Formicarium Gipsowe :)

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

arczex
Posty: 7
Rejestracja: pn 21 mar, 2011

pn 28 mar, 2011

Witam jestem nowy i :mrgreen: zielony jeśli chodzi o mrówki ale mam ogromny zapał i chęci na poznanie tych wspaniałych istot :p ( tylko proszę... nie bijcie jeśli zadam jakieś głupie i banalne pytanie :p )

Więc na początek formikarium którego budowę zacząłem wczoraj z starego akwarium :p

Dodam ze formi jest podgrzewane elektrycznie ( drut oporowy ) nawadniane ( wężyk z dziurkami ) oraz oświetlone czerwonymi ledami :lol:
jak widać jeszcze nie jest dokończone ale obiecuje gdy prace będą się posuwać na przód zamieszczę nowe zdjęcia :)

mam zamiar na początek umieścić w nim zwykłe rudnice :D w razie pytań i sugestii proszę pisać.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
arturro
Posty: 34
Rejestracja: pt 11 lut, 2011
Lokalizacja: Wrocław/Długołęka
Kontakt:

pn 28 mar, 2011

No bracie, poszedłeś od razu na głęboką wodę z rudnicami. Myślę że dobrze było by abyś zasiedlił to formi, jakimś innym gatunkiem. Rudnice, przy większej ilości, zagazują Ci się. Byle co je podrażni a wtedy będą pryskać kwasem. Owszem, na początku będzie spoko, ale z czasem możesz się rozczarować. znawca nie jestem, sam sie uczę, ale rudnic bym nie tykał. ale niech Ci doradza fachury, ja mogę się nie znać. :)
Tyle zachodu o byle szmatę.
arczex
Posty: 7
Rejestracja: pn 21 mar, 2011

pn 28 mar, 2011

wybór rudnic padł z tego względu że są duże :mrgreen: ( moim gustem bardzo ładne ) niedaleko mnie jest las który zamieszkują a z racji że chcę wszystko od "zera" nie kręci mnie kupowanie królowych mam zamiar wybrać się na "łapankę" w czasie rui... zresztą nie wiem do końca czy to rudnice choć z moich obserwacji to chyba tak... dodaję zdjęcie jednej złapanej robotnicy. ( nie zaobserwowałem żeby jakaś pryskała kwasem na mrowisku ) :mrgreen:

Obrazek Obrazek

Niestety ładniejszego zdjęcia nie byłem w stanie zrobić bo mrówka zawsze ucieka jak szalona :lol:
arturro
Posty: 34
Rejestracja: pt 11 lut, 2011
Lokalizacja: Wrocław/Długołęka
Kontakt:

pn 28 mar, 2011

Ale pamiętaj że Cie ostrzegałem. I tak będziesz musiał czekać na rójkę. Z dużych mrówek polecam Ci Camponotus. Też je możesz złapać w trakcie rójki. Poza tym samotnej królowej i tak nie umieścisz w tym formi. Twoje formi będzie miało jakieś przykrycie?? bo na fotkach jeszcze nie widać.
Tyle zachodu o byle szmatę.
arczex
Posty: 7
Rejestracja: pn 21 mar, 2011

pn 28 mar, 2011

może ktoś zbada swoim fachowym okiem zdjęcia robotnicy które załączyłem i powie dokładnie co to za gatunek ale na pewno wezmę pod uwagę twoje rady :) na początek oczywiście próbówka ale potem przesiedlenie do nowego domku :D tak tak będzie miało przykrywkę stylizuję się na formi z tego tematu - viewtopic.php?f=29&t=3372
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

pn 28 mar, 2011

Ale zdajesz sobie sprawę, że królową rudnic (bo taki własnie gatunek nam pokazaleś) nalezy najpierw zaadoptować na robotnicach Seviformica ? Ogólnie to bardzo trudny, agresywny i płochliwy gatunek wybrałes sobie na początek. Przy liczebności ~150 robo będą potrzebowały areny 2m x 2m. Na początku polecam Ci Formica fusca. Też są duże i ładne (zalezy, czy lubisz czerń) a w dodatku rozwijają się bardzo, bardzo szybko i będą sie dobrze czuły w Twoim formikarium ;).
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

pn 28 mar, 2011

To jest rufa/polyctena, te kolorki to bardzo fajna sprawa jest :) fajnie to wygląda, rudnice pod ochroną i takie tam i ciężko odchować i takie tam ... chcesz duże to jakieś campo, ale do tego formi to już jakaś sporawa kolonia, a i proporcjonalność gniazdo/arena jest nieco nieodpowiednia :)
arczex
Posty: 7
Rejestracja: pn 21 mar, 2011

pn 28 mar, 2011

pod częściową ochroną nie ścisłą :p poza tym łopatą mrowiska im nie chce przekopać :p... wracając do tematu jak pisałem nie chcę nic kupować... nie kręci mnie to więc pytania na temat campo gdzie najczęściej je spotkać ? a z areną to chyba nie problem bo gdy kolonia się rozrośnie dodatkową arenę można podłączyć wężykiem ?
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

pn 28 mar, 2011

Wężykiem- oczywiście, ta ochrona to jest tylko taki pic bo rudnice są wszędzie, a campo można spotkać najczęściej w dziale Mrówcze targowisko :P

Edit: A Pan ma już napisane w profilu posiadanie ligni ...
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pn 28 mar, 2011

Odradzam rudnice. Jesli dopiero zaczynasz będziesz miał bardzo dyzy problem żeby odchować robotnice tego gatunku (jeśli nawet uda Ci się adopcja). Mamy dużo innych Formic w tym kraju które masz szansę złapać i wyhodować. Ale to formi to dopiero za jakieś 3 latka się przyda...
główny maruda
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

pn 28 mar, 2011

Mam pytanko: W jaki sposób odkleiłeś kloca od szyby, nie rozwalając akwarium? :)
arczex
Posty: 7
Rejestracja: pn 21 mar, 2011

pn 28 mar, 2011

szczerze myślałem że będzie to łatwiejsze ale nie było... :) gdy gips nie wyschnął jeszcze w 100% odwróciłem akwarium na bok i opukiwałem delikatnie gumowym młotkiem potem do góry dnem i znów opukiwałem po około 20min intensywnego i delikatnego pukania klocek wyskoczył :)
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

pn 28 mar, 2011

No to musze się zaopatrzyć w gumowy młotek =) A próbowałeś zalać wodą? Mi odskoczyło
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

wt 29 mar, 2011

arczex pisze:nie wyschnął jeszcze
Nie wysechł jeszcze.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 29 mar, 2011

A byłbyś tak łaskawy i dał kilka zdjęć na imageshack? Bo z nieznanych mi powodów fotosik mi nie działa. Nie wszystkie, tylko tam ze 2-3 najważniejsze ;)
ODPOWIEDZ