Nowy exhaustor, może na baterie?

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

sim_007
Posty: 28
Rejestracja: pn 04 lip, 2011

pn 11 lip, 2011

Wpadłem na pomysł zrobienia exhaustor'a w którym nie trzeba by zaciągać się kwasem mrówkowym... Macie może jakieś pomysły w jaki sposób wytworzyć podciśnienie, nie używając płuc?

Moje i tak już dostały w du*e przez LD green i nie są w najlepszej kondycji do "zasysania" panienek z ich ziemnych okienek :lol: :p

Może jakaś pompka... ręczna, nożna... a może jakiś wiatraczek? Co wy na to?
Pomagaj innym, ale w razie problemów licz tylko i wyłącznie na siebie...
....
........
............
................
....................
no i oczywiście kolegów z forum... :mrgreen: 8)
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pn 11 lip, 2011

sim_007 pisze:Wpadłem na pomysł zrobienia exhaustor'a w którym nie trzeba by zaciągać się kwasem mrówkowym... Macie może jakieś pomysły w jaki sposób wytworzyć podciśnienie, nie używając płuc?
No to coś mi się widzi, ze nie tak do końca wpadłeś na pomysł. :lol:
Zauważ, że potrzebna jest bardzo duża siła. Żaden mały wiatraczek czy pompka ci takiej nie wytworzy.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
MacGyver
Posty: 36
Rejestracja: śr 11 maja, 2011

pn 11 lip, 2011

Osobiście nie miałem nigdy exhaustora w rękach. Moim zdaniem, Harnaś, pompka potrafi wytworzyć ciśnienie, czy podciśnienie większe niż przepona ludzka. :) Spróbuj napompować dętkę rowerową najpierw ustami, a później pompką. Oczywiście nie na baterie, ale już ręczna jak najbardziej. sim_007, próbuj z jakąś pompką rowerową, itp.
1x kolonia Pheidole pallidula
1x eksperymentalna kolonia P. pallidula z 2 królowymi
sim_007
Posty: 28
Rejestracja: pn 04 lip, 2011

pn 11 lip, 2011

myślałem raczej o takiej pompce nożnej...

PRZYKŁADOWA POMPKA

Można by wężyk podłączyć pod wlot powietrza zamiast wylot... a drugi koniec do pojemnika z filtrem na owady. wystarczy "deptać" o obie ręce wolne do celowania w zdobyczy :mrgreen:
Pomagaj innym, ale w razie problemów licz tylko i wyłącznie na siebie...
....
........
............
................
....................
no i oczywiście kolegów z forum... :mrgreen: 8)
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pn 11 lip, 2011

Ale czy pompka nie pompuje powietrza? Nam chodzi chyba bardziej o zasysanie?
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
MacGyver
Posty: 36
Rejestracja: śr 11 maja, 2011

pn 11 lip, 2011

Jak na mój gust, to podczas "deptania" byłby właśnie problem z celowaniem. Jak nie skonstruujesz, to się nie przekonasz czy zadziała.
Jasne, że chodzi o zasysanie. Dlatego nie może użyć jej w konwencjonalny sposób tylko przerobić.
1x kolonia Pheidole pallidula
1x eksperymentalna kolonia P. pallidula z 2 królowymi
sim_007
Posty: 28
Rejestracja: pn 04 lip, 2011

pn 11 lip, 2011

Harnaś pisze:Ale czy pompka nie pompuje powietrza? Nam chodzi chyba bardziej o zasysanie?
Wydaje mi się że napisałem o tym:
sim_007 pisze:Można by wężyk podłączyć pod wlot powietrza zamiast wylot[...]
Pomagaj innym, ale w razie problemów licz tylko i wyłącznie na siebie...
....
........
............
................
....................
no i oczywiście kolegów z forum... :mrgreen: 8)
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pn 11 lip, 2011

MacGyver, twój przykład nie jest zbytnio trafiony.
Spróbuj rozpalić ognisko dmuchając pompką zamiast ustami. Pompka nie wytwarza dostatecznego pędu powietrza. Co z tego że jest szczelna i nie ucieka jej powietrze pod wpływem ciśnienia.
Napiszę inaczej:
Człowiek dmucha. Pompka tłoczy powietrze. Przy zasysaniu pewnie jest tak samo.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
sim_007
Posty: 28
Rejestracja: pn 04 lip, 2011

pn 11 lip, 2011

Ale tutaj chyba bardziej potrzebne jest ciśnienie a nie ilość powietrza...
Pomagaj innym, ale w razie problemów licz tylko i wyłącznie na siebie...
....
........
............
................
....................
no i oczywiście kolegów z forum... :mrgreen: 8)
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 12 lip, 2011

Ciśnienia nigdy nie będzie bo to obwód otwarty. Wsysając mrówkę wsysasz również powietrze. Chodzi dokładnie o pęd powietrza.
Jak sprawdzisz czy to działa to napisz. Będę zdziwiony. :lol:

@down
MacGyver pisze:Pompka wytworzy znacznie większy pęd powietrza.
W życiu!
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
MacGyver
Posty: 36
Rejestracja: śr 11 maja, 2011

wt 12 lip, 2011

Pompka wytworzy znacznie większy pęd powietrza. Problemem, który Ty przedstawiasz, to zapewne ilość powietrza i czas "zasysania". Oczywiście płuca są pojemniejsze. "Człowiek dmucha. Pompka tłoczy powietrze." - Niczym się to od siebie nie różni. Twoje dmuchanie to nic innego jak skurcz przepony. Zmniejszenie objętości.

Oczywiście że wytworzy, bo pęd powietrza u wylotu zależy od ciśnienia wewnątrz. A jak pisałem wcześniej pompka lepiej się sprawuje pod tym względem niż przepona.

sim_007, najlepszym przyrządem by uzyskać odpowiednie podciśnienie, a jednocześnie pojemność, wydaje się być coś na wzór tego narysowanego w paincie. Nie pamiętam jak się to nazywa, więc w sieci nie znalazłem. Służy to do dmuchania i rozpalania np. w kominkach.
Obrazek
1x kolonia Pheidole pallidula
1x eksperymentalna kolonia P. pallidula z 2 królowymi
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

wt 12 lip, 2011

Można zrobić exhaustor napędzany sprężonym powietrzem z puszki lub zwykłą pompką. Potrzebny jest do tego eżektor. Zasada działania: sprężone powietrze wpadając dyszą do komory zasysa powietrze z otoczenia. Ciekawe konstrukcje do wykorzystania w tym pomyśle z innymi "napędami" to: eżektor spalinowy - napęd spalinowy, strumienica - napęd parowy. :D

Tanie ale i niebezpieczne rozwiązanie to budowa strumienicy napędzanej parą wodną z kotła ogrzewanego niewielkim paleniskiem z leśnego chrustu. Niestety to rozwiązanie ma wiele wad: ryzyko pożaru, ryzyko poparzenia parą wodną, ryzyko wybuchu kotła parowego, długi czas uruchamiania... :) :weird:
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
sim_007
Posty: 28
Rejestracja: pn 04 lip, 2011

wt 12 lip, 2011

MacGyver - to po prostu zwykły miech... dwie deski w kształcie trójkątów i harmonijka między nimi, urządzenie najczęściej wykorzystywane do wtłaczania powietrza POD palenisko w celu zwiększenia szybkości spalania, a tym samym temperatury, w piecach kuźni.
Pomagaj innym, ale w razie problemów licz tylko i wyłącznie na siebie...
....
........
............
................
....................
no i oczywiście kolegów z forum... :mrgreen: 8)
Awatar użytkownika
MacGyver
Posty: 36
Rejestracja: śr 11 maja, 2011

wt 12 lip, 2011

sim_007, wiem, że to banalne urządzenie i znam jego zasadę działania. Po prostu zapomniałem nazwy i wsparłem się rysunkiem. Oprócz tego co mówi qń. Jestem Ciekaw jak sprawdziłby się odkurzacz samochodowy + ekshaustor domowej roboty. Ogólnie rzecz ujmując masa ciężkiego sprzętu.
1x kolonia Pheidole pallidula
1x eksperymentalna kolonia P. pallidula z 2 królowymi
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

wt 12 lip, 2011

Wybaczcie ale... czy to jest w ogóle potrzebne? Używanie zwykłego ekshaustora przecież wcale nie jest trudne..
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
Mike
Posty: 95
Rejestracja: śr 15 wrz, 2010
Lokalizacja: Iwonicz

wt 12 lip, 2011

sodek Ale ludzie w naturze to mają, że ułatwiać swe życie chcą.
Zatem małego silnika od odkurzacza użyć można, jak to MacGyver napisał.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 12 lip, 2011

Mały silnik z odkurzacza. :lol: Nie ma co, ułatwienie jak fiks. W szczególności dla tych którzy jeżdżą do lasu taczkami.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
MacGyver
Posty: 36
Rejestracja: śr 11 maja, 2011

wt 12 lip, 2011

Widziałeś kiedyś odkurzacz akumulatorowy, którego ssawka działa na zasadzie podciśnienia? To to samo zjawisko które zachodzi w ekshaustorze, gdybyś nie wiedział. Aha, ten odkurzacz waży kilogram. Nie moja wina, że środkiem lokomocji w Twoim rejonie jest taczka. :lol: Zamiast nic nie wnosić do tematu, zajmij się lepiej dokształcaniem w zakresie ciśnienia, podciśnienia i ich wpływem na ruch powietrza. Z takimi brakami, to się tylko ośmieszasz w tym temacie. :D Pajaców nam nie trzeba.
1x kolonia Pheidole pallidula
1x eksperymentalna kolonia P. pallidula z 2 królowymi
Awatar użytkownika
Sott23
Posty: 220
Rejestracja: pt 16 maja, 2008
Lokalizacja: Kielce

śr 13 lip, 2011

Sugeruje się opanować. Przecież to chodzi o to, zeby nie zajmowało miejsca tak? Dla tego te taczki. Wydaje mi się, ze to miało by być kompaktowe, a nie jakieś kotły jak u qnia :- D albo odkurzacze 5kg czy 1kg tego do kieszeni tak ' o ' nie włożysz .
Obrazek
Zapraszam na blog o yerba mate: http://www.swiatyerby.pl
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

śr 13 lip, 2011

Z tym kotłem napisałem dlatego, że podczas szukania rozwiązania warto wypisać sobie każde nawet najbardziej nieprawdopodobne rozwiązanie i dopiero w późniejszym etapie następuje eliminacja z punktu widzenia wad i trudności aby wybrać to co warto wykonać. ;-)

W sklepach NETTO jest teraz odkurzacz na USB. Malutkie ssanie ale mrówkę lub kokon może wciągnie. :-D
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

śr 13 lip, 2011

Ależ ja wam nie bronie chodzić do lasu z odkurzaczem. Jeżeli to dla was jest ułatwienie to proszę bardzo. Wasze propozycje są wszystkie przesadzone. Jakkolwiek nie patrzeć pompka, wiatraczek, kocioł czy odkurzacz poręczny ani lekki nie jest więc takie rozwiązanie jest po prostu utrudnieniem.
Nadal czekam na wykonanie exhaustora z pompki który będzie w miarę skuteczny. :p
Odkurzacz USB jak na razie najlepszy. I nie waży kilograma. Bo dla mnie, człowieka który podróżuje rowerem (w przeciwieństwie do tego co sugerują inni) liczy się każdy gram. :lol:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
MacGyver
Posty: 36
Rejestracja: śr 11 maja, 2011

śr 13 lip, 2011

Celem sim_007 było stworzenie czegoś, co zastąpi płuca. Coś za coś. Automatyzacja kosztem rozmiaru. Do kieszeni nie, ale plecak i po problemie. Na tym polega burza mózgów, o której mówi qń, aby zaprezentować najróżniejsze i z pozoru najgłupsze pomysły. Setki razy spotykałem się z opiniami na forach "nie uda Ci się", "to nie zadziała", a efekt końcowy był powalający, bo ktoś nie słuchał głupich prześmiewczych opinii. I wtedy wszyscy wyglądali tak ---> :o

Nie wiem czy takim odkurzaczem na USB osiągnie się wystarczające ssanie.
1x kolonia Pheidole pallidula
1x eksperymentalna kolonia P. pallidula z 2 królowymi
fabian
Posty: 47
Rejestracja: czw 08 lip, 2010

śr 13 lip, 2011

Tak mi przyszło do głowy, że może warto spróbować z dużym odsysaczem do cyny?
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

śr 13 lip, 2011

Jak ktoś czołgem jeździ do lasu to rozmiar znaczenia nie ma :D a tak wogóle to chętnie popatrze na efekty ;)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
sim_007
Posty: 28
Rejestracja: pn 04 lip, 2011

śr 13 lip, 2011

Jestem w trakcie poszukiwania pompki którą dało by się łatwo przerobić... ale oczywiście z odkurzaczem też spróbuję... kumpel ma taki na wbudowany akumulatorek (ładowarka 12V) ciąg ma nawet niezły i jest bardzo lekki...

Dlaczego wszystko musi dać się schować w kieszeń? Nie mówię że nie ale ja bez plecaka i tak się nigdzie nie ruszam (jak kobieta bez torebki), a co do środka lokomocji... ja też używam tylko roweru.
Pomagaj innym, ale w razie problemów licz tylko i wyłącznie na siebie...
....
........
............
................
....................
no i oczywiście kolegów z forum... :mrgreen: 8)
ODPOWIEDZ