Moje pierwsze formikarium

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

figul
Posty: 1
Rejestracja: śr 20 paź, 2010

śr 20 paź, 2010

Cześć! Jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość. Otóż mam kilka pytań dotyczących budowy.
1) Jak zbudować formikarium? Poczytałem trochę na forum i zainteresował mnie pomysł z pustakiem.
2) Jak to jest z nawadnianiem naszych mrówek?
3) Nie chcę wydawać kasy na mrówki, a chcę je nałapać w lesie.
4) Widziałem na postach jak trzymają je w akwarium, ale jak jest gniazdo i połączenie z areną to czy one nie uciekną do piachu?

Mam do dyspozycji 20-30 zł, więc to niewiele. zostało mi jedynie coś takiego (największe) z patyczaków:
http://terraglon.pl/images/faunarium%20 ... 480%5D.JPG

Jak mam to zrobić gipsem, bo jak zaleje to może nie wyjść.
Może to głupi pomysł, ale możecie mi narysować gniazdo?
Ostatnio zmieniony czw 21 paź, 2010 przez figul, łącznie zmieniany 2 razy.
Mike
Posty: 95
Rejestracja: śr 15 wrz, 2010
Lokalizacja: Iwonicz

czw 21 paź, 2010

Witam cię :)
Odnośnie twoich pytań:

1)Załatw sobie beton komórkowy( pustak czy jak tam wolisz). Rozetnij go(zwykłą piłą do drewna, a nawet samym brzeszczotem), potem dopasuj sobie do akwarium, a następnie możesz formować komory(np. śrubokręt, wiertarka).
2)Możesz zrobić komórę do nawadniania po przeciwnej stronie niż komory gniazdowe(z pomysłu socolovskiego betonarium) i zajrzyj też tu.
3)No teraz w październiku wątpię żebyś znalazł jakąś królową, musiałbyś poczekać do wiosny lub kupić od kogoś...
4)Nie uciekną jeśli piach będzie suchy, a gniazdo które im zrobiłeś będzie wilgotne.

Co do twojego fauna boxa to trochę ciężko będzie ci zrobić część gniazdową z betonu, gdyż box nie ma kanciastych krawędzi.
W tym wypadku łatwiej by było wykonać gniazdo z gipsu.

PS. Akwaria nie są aż takie drogie. Ja kupiłem akwarium 40x25x25 za 35zł ale nie musi być aż takie duże.
Awatar użytkownika
Simillar
Posty: 47
Rejestracja: wt 16 lut, 2010
Lokalizacja: Gdynia

wt 26 paź, 2010

Nie będę odpowiadał na twoje pytania, bo jestem innowatorem, a nie doradcą ;p (pewnie dostanie mi się za to, że wogóle coś piszę).

Ja zastosował bym gips i wyglądało by to tak. Jak na obrazku niżej.
Wylep komory na ściankach tego pojemnika. Nie za mocno, ale tak by się nie odlepiło, gdy będziesz zalewać gipsem. Przygotuj sznurek i umieść go przed nalewaniem gipsu, na dnie i podnieś go nad poziom gipsu, tak byś później mógł go wyciągnąć, jak już gips zaschnie.
Gdy będziesz chciał wyjąć bloczek i wyskubać plastelinę, poprostu wyciągniesz sznurek który umożliwi dostanie się powietrza pod bloczek gipsu, który już nie będzie zasysany.
Ale ma to pewne wady. Bloczek będzie jednolity i ciężko będzie zapanować nad wilgotnością. A przede wszystkim, nad jej gradientem.
Dlatego możesz wykombinować szalunek dla gipsu, wkładając do środka tego pojemnika (jeszcze przed zalaniem go gipsem :D ) Jakiś kartonik, albo coś innego, co po wyjęciu utworzy w środku dziurę.
I chyba w tym przypadku też kupię taki pojemnik i coś takiego wykombinuję, bo już kiedyś się nad tym zastanawiałem będąc w zoologicznym :mrug:
Pozdro
Załączniki
formiplastik.jpg
ODPOWIEDZ