Moje 'pierwsze' formikarium - budowa...

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

slow
Posty: 51
Rejestracja: czw 10 mar, 2011
Lokalizacja: Gdynia

sob 07 maja, 2011

Witam 8)
Już jakiś czas temu chciałem zrobić formikarium. Miałem co prawda jedno, ale mi nie odpowiadało i Ja go nie zrobiłem :pirat:
Podstawą jest akwarium 40xh25x25cm , w którym znajduje się gniazdo 40xh15x6cm.

Kilka fotek :pstryk:

Obrazek
Gniazdo jak gniazdo, ładniejszego nie umiem 8)

Obrazek
Szklana płytka pod arenę. Nie jest przyklejona, a podparta.. Później będzie demontaż :wink:

Obrazek
Rant i szkło z antyramy

Obrazek
Wyszło w miarę równo :-o

Obrazek
No i ledwo wylana z gipsu arena. Będą na niej dodawane następne elementy.. 8)

To tyle. Jeżeli macie jakieś pytania, walcie śmiało :wink:
Następne modyfikacje niebawem :arrow:
Ostatnio zmieniony sob 07 maja, 2011 przez slow, łącznie zmieniany 1 raz.
Mike
Posty: 95
Rejestracja: śr 15 wrz, 2010
Lokalizacja: Iwonicz

sob 07 maja, 2011

Jakie będziesz miał nawadnianie? :p Sam się zbieram by zrobić jakieś formikarium, ale jeszcze zbieram informacje ^^
slow
Posty: 51
Rejestracja: czw 10 mar, 2011
Lokalizacja: Gdynia

sob 07 maja, 2011

Nawadniać? .., nie mam pojęcia :ojezu: Znaczy, myślę nad tym.
Gips to gips, dosyć łatwo chłonie wodę. Wlew pod arenę powinien starczyć, by gniazdo było wilgotne.
Apropos gniazda.
To które jest na zdjęciach, będzie częścią dolną. Chcę zrobić jeszcze 'suchą górę', ale nie mam jak tego pokazać, bo nic nie projektowałem :D
Postaram się w najbliższym czasie to przedstawić :pstryk:

Fotki areny z gniazdem,

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Gniazdo i arena, to całość i jedność. Efekt niezamierzony, ale i tak może być 8) Będę musiał wyrównać dwie krawędzie do ścianek akwarium, bo przy próbie wyjęcia... Krótko pisząc. Oberwało im się ojaglupek:
No ale cóż, jest dobrze :naglowie:

Pozdro
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 07 maja, 2011

Ta wylewka na arenie jest zupełnie zbędna. Teraz przy nawadnianiu będzie ci podmakał piasek. Nie mów, że przy projektowaniu nie pomyślałeś o sposobie nawadniania. :o
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
slow
Posty: 51
Rejestracja: czw 10 mar, 2011
Lokalizacja: Gdynia

sob 07 maja, 2011

Po nawodnieniu gniazda, wylewka nasiąknie tylko trochę. Przynajmniej taką mam nadzieję :p
Sposób nawadniania mam opracowany, ale nie brałem tego pod uwagę robiąc całość. W późniejszych fazach będę to dobudowywał.
W skrócie, to dziura w arenie i wężyk do gniazda.
Awatar użytkownika
Włóczymyśl
Posty: 40
Rejestracja: sob 05 lut, 2011
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

ndz 08 maja, 2011

haha, ja zrobiłęm podobnie, tzn. nie pomyslałem o nawadnianiu, przeciąłem beton na równi z szybką, a potem jak już namęczyłem się z wycinaniem korytarzy - nie chciałem robić nowego... więc dociąłem stópkę i jest spoko. :)
Formica lemani, Manica rubida. I chcę Czterokropka... <3
slow
Posty: 51
Rejestracja: czw 10 mar, 2011
Lokalizacja: Gdynia

śr 01 cze, 2011

Dobra..
To formikarium robiłem naprawdę długi okres czasu. Były komplikacje i inne tego typu sprawy, więc czas ukończenia jest taki, jaki jest :mrgreen:
A i do końca wszystkiego nie zrobiłem.
Ogólną bryłę już widać, na tych trochę przymałych zdjątkach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zrobiłem do dla Lasius niger, albo jakiejś Myrmica, bądź Manica rubida. Sam jeszcze nie wiem :zenada:

I jak?
Awatar użytkownika
MacGyver
Posty: 36
Rejestracja: śr 11 maja, 2011

śr 01 cze, 2011

Wizualnie jak dla mnie ok. Śmiało można postawić w jakimś reprezentacyjnym miejscu. Co do "technikaliów" chciałbym zapytać o 3 rzeczy. Nie widzę żadnego wężyka, więc nawadniał będziesz przez polewanie gniazda z góry? Testowałeś już nawadnianie tj. w sensie jak rozchodzi się wilgoć w tej gniazdo-arenie gipsowej? Gdy gniazdo odizolowane jest od areny sprawa wygląda prosto. Możliwe, że w Twoim przypadku wilgoć zamiast utrzymywać się w komorach powędruje na arenę... Jaka jest na oko waga formikarium?
1x kolonia Pheidole pallidula
1x eksperymentalna kolonia P. pallidula z 2 królowymi
slow
Posty: 51
Rejestracja: czw 10 mar, 2011
Lokalizacja: Gdynia

ndz 05 cze, 2011

6 kg :mrgreen:
Nawadniania jeszcze niema, ale będą wężyki :wink:
Arena trzyma się gniazda bezpośrednio, ale wilgoć nie przechodzi, bo gips na arenie jest diabelnie gęsty i twardy.
Wszystko bez problemów powoli zmierza ku końcowi.
Powoli bo, miałem problem z wentylacją, a dokładniej jej brakiem i brakiem możliwości jej dobudowania w już istniejącej konstrukcji.
Zrobiłem jeszcze jeden rant z płyty 2cm. Wywierciłem po dwie szczeliny, w krótszych bokach i wstawiłem tam sitka.
Wszystko wygląda jak na moje oko, ok 8)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I jak się podoba? Co zmienić? :?
ODPOWIEDZ