Problem z konstrukcją...

Wymyśliłeś coś ciekawego i użytecznego - pochwal się. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 62
Rejestracja: ndz 21 lis, 2010
Lokalizacja: Gliwice

czw 11 sie, 2011

Witam ;] Otóż mam pewien problem. Chciałbym zbudować formikarium z akwarium :p do dyspozycji mam wąskie lecz wysokie akwarium. nie wiem jak je wykonać. Arena będzie zbyt mała jeśli częsć gniazdowa będzie pionowa... Możecie mi doradzić co z tym zrobić ?
wymiary;
Długość 28cm
Szerokość 13cm
Wysokość 20cm

Myślałem też o przewróceniu akwarium na bok lecz był by problem z zamknięciem itp...



Pozdro Krecik 8)
Ostatnio zmieniony czw 11 sie, 2011 przez Krecik, łącznie zmieniany 1 raz.
karol223
Posty: 98
Rejestracja: sob 04 kwie, 2009
Lokalizacja: Siedlce / Ujrzanów

czw 11 sie, 2011

Takie wąskie to nie jest, trochę wysokie. Możesz zrobić gniazdo na dużej ściance i dać jakiś gatunek jest mało aktywny na arenie. L.flavus np.
Dodatkowo nikt ci nie każe robić komór na całej ścianie.
szopek
Posty: 33
Rejestracja: wt 08 lut, 2011
Lokalizacja: ~Bydgoszcz

czw 11 sie, 2011

A może gniazdo do pewnej wysokości na ściance + szklane półki dla zwiększenia areny? Moim zdaniem wyglądałoby to efektownie.
Już renderuję animację z przykładowym rozmieszczeniem tych elementów.

Rozszerzenie ogg jest zablokowane.
http://www.speedyshare.com/files/29816199/0001-0100.ogg
Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

czw 11 sie, 2011

Ja mam Camponotusa na 25x25x25 i mają się rewelacyjnie. :) Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcia to zapraszam do mojego dziennika. Gniazdo pionowe :)
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 62
Rejestracja: ndz 21 lis, 2010
Lokalizacja: Gliwice

czw 11 sie, 2011

szopek dzięki za animację ;] twój pomysł jest całkiem niezły lecz nie umiem ciąć szkła itp ; /
Mam trochę płaskich kamieni może oprzeć je o cześć gniazdową i np patyki było by podobnie tylko bez wykorzystywania półek co wy na to ?
NazZeS
Posty: 108
Rejestracja: ndz 15 maja, 2011
Lokalizacja: 60 km od Poznania

czw 11 sie, 2011

Też zrobiłem formikarium z akwarium.
Zdjęcia dawałem w moim temacie ale niewykończone wtedy było a teraz komórki znaleźć nie mogę.
Moje Mrówki.
Lasius niger, Myrmica rubra, Camponotus ligniperda, Pheidole pallidula, Messor structor, Formica rufibarbis, Tetramorium caespitum, Formica sanguinea, Formica fusca
Obrazek
Awatar użytkownika
Krecik
Posty: 62
Rejestracja: ndz 21 lis, 2010
Lokalizacja: Gliwice

czw 11 sie, 2011

A wysokość części gniazdowej może być 12 cm ? skoro całe akwarium ma 20 cm wysokości wystarczy tyle ?
szopek
Posty: 33
Rejestracja: wt 08 lut, 2011
Lokalizacja: ~Bydgoszcz

czw 11 sie, 2011

Krecik pisze:szopek dzięki za animację ;] twój pomysł jest całkiem niezły lecz nie umiem ciąć szkła itp ; /
Ja idę do szklarza i zamawiam odpowiednie kawałki. Potem to już tylko szklano-silikonowe puzzle. Nie ma się czego bać ;-).
Krecik pisze:A wysokość części gniazdowej może być 12 cm ? skoro całe akwarium ma 20 cm wysokości wystarczy tyle ?
Rozmiar gniazda zależy od gatunku, ale im większe tym lepsze, bo starczy na dłużej. Należy jednak pamiętać by zasypać nieużywane komory (w przypadku małego mrowiska) bo mrówki mogą nie poradzić sobie z dbaniem o tak duży teren lub zrobić sobie w gnieździe śmietnik.
Gdyby arena stała się zbyt mała, możesz dołączyć jeszcze jedną.
ODPOWIEDZ