chemiczne, ruch powietrza do zdmuchiwania mrówek spowrotem do wnętrza formikarium i inne dziwne udziwnienia kiedy mnie olśniło!

Zadałem sobie pytanie "po czym na pewno nie przejdą mrówki?" i jedyna odpowiedź jaka mi przyszła do głowy to "nic. na pewno nie przejdą po niczym".

Wyobraźcie sobie że całe formikarium lewituje w powietrzu. Mrówki mogłyby chodzić po całej jego powierzchni ponieważ nie miała by ona kontaktu z niczym innym.

Napiszcie co sądzicie o tym pomyśle, jakie widzicie jego wady i zalety. Czy uważacie że ma to prawo osiągnąć sukces czy z góry jest skazane na porażkę?

pozdrawiam,
Bushman
Mike
Posty: 95
Rejestracja: śr 15 wrz, 2010
Lokalizacja: Iwonicz

pn 18 paź, 2010

Formikarium to musiałoby się jakoś unosić nad ziemią. Proponuje wielki wiatrak, który od dołu "dmuchał" na formikarium przez co unosiłoby się.
Ale to też nie było by skuteczne ponieważ wiatrak musiałby bardzo mocno nadmuchiwać na formi by się unosiło, przez co zdmuchiwało by mrówki.

Według mnie lewitujące formi nie jest zbyt możliwym rozwiązaniem ale wyglądałoby ciekawie :wink:
my.oni
Posty: 4
Rejestracja: wt 22 wrz, 2009
Lokalizacja: Warszawa

pn 18 paź, 2010

Jest to stosunkowe proste - poduszka magnetyczna.
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

pn 18 paź, 2010

my.oni pisze:Jest to stosunkowe proste - poduszka magnetyczna.
Właśnie to chciałem napisać, a przynajmniej coś w tym rodzaju. Ale musisz wiedzieć że przykładowo robotnica może spaść z takiej unoszącej się platformy i nie ma już możliwości powrotu do gniazda.
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pn 18 paź, 2010

Nie wiem, czy wiesz, ale mrówki potrafią zeskakiwać z różnych powierzchni ;)

IMO pomysł bez sensu.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Mike
Posty: 95
Rejestracja: śr 15 wrz, 2010
Lokalizacja: Iwonicz

pn 18 paź, 2010

my.oni pisze:poduszka magnetyczna.
. A no dobry pomysł, gorzej by było z kosztami....
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

pn 18 paź, 2010

Formik pisze: mrówki potrafią zeskakiwać z różnych powierzchni
Do tego wysoko podskakiwać, budować mosty ze swoich ciał i kierować spadaniem z drzewa tak, że znów lądują na nim.
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pn 18 paź, 2010

zbuduj idealnie szczelne formi i zatop je pod wodą :-D
główny maruda
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pn 18 paź, 2010

Po co woda w takim wypadku? ;p
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Bushman
Posty: 17
Rejestracja: śr 25 sie, 2010

wt 19 paź, 2010

Panowie, panowie... spokojnie i bez nerw...

Rozwiązanie zawieszenia już mam, poprostu zapomniałem o nim wspomnieć wcześniej.

Amatorska konstrukcja elektromagnetycznego levitronu powinna zamknąć się w granicach 100zł i dawać możliwość unoszenia w odległości nawet do 10mm masy nawet do 1kg. Wszystko zależy od zastosowanej cewki i mocy urządzenia.

Moje pytanie miało na celu rozważenie właśnie spraw typu "mosty z ciał" i skakanie "kamikaze", wpływu pola elektromagnetycznego na poszczególne gatunki mrówek i inne zagadnienia techniczne.

Czy mrówki (poza wypadkami) mają tendencje do "zeskakiwania" z niewielkich wysokości?
Czy mrówki są wrażliwe na pole elektromagnetyczne?
Jak wysoki "most" są w stanie wybudować? Od tego będzie zależeć wielkość szczeliny levitronu a co za tym idzie masa maksymalna/moc potrzebna do pracy.

Pozostaje jeszcze sytuacja dłuższego wypadu napięcia sieciowego (powyżej 2h) ponieważ po rozładowaniu akumulatora awaryjnego formikarium opadnie na podstawę i droga wolna :(

Bushman
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

wt 19 paź, 2010

qń pisze:
Formik pisze: mrówki potrafią zeskakiwać z różnych powierzchni
Do tego wysoko podskakiwać, budować mosty ze swoich ciał i kierować spadaniem z drzewa tak, że znów lądują na nim.
Znowu cytując a napiszę - O to,to :D

A wydaje mi się, że to pamysł dla kogoś kto ma za dużo kasy i chce zaszpanować czymś "niezwykłym". Lewitujące takie formi:
http://www.fourmis.fr/fourmis-fourmilie ... cts_id=369 nieźle by wyglądało. :wink:
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

wt 19 paź, 2010

dexter688- Przecież to by jak ufo wyglądało :) Pomysl nawet nawet , ale dla zwykłych śmiertelników niedostępny :roll:
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

wt 19 paź, 2010

Nie wiem czy wiesz, ale wspomniany przez Ciebie levitron musi się kręcić...
Pomysł z lewitacją jest bez sensu. Mrówki przeskoczą nawet 10 metrów, jak tylko będą miały okazję.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
p.vintage
Posty: 36
Rejestracja: pn 29 cze, 2009
Lokalizacja: Lublin

wt 19 paź, 2010

Ale coś takiego spokojnie można by zrealizować:
http://www.youtube.com/watch?v=MfvKqBushQY
^^
Mike
Posty: 95
Rejestracja: śr 15 wrz, 2010
Lokalizacja: Iwonicz

wt 19 paź, 2010

arni pisze: ale dla zwykłych śmiertelników niedostępny :roll:
No co prawda to prawda, chyba tylko nasz mistrz krzyżacki( czyt.mrówczy) socolovski miał by na tyle funduszy by to zrealizować :)
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

wt 19 paź, 2010

Oj zamiast tego cuda mistrzu kupil by 10 normalnych i lepiej by na tym wyszedł :)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

wt 19 paź, 2010

Formik pisze:Nie wiem czy wiesz, ale wspomniany przez Ciebie levitron musi się kręcić...
Pomysł z lewitacją jest bez sensu. Mrówki przeskoczą nawet 10 metrów, jak tylko będą miały okazję.
Jeśli formi będzie zamknięte nie będą miały takiej okazji.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

wt 19 paź, 2010

dexter688 pisze:
Formik pisze:Nie wiem czy wiesz, ale wspomniany przez Ciebie levitron musi się kręcić...
Pomysł z lewitacją jest bez sensu. Mrówki przeskoczą nawet 10 metrów, jak tylko będą miały okazję.
Jeśli formi będzie zamknięte nie będą miały takiej okazji.
Jak będzie zamknięte, to po co lewitacja? Myślmy logicznie...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Bushman
Posty: 17
Rejestracja: śr 25 sie, 2010

śr 20 paź, 2010

Formik pisze:Nie wiem czy wiesz, ale wspomniany przez Ciebie levitron musi się kręcić...
Mówiłem "elektro-magnetyczny". Ten się nie musi kręcić.
p.vintage pisze:Ale coś takiego spokojnie można by zrealizować:
http://www.youtube.com/watch?v=MfvKqBushQY
^^
Dokładnie o czymś takim mówiłem
dexter688 pisze: A wydaje mi się, że to pamysł dla kogoś kto ma za dużo kasy i chce zaszpanować czymś "niezwykłym". Lewitujące takie formi:
http://www.fourmis.fr/fourmis-fourmilie ... cts_id=369 nieźle by wyglądało. :wink:
Nie zgodzę się z tobą. Czy 100 złotych to dużo jak na jednorazowy wydatek? 5 razy nie zjesz pizzy za 20zł (czy co tam lubisz wcinać) i już masz na to kasę.
Formik pisze:Mrówki przeskoczą nawet 10 metrów, jak tylko będą miały okazję.
Jeśli to co mówisz to prawda to faktycznie lipa. W naturze chyba się nie zdarza żeby mrówka sama sobie odcięła drogę powrotną, co nie?
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 20 paź, 2010

Może się tak zdarzyć, że odetnie sobie drogę powrotną. Ona nie wie, że nie może już wrócić, jak skądś spadnie.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pt 22 paź, 2010

dexter688 pisze: A wydaje mi się, że to pamysł dla kogoś kto ma za dużo kasy i chce zaszpanować czymś "niezwykłym". Lewitujące formi nieźle by wyglądało. :wink:
Formik pisze:Jak będzie zamknięte, to po co lewitacja? Myślmy logicznie...
Jako zastosowanie praktyczne (zabezpieczenie przed ucieczką) lewitacja nie wydaje mi się najlepszym pomysłem, ale jak to już wcześniej napisałem (i powyżej cytuję) nieźle by to wyglądało itp. :D
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
Simillar
Posty: 47
Rejestracja: wt 16 lut, 2010
Lokalizacja: Gdynia

ndz 24 paź, 2010

Równie dobrze, zamiast bawić się w jakieś cewki i inne wynalazki. Można po prostu zastosować magnesy neodymowe. Robiłem już z tym eksperymenty i zwykły magnes o mocy mogącej unieść ok. 4kg jest w stanie przepychać mrówkę. Ma ona tak małą masę że energia magnesu wystarczy by ją przepchnąć. Widziałem to nawet na yt.
A nawet jeśli nie to, wtedy można po prostu zastosować magnesy do do ich wzajemnego odpychania i zastosować je na spodzie formikarium i np. blacie biurka, tak by się odpychały.
Specjalnie chyba nawet zamówię na allegro kilkadziesiąt małych neodymów i sprawdzę jak się sprawy mają. :naglowie:
Pozdro, ale na przyszłość zostawiajcie takie pomysły dla siebie i próbujcie takie rzeczy budować samemu, bo jak widzę że jest coś skomplikowanego i trudnego do zrobienia. Nie odpuszczam :okulach:
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 24 paź, 2010

Simillar pisze: A nawet jeśli nie to, wtedy można po prostu zastosować magnesy do do ich wzajemnego odpychania i zastosować je na spodzie formikarium i np. blacie biurka, tak by się odpychały.
Dostaniesz nobla, jak to będzie stabilne.

Ludzie, czy naprawdę nie można kombinować z czymś innym niż formikarium? Coś się popsuje, odklei, prąd wyłączą i formi spada i się tłucze...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Simillar
Posty: 47
Rejestracja: wt 16 lut, 2010
Lokalizacja: Gdynia

pn 25 paź, 2010

Formik pisze:Dostaniesz nobla, jak to będzie stabilne.
Myślę że nie będzie problemu z ustabilizowaniem tego bajzlu. Dwa magnesy przyciągające pośrodku, załatwią sprawę. Oby :p

Formik pisze:Ludzie, czy naprawdę nie można kombinować z czymś innym niż formikarium? Coś się popsuje, odklei, prąd wyłączą i formi spada i się tłucze...
Magnesu nie wyłączysz z prądu 8) A poza tym, gdyby ludzie nie kombinowali, pewnie byś mrówek w domu nie trzymał :naglowie: Nie utrudniaj, a współpracuj :party:
Pozdro

P.S.
Nikt, testując swoje wynalazki, nie używa do tego gotowego dzieła. Po prostu, pewnie by się rozczarował niepowodzeniem. To tak jak by zbudować samochód i wprowadzić go do sprzedaży, bez wcześniejszych testów(silnika, zawieszenia, sztywności i wytrzymałości całej konstrukcji. Itd., itp.)
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pn 25 paź, 2010

Nie sądzę, żeby magnes centralny ukształtował pole tak, żeby utrzymywało to ustrojstwo na miejscu. Na pewno będzie chciało zjechać na bok.
Myślisz, że nikt na to wcześniej nie wpadł? ;)

Jakoś nie widziałem nigdy lewitujących figurek...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
ODPOWIEDZ