Formikarium zautomatyzowane

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

ndz 01 maja, 2011

Fajne rzeczy można sobie zaprogramować na mikroprocesorach. Jest na przykład taki zestaw arduino, na którym bardzo łatwo buduje się takie zabawki jak termometry, obsługa silników, światełek, grzałek. Gdyby zaprojektować takiego stróża gniazda mrówek co światło wieczorem zapali, grzałkę włączy w odpowiednią porę i przypilnuje aby temperatura była dokładnie taka jak się nastawi? Koniec z ryzykiem przegrzania!

Dałoby się zrobić liczniki mrówek przechodzących korytarzami i zbudować system totalnej inwigilacji. ;)

Jest ktoś chętny do porozmawiania o takich cudach dla mrówek? Na element14 można obejrzeć filmiki o tym jak robi się takie zabawki na gotowym zestawie arduino:

* filmik pokazujący silniczek regulowany czujnikiem,
* regulacja z użyciem dwóch czujników.

Więcej filmów tutaj.

Można podczepić czujniki wilgotności, temperatury...

Co na ten temat powiecie? :)
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 01 maja, 2011

Daj pan spokój, jakie ceny. :o
Tutaj masz złożone i gotowe do pracy: http://allegro.pl/termostat-z-higrostat ... 60905.html

Aaale z tym pomiarem ilości robotnic to nie głupie. Jest jakiś schemat? Jak to wykonać? Co jest potrzebne?
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

ndz 01 maja, 2011

Oczywiście nie ma potrzeby używania jakiegoś gotowego zestawu z mikroprocesorem - drogie i zbyt łatwe ale dobre dla niecierpliwych i bogatych. Zaletą własnego rozwiązania jest możliwość zaprogramowania dowolnej zmienności dzień/noc. Tego nie ma w stabilizatorze temperatury i wilgotności w terrarium. Można wpływać na zachowanie mrówek, badać preferencje temperaturowe i wilgotnościowe. Masę nowych możliwości włącznie z gromadzeniem danych liczbowych.

Ustawiając kilka czujników wzdłuż korytarza można wykryć kierunek przemieszczania się i zrobić licznik, zbierać dane o aktywności dobowej. Dobre dla kogoś, kto chciałby połączyć obserwacje biologiczne i robotykę (na olimpiady).
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

ndz 01 maja, 2011

Licznik przy wyjściu z gniazda dobry by był dla drogich samotnych królowych- wiesz czy królowa wyszła coś zjeść :)
Dobre też by było u Pheidole-Moglbys dokladnie zbadać jak ilość robotnic przechodzących obok żłobków wpływa na ilość żołnierzy, jeśli by się dało zaprogramować żeby tylko cięższe mrówki liczył, czyli żołnierzy i matkę. Niezłe...
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

ndz 01 maja, 2011

No, można pomarzyć ale zanim się dobierze czujniki, zaprogramuje i skalibruje pod badane obiekty to minie sporo czasu. Wąskie przejście dające gwarancję, że idzie nim jedna mrówka da się pewnie zrobić. Przy większym to już pewnie tylko analiza obrazu z kamerki ccd.. Choćby wykryć że jest ruch, częstość użycia przejścia to byłoby juz coś. :-)

Czytaliście może o tym jak mrówki dobierają komory w zależności od wieku potomstwa i temperatury? Przy pomocy precyzyjnej regulacji można zbadać preferencje temperaturowo-wilgotnościowe dla potomstwa w różnych fazach rozwoju. Tutaj: http://formicopedia.org/mrowki/Temperatura warto przeczytać podlinkowane dodatkowe informacje.
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

pn 02 maja, 2011

w linku literówka, dość myląca... "robotnice wymierają w gnieździe komory o temperaturze między 21 a 22°C."
Awatar użytkownika
masterkr
Posty: 31
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2011

pn 02 maja, 2011

Witam

Widzę, że moja tematyka. Myślałem nad podobnym rozwiązaniem w swoim przyszłym formikarium, tj. pewien stopień automatyzacji (kontrola i stabilizacja temp., wilgotności, itp.), tyle że z wykonaniem własnej płytki sterującej. Muszę jednak zaległości w programowaniu nadrobić, a w dodatku dokończyć inne "projekty". Co do zliczania mieszkańców, trzeba by było popisać się znajomością C. Nie wiem, czy aż tak zaawansowane parametry, jak sprawdzanie czy żołnierz major, czy robotnica dałoby się uzyskać mając nawet dość sporą wiedzę. Arduino, to po prostu gotowiec, który zawiera platformę testową, zasilanie, programator mikrokontrolerów, przejściówkę do PC USB/COM. Oddzielnie te elementy uzbierają kwotę kilka razy większą, ale dają większą elastyczność. Odpowiednio wykorzystany/zaprogramowany Arduino (czy własny układ sterujący z mikrokontrolerem na pokładzie) zostawia daaaaleko, daleko w tyle, to proste urządzenie (kilka el. elektronicznych na krzyż) z aukcji allegro, którego cena w porównaniu z możliwościami jest kosmiczna. 60-70zł max. Wiadomo, że nie każdy będzie się bawił w programowanie i woli prostsze rozwiązanie, choć to z allegro bym odradzał. Brat miał kiedyś podobny regulator, tyle że samej temperatury, tego samego producenta jeśli można tak nazwać wykonawcę tego - prawie się w rękach rozsypywało :wink:
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

wt 03 maja, 2011

Arduino to ja odrzucam, bo jest proste jak kupić gotową kolonię zamiast zacząć od królowej. :)

Do rozpoznawania mrówek to byłaby zabawa w kolory ale pewnie łatwiej byłoby zastosować "RFID powder" - naklejane na mrówki tagi wielkości 0,4 x 0,4mm (jak się poczeka parę lat to jeszcze mniejszej).

Ciekawostka: niszczyciel rfidów - to jest właśnie frajda z samodzielnie zbudowanego urządzenia.
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
masterkr
Posty: 31
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2011

wt 03 maja, 2011

Wiadomo. Co kto lubi. Wydaje mi się jednak, że nie dla wszystkich Arduino może być prostym :) Co do znakowania osobników, to bardzo dobry pomysł jeśli "naklejki" są takich rozmiarów. Ale to już dla kogoś, kto chce szczegółowo analizować zachowanie kolonii i później jakiś doktorat, etc. :D Moim zdaniem automatyka w formikarium itp. przyda się też, gdy hodujemy jakieś trudne, egzotyczne gatunki i chcemy zapewnić im technicznie idealne warunki. No chyba, że jesteśmy wprawieni i stawiamy na intuicję. Urządzonko z linku bardzo przydatne w szczególności dla ludzi, którzy chcą towar ze sklepów wynosić, hehe.
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

wt 03 maja, 2011

Programowałem już w kilku językach, więc ten gotowiec wydaje mi się zbyt prostą zabawką. Gorzej z czasem. Na taką zabawkę jak nocna dojarka do baterii to znajdzie się czas ale na polutowanie czegoś na płytce, czy zbudowanie na płytce stykowej (chociaż mam już zgromadzone części) to potrzebny jest urlop. :)

Ciekawostka: http://ddr.nal.usda.gov/bitstream/10113 ... 213377.pdf - system ciągłego pomiaru rozbudowy gniazda na podstawie wyrzucanych poza gniazdo ziarenek piasku. Warto poczytać.

Pamiętacie te badania jak to mrówkom przedłużali nogi? W tym artykule : http://jeb.biologists.org/content/212/7/901.full.pdf - trochę inne badanie na temat rozpoznawania kierunku.

Może wpadłby ktoś na pomysł, robienia streszczeń z fachowych artykułów na temat mrówek? Jest dział media - może tam?
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
ODPOWIEDZ